Посттрампатичний синдром Вашингтона

Світ
1 Вересня 2023, 11:29

Між найновішим і передостаннім дописом Дональда Трампа в мережі Х, яку донедавна ще всі знали як твіттер, понад 2,5 роки. 8 січня 2021 року компанія вирішила назавжди заблокувати акаунт експрезидента США «після ретельного аналізу твітів» і того, «як вони інтерпретуються та сприймаються у твіттері». Утім, зміна власника компанії разом із радикальними змінами в самій мережі дали змогу Дональдові Трампу повернутися до улюбленого способу комунікації, а інформаційний привід і президентські амбіції посприяли наповненню.

Арештантське фото замість передвиборчого постера

Найсвіжіший допис Дональда Трампа в Х — це його фото із судового процесу в місті Атланта (штат Джорджія) із підписом: «Арештантське фото 24 серпня 2023 року. Втручання у вибори. Ніколи не здавайся. https://donaldjtrump.com». Якщо перейти за посиланням, то можна опинитися на передвиборчому сайті 45-го президента. Про те, що він балотуватиметься на наступних виборах, Трамп оголосив найпершим серед кандидатів-республіканців. Експерти вже тоді зауважували, що причина, найімовірніше, у тому, що він прагне показати судові розслідування, які ведуться проти нього, як політичні переслідування. Саме за такою логікою діє експрезидент. І суд у Джорджії приніс йому чималі дивіденди.

Арештантське фото Дональда Трампа. Джерело: Офіс шерифа округу Фултон (штат Джорджія)

24 серпня Дональда Трампа арештували, і він потрапив до вʼязниці округу Фултон у Джорджії як підозрюваний у змові з метою зриву виборів у штаті Джорджія 2020 року. Пізніше його випустили під заставу $200 тис. Саме перебуваючи у вʼязниці, Трамп отримав перше в американській історії арештантське фото експрезидента. Завдяки цьому фото, як повідомляє Politico, з четверга він зумів зібрати понад $7,1 млн. Лише в пʼятницю було зібрано понад $4 млн.

До перших праймериз, які відбудуться в штаті Айова за чотири місяці і які важливі для подальшого успіху кандидатів і в інших штатах, залишилося чотири місяці. Поки що шанси Дональда Трампа, попри те що він пропустив минулотижневі дебати, залишаються добрими. Хоча опитування, яке проводить коледж Емерсон, показує, що після неучасті в перших дебатах позиції Трампа стали хиткішими, а от позиції учасників перших дебатів, навпаки, покращилися.

Як пише The Hill, ексгубернаторка Південної Кароліни, дипломатка Ніккі Гейлі отримала найбільший приріст: після дебатів її підтримка зросла з 2 % до 7 %. Губернатор Флориди Рон ДеСантіс отримав 12 %, що на 2 % більше, ніж до дебатів. Колишній віцепрезидент Майк Пенс отримав 7% в опитуванні, як порівняти з 3 % до дебатів.

Хоча, на думку 27 % опитаних, підприємець Вівек Рамасвамі виграв дебати минулого тижня, але його підтримка впала з 10 % до 9 % в опитуванні Емерсона.

Водночас, якщо подивитися на графік FiveThirtyEight, Рамасвамі нині третій у рейтингу, а для кандидата без жодного політичного бекграунду це непоганий показник. Тож про нього дедалі частіше кажуть і пишуть як про того, хто має шанс «замінити» Трампа як кандидат від республіканців.

Темна конячка республіканських перегонів

«Найближчий до Дональда Трампа» — саме так чимало американських ЗМІ та оглядачів назвали Вівека Рамасвамі відразу ж після перших дебатів серед кандидатів у президенти від Республіканської партії 23 серпня. За останні пів року цей політик досягнув значних успіхів. Якщо ще в лютому його рейтинг був на рівні 1 %, то нині Рамасвамі третій у списку.

38-річний бізнесмен, син іммігрантів з Індії, Вівек Рамасвамі нині наймолодший кандидат серед республіканців. Молодість та походження можуть наштовхнути на порівняння його із чинним премʼєр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Однак, як каже в коментарі The Guardian директорка програми дослідження США й американського аналітичного центру Chatham House Леслі Вінджамурі, на відміну від Сунака, Рамасвамі «не одружився на статках, а заробив їх сам».

Вівек Рамасвамі. Джерело: Лінкедин Вівека Рамасвамі

Політик — випускник Гарварду. Там він вивчав біологію, пізніше заснував компанію Roivant Sciences, яка зібрала сотні мільйонів доларів завдяки сміливим заявам про ліки проти хвороби Альцгеймера. Однак вони врешті-решт не пройшли клінічних випробувань. Це, утім, не завадило Рамасвамі розбагатіти завдяки цьому бізнесу. З компанії він зумів заробити понад $200 млн.

До того як Вівек Рамасвамі оголосив про своє балотування, про нього мало хто знав. Він зʼявлявся як коментатор на правих американських ресурсах, як-от Fox News, різко критикував ліву політику, а 2021 року навіть опублікував бестселер «Корпорація Воук» («Woke, Inc.»), яка критикує політику сучасних корпорацій, що намагаються за залученням до воукполітики (а отже, прагненням дотримуватися якомога справедливіших суспільних позицій) приховати власне бажання збагатитися.

Передвиборчі політичні позиції Рамасвамі такі ж хаотичні та неоднозначні, як і його політична карʼєра. Наприклад, він закликав підвищити вік виборців з 18 до 25 років, якщо молоді люди не складуть громадянського іспиту або не пройдуть служби в армії чи рятувальниками. Він також заявив, що ліквідує Департамент освіти, Службу внутрішніх доходів і ФБР, а агенти бюро підуть працювати в інші державні агентства.

Позиції Рамасвамі щодо російської агресії проти України найбільш небезпечні для Києва. Під час дебатів він був єдиним кандидатом, який наполягав на припиненні фінансової та військової підтримки України з боку США. Натомість він наполягає на потребі «укріплювати кордони США на півдні», а от підтримка Києва — це штовхання Росії в обійми Китаю. У своїй статті на сайті The American Conservative, опублікованій 28 серпня, Рамасвамі каже, що 2025 року поїде до Москви, а також «принесе мир Україні» на умовах, які «передусім будуть вигідними інтересам США». «Адміністрація Байдена нерозумно намагалася змусити Сі відмовитися від Путіна. Насправді ми маємо змусити Путіна відмовитися від Сі. Хороша угода вимагає, щоб усі сторони отримали щось від неї. З цією метою я прийму російський контроль над окупованими територіями й пообіцяю заблокувати кандидатуру України в НАТО в обмін на вихід Росії з військового союзу з Китаєм», — пише у своїй статті Рамасвамі.

29 серпня Дональд Трамп в інтервʼю заявив, що відкритий до Вівека Рамасвамі як його віцепрезидента. Такий тандем в американській політиці був би страшним сном не лише для України, а й для решти демократичного світу.

Проблеми основного опонента

Губернатор Флориди Рон Десантіс поки що найсерйозніший суперник Дональда Трампа серед республіканців. Водночас від самого початку його передвиборча кампанія переповнена невдачами. Почати можна з невдалого ефіру у твіттері, де політик збирався оголосити про старт своєї передвиборчої кампанії і зумів це зробити тільки через 15 хвилин очікування й налагодження технічних несправностей. Так само котиться донизу його електоральна підтримка. Якщо ще в лютому вона була на межі 40 %, то зараз заледве набирає 15 %.

Чимало експертів кажуть, що Десантіс, користуючись значною підтримкою великих донорів, не має достатньої низової бази. Водночас із падінням підтримки в опитуваннях, великі жертводавці також оголошують, що можуть перестати фінансувати й цього кандидата. Наприклад, про це на початку серпня заявив Роберт Біґелоу, підприємець-готельєр, який є найбільшим жертводавцем кампанії Десантіса.

Рон Десантіс. Джерело: твіттер Рона Десантіса

Однак найголовніша проблема, вочевидь, повʼязана з неготовністю Рона Десантіса відкрито критикувати Дональда Трампа. На початку серпня він уперше публічно визнав, що Дональд Трамп справді програв вибори 2020 року. І це була перша велика спроба піти в розріз із трендами, які задає експрезидент. Питання результатів виборів 2020 — гостра тема. Згідно з опитуваннями, проведеними в липні 2023 року, 69 % республіканських виборців вважають, що перемога Джо Байдена на виборах 2020 року була нелегітимною. Тож така заява — доволі серйозний крок для кандидата від республіканців. Водночас Десантісу бракує харизми у веденні кампанії, більш чітких кроків і заяв. Усе це є в Рамасвамі, який, навпаки, не прагне критикувати експрезидента. Однак чи достатньо цього буде, щоб ще доволі расистська електоральна база республіканців погодилася обрати темношкірого сина іммігрантів, поки що залишається запитанням без відповіді.