Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Посилювати ЄС, відновити «нормандський формат»: про що розмовляли новообраний канцлер ФРН Олаф Шольц та президент Франції Емманюель Макрон під час своєї першої зустрічі

Світ
11 Грудня 2021, 10:27

Новий німецький канцлер Олаф Шольц свій перший офіційний візит здійснив до Франції. Надовго відкладати його не став: Шольц зустрівся з президентом Емманюелем Макроном через два дні після свого офіційного призначення.

Коментуючи переговори, французька La Dépêche зазначає: «Обравши Францію місцем призначення своєї першої офіційної поїздки за кордон, Олаф Шольц, як і його попередники, наголошує на міцності франко-німецької дружби – двигуна європейського будівництва. Проте, не факт, що пріоритети німецького канцлера та президента Франції збігатимуться. Олафу Шольцу доведеться боротися з несприятливою економічною ситуацією, обтяженою слабшим, ніж очікувалося, зростанням та поверненням інфляції. Поступаючись тиску своїх ліберальних союзників у Вільній демократичній партії (ВДП), пан Шольц, колишній федеральний міністр фінансів Ангели Меркель, пообіцяв повернутися до жорстких бюджетних обмежень, коли ж Франція досі живе за логікою «чого б це не коштувало». Натомість з концпетом «європейського суверенітету» можуть погодитись і Олаф Шольц, і Еммануель Макрон».

«Два лідери мусять домовитися з кількох важливих тем, – розповідає ТБ France 24. – На порядку денному — напруженість між Україною та Росією, а також – пріоритети французького головування в ЄС, про які Макрон детально розповів днем раніше. З попередницею Олафа Шольца Емманюеля Макрона пов’язували дружні відносини, навіть якщо вони по-різному дивилися на різні ключові питання, зокрема, – німецький імпорт газу з Росії, європейську безпеку, конкурентні взаємини з Китаєм… Французькі дипломати, прогнозуючи розвиток взаємин з Німеччиною Олафа Шольца, налаштовані оптимістично… Інше важливе питання стосується фінансування переходу до екологічно чистого виробництва енергії. Настав час визначитись: чи можуть ядерна енергія та природний газ розглядатися Європейським Союзом як відновлювані джерела енергії, а отже, субсидуватися. Емманюель Макрон хоче відновити будівництво ядерних реакторів у Франції, коли ж Німеччина має закрити свої останні реактори наступного року. Однак нова німецька коаліційна угода не зупиняється на питанні АЕС. У Парижі вважають, що це залишає простір для компромісу».

Читайте також: У режимі апгрейду

Французьке телебачення LCI наголошує, що починати міжнародні поїздки з візиту до Франції є традицією всіх німецьких канцлерів, від завершення Другої світової війни. «Макрон та Шольц мають спільний діловий обід, після якого новий керівник німецького уряду вирушає до Брюсселю, щоб зустрітися з керівниками ЄС, – розповідає LCI. – Програма перемовин є насиченою, починаючи від відновлення пандемії в усій Європі та закінчуючи побоюваннями збройного нападу Росії на Україну. Після 16-річного правління Ангели Меркель, яка знала чотирьох французьких президентів, Олаф Шольц намагається втілювати для іноземних партнерів передбачувану та заспокійливу тяглість, демонструючи при цьому більші, ніж були в Меркель, європейські амбіції… Франко-німецький тандем може зіграти визначальну роль у той час, коли Франція готується, з 1 січня 2022 року, головувати в Євросоюзі».

«Емманюель Макрон та Олаф Шольц знайомі впродовж кількох років, – повідомляє французьке радіо Europe1. – Зокрема, колишній міністр фінансів Німеччини працював з Бруно Ле Мером над планом перезапуску ЄС. Попередниця Шольца представила його на декількох міжнародних самітах, – таких, як остання зустріч G20 у жовтні в Римі».

На думку аналітиків часопису Le Progrès, Олаф Шольц і більшість його міністрів є переконаними європейцями, добре обізнаними з проблематикою Франції. «В очах французів Шольц має добру репутацію людини, яка тримає своє слово, і з якою можна говорити відверто».

Французький часопис L'Express цитує міністра економіки Бруно Ле Мера. Він згадує: «Під час переговорів про бюджет зони євро, мені він зараз перед очима. О 23 годині, з усмішкою, він заявляє, що рано закінчувати, і ми продовжили перемовини до 8 ранку… Він дуже жорсткий переговірник, та в той же час — надійний та конструктивний партнер, якому можна вірити». Попри це,  L'Express висловлює впевненість, що обидвом країнам суперечностей не обминути: «Насамперед — через атомну енергетику. Оскільки атом не виділяє вуглекислого газу, Франція хоче, щоб Брюссель відніс його до стійких джерел енергії. Імовірно, що саме цей вид енергії дістане підтримку європейських фондів. Зі свого боку, Німеччина відмовляється розміщувати атомні станції в себе, через проблематичність поховання відходів… Друга чутлива тема франко-німецького діалогу — європейська безпека. Французи підштовхують до «автономії в доповнення до НАТО», німці чітко визначають в новій коаліційній урядовій угоді, що Трансатлантичний блок залишається «центральним та незмінним елементом» їхньої безпеки.

«Макрон й далі бачить себе тим, хто задає темп в ЄС і він перевірятиме, чи новий уряд в Берліні, може йти в ногу з його темпом», – пише німецька газета Die Zeit. Видання відзначає, що чотири роки тому у своїй промові у Сорбонні Макрон висунув ідею «європейського суверенітету». з того часу французький президент повертається до цього поняття. Зокрема, за день до зустрічі із Олафом Шольцом під час промови з нагоди головування Франції в ЄС, яке розпочнеться 1 січня, він наголошував: «Суверенна Європа – це Європа, яка в стані керувати власними кордонами». «Ніщо з цього не заперечується в Берліні, не кажучи вже про самого Шольца.  Навпаки, коаліційна угода, укладена СДПН, «Зеленими» та ВДП, у тих місцях, де це стосується Європи, звучить як пізнє відлуння ранніх ініціатив Макрона.  Анналена Бербок також підкреслила під час свого інавгураційного візиту до Парижа в четвер, що Європа є «стрижнем зовнішньої політики Німеччини», –  пише Die Zeit. Щоправда є й такі ініціативи або підходи Макрона, які певним чином ставлять під тиск новий уряд в Берліні. Так, для новообраної міністерки Бербок та «Зелених» права людини є політичним лейтмотивом, а з нещодавньої заяви Макрона виглядає, що він не збирається долучатися до рішення США бойкотувати Олімпіаду в Китаї. «Спільні військові навчання в рамках ЄС, подібні до тих, які планує французький президент, піднімають питання відносин з НАТО.  Крім того, вони суперечать іміджу ЄС як м’якої сили та сили миру, який особливо люблять культивувати СДПН та «Зелені», – відзначає Die Zeit.

Читайте також: «Напруга, яку не вдалося розвіяти» та «діалог глухих». Як західна преса відреагувала на перемовини Байдена і Путіна

«Макрон сповнений похвали для Шольца», – із таким заголовком з'явилася стаття про перший інавгураційний візит новообраного німецького канцлера Олафа Шольца до Парижа в газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung. Видання пише, що Макрон віддав належне ролі, яку Олаф Шольц зіграв як міністр фінансів у підготовці Європейського фонду з відновлення.

«Традиційно інавгураційний візит новообраних канцлерів Німеччини відбувається до Франції.  Цього правила дотримався і Олаф Шольц, який сьогодні приїхав до Емманюеля Макрона в Париж.  Президент Франції  підкреслив: «Ми маємо бажання працювати разом», – пише німецьке видання Die Welt. Окрім питань, що стосувалися майбутнього ЄС, лідери обговорювали також і ситуацію на Донбасі та російську агресію проти України. Зокрема вони висловилися за відновленгя франко-німецького посередництва у цьому питанні. «Є хороші основи, які потрібно знову активувати, наприклад, співробітництво в «нормандському форматі», – заявив під час зустрічі Шольц.

 «Нормандський формат» все ще важливий», – підтвердив Макрон.  Є загальне відчуття ясності, що «непорушність кордонів у Європі є одним із принципів, які кожен (…) повинен прийняти», — підкреслив Шольц. Як пише Die Welt, обидва політики привітали ініціативу президента США Джо Байдена, який у вівторок, 7 грудня, розмовляв зі своїм російським колегою Владіміром Путіним. «Усі ініціативи доповнюють одна одну», – заявив Макрон, який у свою чергу розмовляв з президентом України Володимиром Зеленським того ранку. 

Заяву про бажання перезапустити «нормандський формат» відзначили у міжнародній пресі не лише в Німеччині та Франції. «Президент Емманюель Макрон і канцлер Олаф Шольц домовилися перезапустити франко-німецьке посередництво у кризі між Росією та Україною, коли пан Шольц в п’ятницю вперше відвідав Єлисейський палац як новий лідер Німеччини», пише The Irish Times.