Потужніше, ніж у 2019-му: Урсула фон дер Ляєн удруге очолить Єврокомісію

Світ
18 Липня 2024, 17:44

Європарламент переобрав голову Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн на другий п’ятирічний термін. До останнього були сумніви, чи після тижнів кулуарних дискусій їй вдасться набрати необхідну кількість голосів. Утім політикині це вдалося: під час таємного голосування вона набрала 401 голос, що, за словами президентки Європарламенту Роберти Мецоли, на 51 голос більше, ніж було необхідно. 284 парламентарі проголосували «проти», 15 утрималися і сім голосів визнали недійсними. У 2019 році Урсула фон дер Ляєн досягла більшості лише з найменшою перевагою, отримавши на дев’ять голосів більше, ніж було потрібно.

Під час голосування фон дер Ляєн отримала підтримку трьох основних проєвропейських груп — Європейської народної партії, Соціалістів та демократів (S&D) і лібералів з «Renew Europe». Утім, як пише видання Politico, вирішальне значення у її переобранні відіграли «Зелені», які віддали за неї близько 45 голосів. «Остаточні цифри, які свідчать про обмежену підтримку з боку групи Джорджі Мелоні, є вагомим аргументом на користь того, що “Зелені” проголосували за фон дер Ляєн», — зазначають журналісти. 

Європейські лідери висловлюють свою підтримку фон дер Ляєн. Так, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що її переобрання є «чітким знаком здатності діяти в Європейському Союзі, особливо у важкі часи».

«Часи важкі, але я впевнений, що з вашою мужністю та рішучістю ви впораєтеся з чудовою роботою. Ми зробимо це разом», – сказав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала, партія якого входить до групи Європейських консерваторів і реформістів, теж привітав фон дер Ляєн. «Ми погоджуємося з необхідністю сильного акценту на конкурентоспроможності ЄС, включаючи підтримку інвестицій та зняття адміністративного тягаря. Так само безпека має велике значення для нас обох, чи то щодо Росії, чи то щодо міграційної кризи», – написав він.

Читайте також: «Чи прокинеться Європа»: що означають результати виборів до Європарламенту для України?

«Її досвід та лідерство є безцінними у ці складні часи. Ми продовжимо працювати разом і будувати сильнішу, більш конкурентоспроможну та стратегічно незалежну Європу», – підкреслив прем’єр-міністр Греції Кіріякос Міцотакіс.   

Утім є і чимало критики переобранню фон дер Ляєн. «Ще п’ять років соціальних злиднів, жорсткої економії та вільної торгівлі. Моя група одноголосно проголосувала проти: ми очолимо опозицію до її проєкту, який є смертельним для людей і планети», – заявила членкиня лівої групи Манон Обрі.   

Директор Greenpeace в ЄС Йорго Рісс заявив, що Урсула фон дер Ляєн не викинула зелений курс за борт, але вона представила порядок денний на свій другий термін, у якому бракує конкретних заходів і нових великих ініціатив. «Існує очевидний ризик того, що її наступний термін на посаді буде ще більше страждати від внутрішніх протиріч, які досі підривали “зелені” амбіції Європи», — додав він.

Напередодні голосування видання Euronews повідомило, що відмова від обраного лідерами ЄС кандидата була б безпрецедентною. Дипломати на умовах анонімності заявили, що це спровокувало б «інституційну кризу», з якої не було би легкого виходу через відсутність надійних альтернатив.

Оборона, підтримка України та зелений курс: що пропонує Урсула фон дер Ляєн? 

«Путін, Сі і Трамп хотіли б, щоб Урсула фон дер Ляєн пішла. Ось чому ЄС має залишити її», — так напередодні голосування назвав свою колонку для The Guardian старший запрошений науковий співробітник Центру європейської політики Пол Тейлор. За його словами, після обрання на другий термін політикиня матиме більше свободи дій у формуванні своєї ключової зеленої, економічної та оборонної політики, щоб зробити ЄС більш ефективним.

«Це найкраща відповідь на популістську реакцію Європи», — додає Пол Тейлор.

Під час своєї промови Урсула фон дер Ляєн представила свої плани та пріоритети на наступні п’ять років. Як пише німецьке видання Bild, її очевидним наміром є вирішити якомога більше питань та дати сигнал якомога більшій кількості депутатів Європарламенту з інших політичних груп, що їхні занепокоєння знайшли відлуння в її програмі.

Найбільш відчутними обіцянками є призначення нових комісарів з питань оборони, житла, рибальства та Середземноморського регіону. Урсула фон дер Ляєн також пообіцяла, що віце-президент Єврокомісії координуватиме роботу зі скорочення бюрократичної тяганини, що є ключовою вимогою прем’єр-міністра Італії Джорджі Мелоні та її групи ультраправих європейських консерваторів і реформістів.

Крім того, Урсула фон дер Ляєн у своїй промові підкреслила конкурентоспроможність як перший політичний пріоритет її другого терміну, у той час, коли кліматичні питання та захист навколишнього середовища відійдуть на другий план. Нагадаємо, що тема екології була в центрі уваги фон дер Ляєн під час її передвиборчої кампанії на перший термін у 2019 році.

Водночас Урсула фон дер Ляєн пообіцяла розширити Європейський зелений курс амбітною кліматичною метою до 2040 року, планом підготовки ЄС до наслідків зміни клімату та програмою стимулювання виробництва екологічно чистих технологій.

Видання Politico додає, що під час другого мандату Урсули фон дер Ляєн торгова політика відійде на другий план, хоча економічне процвітання загалом буде в центрі уваги протягом наступних п’яти років. «Фон дер Ляєн пообіцяла, що у разі її переобрання буде домагатися інвестиційного буму на наступні п’ять років. Вона оголосила про створення Європейського фонду конкурентоспроможності, який буде спрямовувати кошти на все — від штучного інтелекту до космосу чи біотехнологій. Вона також планує надати нової ваги десятирічному плану створення загальноєвропейського союзу ринків капіталу», — йдеться у матеріалі.

Читайте також: Місце України в Європі: у центрі чи за колом?

Говорячи про війну в Україні, Урсула фон дер Ляєн заявила, що Росія хоче зробити прийдешню зиму ще гіршою, ніж минулу, і робить ставку на слабкість Європи. У цьому контексті політикиня різко розкритикувала «мирну місію» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, зокрема його поїздку до Путіна.

«Ця так звана мирна місія була нічим іншим, як місією умиротворення», — сказала вона, натякаючи на британську політику умиротворення щодо Адольфа Гітлера під час Другої світової війни.

Урсула фон дер Ляєн також заявила, що інтеграція України, Молдови та Західних Балкан до ЄС стане пріоритетом її другого терміну. «Вступ завжди буде процесом, що ґрунтується на заслугах. І ми гарантуємо, що всі країни будуть готові до вступу. Але завершення формування нашого Союзу також є в наших основних інтересах. І це буде ключовим пріоритетом для моєї Комісії», – зазначила вона.

Крім того, за словами Урсули фон дер Ляєн, історія продовжуватиме стукати у двері Європи, а потреба у ній буде сильнішою, ніж будь-коли. «Наша рішучість має відповідати їй. Це те, що об’єднало наш континент. Не незбагненні сили долі, а сила людей, які прагнуть більшого», — сказала вона.

Тепер, коли Урсула фон дер Ляєн має підтримку як Європейської ради, так і Європейського парламенту, вона почне збирати свою нову Європейську комісію.