Поцілуй мене, кіборже

ut.net.ua
14 Березня 2008, 00:00

Якщо кулінарія ніколи не була вашою «фішкою», не хвилюйтеся: тепер за вас господарюватиме робот. EZ Order Robot – так назвали гуру з металу і мікросхем, нещодавно презентованого на виставці в японському місті Осаці. На очах у сотень відвідувачів презентації EZ не просто втер носа звичним для нас кавовим апаратам для приготування еспресо: японський робот швидко приготує делікатеси з восьминога.           

Асистенти-сан від Toyota
Майстерність залізного кухаря можлива завдяки величезній базі даних кулінарних рецептів, запрограмованій у його пам’яті. Більше того, EZ здатен імпровізувати, готуючи смакоту з будь-яких продуктів. Хоча для японських науковців таке досягнення розумного пристрою не основне. Головне, що робот-кулінар «вміє» розпізнавати мову і виконувати будь-які кухонні завдання автономно, без участі людини. Навіть для Японії, яка давно вважається лідером у царині штучного інтелекту, EZ Order Robot викликав справжній фурор. Ще б пак, роботизована штукенція сподобається всім, кому бракує чи то часу на стояння біля плити чи то знань для приготування чогось цікавенького. Вже зараз можна прогнозувати, що винахід EZ Order Robot стане поворотним у ресторанній справі, хоч про його комерційний продаж наразі не повідомляють.[245]
 
За даними асоціації робототехніки Японії, на світову індустрію персональних роботів, річний прибуток якої сьогодні оцінюють $5 млрд, до 2025 року очікують десятикратне зростання. За випуск роботів взявся головний японський промисловий концерн Toyota. До 2010 року Toyota виготовить модельний ряд роботів-асистентів для найрізноманітніших сфер діяльності: виробництва, лікарень, домашніх господарств. Футуристичні ідеї втілюватимуть у життя разом із іншими японськими виробниками – NEC, Honda, Hitachi та Fujitsu.
 
І жнець, і швець…
Лише у грудні минулого року японські учені представили світові чотири унікальні винаходи: робота-сомельє, робота-скрипаля, робота-асистента та «жінку»-андроїда. Електронного дегустатора вин винайшли вчені з Університету Міе та фахівці компанії NEC System Technologies. Він безпомилково дегустує сорти вин та сорти винограду, з якого зроблено напій – завдяки системі сканування інфрачервоними променями, вбудованими у його ліву руку. За такі здібності робот-сомельє навіть потрапив до Книги рекордів Гіннесу 2008 року. Натомість музичний робот від Toyota може грати не тільки на скрипці, а й на віолончелі. Та, на думку дослідників, найбільший попит матимуть усе-таки роботи-асистенти. Вони можуть допомогти літнім людям, кількість яких на планеті постійно збільшується. Мобільні помічники самостійно пересуваються у замкненому просторі, виконуючи ті чи інші завдання.[244]
 
Втім, чи не найцікавішим роботом стала «жінка»-андроїд на ім’я Repliee Q1Expо. Здалеку її справді можна сприйняти за живу людину. У «жінки»-андроїда рухливі повіки, вона може моргати і дихати. Замість шкіри – гнучке силіконове покриття, а кілька сенсорів і моторів дають змогу Repliee рухатися і реагувати цілком природно. Щоб запрограмувати дії робота, спецкомп’ютер аналізував рухи людини, які й стали кінетичним «шаблоном» Repliee Q1Expo. Живлення 42-х приводів відбувається завдяки повітряному мотору-компресорові. «Repliee Q1Expo може взаємодіяти з людьми – вона відповідає на дотики. Це дуже радує», – каже професор Хіроші Ішігуро, розробник андроїда.
 
У лютому свого андроїда представили американці. Їхній робот Sleep Waking здатен читати людські сни. Датчики всю ніч фіксують рухи людських очей та записують активність мозку. Водночас робот рухами відтворює сюжет сновидінь. Під час експерименту укладено низку шаблонів, що допомагають інтерпретувати показники, і відтворювати сюжет сну, що може значно допомогти в роботі психоаналітиків. Своє диво техніки має також гонконзька компанія WowWee, яка винайшла робота-охоронця. Розумний Rovio патрулює приміщення, маневруючи на трьох колесах серед меблів. Вбудована камера і мікрофон дають можливість власникам такого «малюка» за допомогою бездротової мережі Wi-Fi стежити за тим, що відбувається вдома і навіть прослуховувати квартиру з віддаленого чи кишенькового комп’ютера або телефона.
 
Кіберкохання можливе
Нині час звикати до думки про штучний інтелект нічим не поступатиметься людському. Учені обіцяють довести це до 2029 року. Ще одна мрія – за допомогою робототехніки Робот-охоронець Rovioзробити досконалішою саму людину. За словами відомого американського винахідника Рея Курцвайля, людство на порозі відкриттів, які дадуть змогу імплантувати в мозок мікрочіпи, що взаємодіятимуть з людськими нейронами. Це відкриє перед людьми фантастичні можливості: рахувати зі швидкістю комп’ютера, запам’ятовувати необмежену кількість інформації та інші. Таке завдання увійшло до переліку 14 пріоритетних винаходів, укладеного нещодавно Національною інженерною академією США. Кураторами футуристичних експериментів стали 18 мислителів сучасності, серед них творець пошукової системи Google Ларрі Пейдж, піонер досліджень геному людини Крег Вентер та згаданий Курцвайль.
 
У майбутньому симбіоз людей із роботами зробить нормою навіть статевий контакт з андроїдами. «Це лише питання часу. Рано чи пізно представники індустрії розваг для дорослих, а вони завжди при грошах, подумають: «Та на цьому можна непогано заробити», – вважає доктор Девід Леві, автор книги «Секс з роботами: еволюція відносин людей і роботів». Чи будуть люди закохуватися у андроїдів, не відомо. Фахівці з гендерних питань переконані: тих, для кого це єдиний шанс зайнятися коханням, напевне вважатимуть невдахами.
 
ІСТОРІЯ

Перші роботи були створені в ХIХ ст. У 1865 році з’явилася «Парова Людина» – паротяг у формі людини, що рухався зі швидкістю близько 50 км/год, пальним були звичайні дрова. У 1885 році пройшли перші випробування «Електричної Людини», устаткованої сильним прожектором та можливістю вражати електричними розрядами з очей. Тоді ж створили робота Boilerplate – механічного солдата, якого в 1898 році, під час оголошення США війни Іспані, зарахували в загін добровольців. Boilerplate пройшов всю війну аж до підписання в Парижі мирного договору 10 грудня 1898 року. Останнім винаходом Вікторіанської епохи була «Автоматична Людина», яку преса прозвала Франкенштейном. Робот зростом 2,25 м рухався зі швидкістю 32 км/год, і за бажання міг наздогнати потяг.

 
ДОВІДКА

Єдиним українським роботом є машина «Ерік», яку створили у Міжнародному науково-навчальному центрі інформаційних технологій і систем при НАНУ. Платформа на коліщатках із однією рукою-клешнею нагадує гонконзького робота-охоронця: «Ерік» уміє виконувати різні програми, пересуваючись у приміщенні. Керуючи ним на відстані, можна побачити зображення або текстовий звіт того, що відбувається у квартирі. Чи надійде він у продаж – не відомо, технологічних засобів для його серійного виробництва в Україні немає.