ПостТРАМПатичний період

Світ
15 Червня 2021, 14:21

У січні 2021 року слово QAnon стало відомим не лише американцям і тим, хто стежив за життям та передвиборчою кампанією в США. Після штурму Капітолію, частина учасників якого була прихильниками цієї конспірологічної теорії, про Q дізнався й заговорив увесь світ. Щоправда, цікавість до руху після інавгурації Джо Байдена та часткового очищення соцмереж від відповідного контенту зменшилася, і з’явилося хибне враження, наче й рух сам по собі кудись зник. Але це зовсім не так.

QAnon як теорія змови з’явився восени 2017 року на ультраправому форумі 4chan. Тоді один з учасників форуму під ніком Q, що видавав себе за чиновника високого рангу (літера Q мала означати, що він має доступ до інформації з найвищим рівнем секретності), почав поширювати конспірологічні теорії найдивовижнішого змісту. Одна з них стосувалася так званого «піцагейту» та стверджувала, що в одній з піцерій Вашингтона діє група педофілів, пов’язаних із Гіларі Клінтон. «Джерелом» цієї теорії була історія зі зливом електронної пошти керівника її виборчого штабу Джона Подести. У листах не було нічого особливого, але деякі ультраправі блогери почали шукати в них ознаки ритуального знущання з дітей. Теорія, як і будь-яка конспірологія, швидко зібрала невелику групу співчутливих сердець і голів.

Перші свої дописи Q (ми знаємо його та власне теорію як QAnon, тобто «Анонім Q») залишив на форумі 4сhan у темі з назвою «Затишшя перед бурею» (Calm before the Storm), і коли він писав про «піцагейт», то клявся, що Дональд Трамп веде «хрестовий похід» проти тієї сатанинської кабали, яка знущається з дітей. Свої дописи Q залишав також на іншому схожому форумі 8chan (нині форум називається 8kun). Його послідовники розшифровували ці повідомлення й шукали приховані сенси та підказки.

 

Читайте також: Що чекає на Америку після Трампа

Усе це так і залишалося б іграми для вузького кола учасників тих форумів, якби не блискавичне поширення руху поза межами цих ресурсів. Найрізноманітніші групи та паб­ліки послідовників QAnon з’являлися в фейсбуку, твіттері, тіктоку, реддіті та інших соціальних мережах. Усі ці платформи намагалися вживати заходів і під час передвиборчої кампанії, коли теорія змови стала особливо активно ширитися інтернетом, і видаляли тисячі таких груп чи користувачів. Проте й політики різного рівня, і навіть сам експрезидент США неодноразово поширювали меседжі QAnon чи повідомлення користувачів, що належали до цієї спільноти.

Так, згідно з інформацією The New York Times, Дональд Трамп поширював дописи конспірологічних акаунтів, зокрема й тих, що пов’язані із QAnon, 145 разів упродовж лише 2019 року. Серед конгресменів і кандидатів на виборах до Конгресу також були прихильники цієї теорії. Одну з них, Марджорі Тейлор Ґрін, уперше обрали до Конгресу у 2021 році. Після обрання вона, щоправда, зреклася своїх прихильних до цього руху заяв. Інша, Лорен Беберт, за інформацією місцевої преси, у себе на окрузі й далі поширює конспірологічну інформацію. Зокрема, за словами Беберт, республіканці зможуть повернути собі двопалатну більшість уже у 2022 році. Допоможуть їм у цьому розсекречені в останні дні президентства Дональда Трампа документи. «За моєю інформацією, гадаю, ми побачимо відставки [політиків-демократів]», — заявила Беберт на зустрічі зі своїми виборцями в березні 2021 року, згідно з виданням Delta County Independent. Вона також уперше потрапила до Конгресу після минулих виборів.

Ключовою для тих, хто повірив QAnon, мала стати подія з назвою «буря» (саме тому перша тема на форумі називалася «затишшя перед бурею») — масштабна подія з викриття Дональдом Трампом мережі сатаністів, пов’язаних з Демократичною партією. Але бурі не сталося. Проте чи зневірилися його прихильники?

 

Читайте також: Американська модель успіху

Нині QAnon і далі залишається активним рухом, однак є кілька ключових змін. Про них, зокрема, говорять американські журналісти та дослідники руху. QAnon Anonymous — одна з найактивніших груп, що вже тривалий час займається цією справою та поширює свої розслідування в однойменному подкасті. Нині вона називає цю теорію змови «всеохопною», оскільки спільнота послідовників QAnon загалом приймає та підтримує зараз найрізноманітніші конспірологічні вигадки. Так, згідно з проведеним у березні цього року опитуванням американських аналітичних центрів Громадський інститут дослідження релігії (PRRI) та Міжконфесійне молодіжне ядро, послідовники QAnon значно сприйнятливіші до інших теорій змови. Наприклад, четверо з десяти вважають, що вакцина проти COVID-19 містить мікрочип для нагляду, який є знаком звіра в біблійних пророцтвах. Загалом антиковідна та антивакцинаційна риторика — одна з найпоширеніших конспірологій, якими також переймаються прихильники QAnon.

Згідно з інформацією The New York Times, Дональд Трамп поширював дописи конспірологічних акаунтів, зокрема й тих, що пов’язані з QAnon, 145 разів упродовж лише 2019 року

 

 

Така «всеохопність» і сприйнятливість призвела до розділення самого руху на різноманітні фракції. Часом вони навіть ворожі одна до одної. До того ж загадковий Q більше не залишає повідомлень чи підказок на форумах. Тому рух має менше інформації чи вказівок згори, а отже, не такий цілісний. Це водночас впливає на поділ руху на певні групи, але аж ніяк не сприяє зменшенню його прихильників. Інший аспект, який нині впливає на розвиток конспірологічного руху, як зазначають QAnon Anonymous, — це перехід у телеграм, де окремі спільноти формуються довкола відповідних каналів. Отже, більше немає відчуття «конспірологічної єдності». Саме телеграм став прихистком для різних Qanon груп після того, як Facebook та Twitter активні­ше зайнялися моніторингом і видаленням такого контенту на своїх платформах.

 

GhostEzra — один з найбільших і най­агресивніших американських телеграм-каналів, створений послідовниками QAnon. У каналу GhostEzra понад 336 тис. підписників. До повідомлення в цьому каналі із запитанням чи чіпляється магніт до руки в когось із знайомих після вакцинації проти коро­навірусної хвороби залишили майже 7 тис. коментарів. Інформація, яку він поширює, не лише неправдива, а й часом антисемітська та расистська. І таких каналів чимало. Однак є й ті послідовники QAnon, які протистоять інформації, поширюваній GhostEzra. Зокрема, автор каналу CJTRUTH (у якого понад 100 тис. підписників) в одному з давніших постів писав, що «GhostEzra не представляє його та більшість патріотів, яких він знає». Сам CJTRUTH у постах закликає до нового пробудження та пошуку правди. Є ще чимало менших за кількістю підписників каналів, деякі з них в описах зазначають про прихильність до Дональда Трампа як президента.

Представники родини й команди Трампа також активно перейшли до телеграму. Наприклад, канал Дональда Трампа-молодшого в цьому месенджері має понад один мільйон підписників. На своєму каналі він переважно дає посилання на короткі влоги, розміщені в мережі Rumble , та короткі описи до них. Син експрезидента різко критикує нову адміністрацію, особливо її боротьбу з коронавірусною хворобою. «Єдине, що Фаучі вміє, це стояти перед камерою та передавати інформацію, потрібну тим людям», — критикує він головного американського інфекціоніста в одному зі своїх останніх влогів. Генерал Майкл Флінн, колишній радник президента Дональда Трампа з національної безпеки, також тепер активний користувач телеграму й має вже понад 232 тис. підписників. Його стрічка в мережі рясніє антикоронавірусними постами та критикою чинної адміністрації, що межує з конспірологією. Ще минулого літа Флінн записав відео, що закінчується фразою «Куди йде один, туди йдуть усі» (Where we go one, we go all). WWG1WGA — буквосполучення, за яким можна ідентифікувати послідовника QAnon. Так він «склав присягу» прихильника цього руху.

 

Читайте також: Роз’єднані? Штати Америки

Наприкінці вересня 2020 року стаття американського розробника Ріка Берковіца на платформі Medium про те, що конспірологічна теорія QАnon за своєю логікою та структурою схожа на гру в альтернативній реальності, спровокувала чимало обговорень. Так звані ігри в альтернативній реальності (Аlternative reality games, ARG) розпочинаються онлайн, але вони також мають безліч реальних компонентів. Учасники таких ігор можуть отримувати підказки онлайн для пошуку необхідних предметів у реальному житті. «Я був не єдиним, хто це помітив. Багато інших розробників ігор в альтернативній реальності помітили це й сказали, що це ARG або якась форма такої гри», — зазначив він в інтерв’ю виданню The New Yorker. На його думку, одна з ознак схожості QAnon та ARG — це вигадка. «QAnon сформував себе як популярна вигадка. У вас є загадкова особа, яка з’являється й дає підказки щодо розлогої конспірології, яку можете розв’язати лише ви. Ви — герой», — каже Берковіц. На його думку, така структура цієї теорії змови дає можливість кожному учасникові почуватися героєм, який здійснює свою подорож до мети.

В іншому своєму нещодавньому матеріалі Берковіц розповідає, як під час однієї з ігор в альтернативній реальності, яку він розробив, учасники в пошуках підказки залізли до якогось підвалу, де мали її знайти, щоб вирушити на наступний рівень. Дошки на підлозі виглядали наче стрілка, що вказує на стіну. Учасники вирішили, що це і є підказка й готові були ту стіну руйнувати, хоч це був хибний крок. Але оскільки це гра, то організатори втрутилися й попередили непередбачуване руйнування. У випадку з QAnon учасники часто поводяться так само, але організаторів, які в разі небезпеки готові виступити арбітрами, немає. Певним наслідком такої неконтрольованої гри були події на Капітолійському пагорбі 6 січня.

Згідно з опитуванням американського аналітичного центру PRRI, яке було опубліковано 27 травня 2021 року, 15% американців вірять у промотовану QAnon конспірологічну теорію про те, що «уряд, медіа та фінансовий світ у США контролює група педофілів-сатаністів, які керують операцією світового масштабу з продажу дітей». 82% опитаних водночас абсолютно заперечують таке твердження, однак перша цифра змушує задуматися. Опитування також показує, що серед прибічників Республіканської партії відсоток тих, хто прихильно ставиться до цієї теорії, — вищий (таких осіб майже чверть опитаних). І хоча всередині Республіканської партії чимало й таких, хто відкидає цю теорію та закликає однопартійців робити це публічно, є також ті, хто чинить навпаки чи грає на межі теорій змови та реальної критики.

Ще два роки тому ФБР визнала QAnon як імовірне джерело внутрішнього екстремізму. Згідно з підрахунками дослідників з університету Меріленда, 79 злочинів упродовж останніх років вчинили її послідовники (для розуміння, 40 злочинів із тих 79 вчинили учасники штурму Капітолію). І хоча під час інавгурації Джо Байден намагався підкреслити, що є президентом усієї Америки, поляризація суспільства в США про яку говорять уже не одне десятиліття, лише посилюється. З огляду на пандемію та кризу, яку вона спричинила по всьому світу, ці поляризаційні процеси складнішають, а доступ до соціальних мереж і неперевіреної інформації стає лише повсюднішим. Усе це точно не сприяє зменшенню уваги до QAnon, його цілей і будь-якої іншої конспірологічної думки, що, як свідчать опитування, може відгукнутися в спільноті послідовників цього руху. До того ж ніхто не може гарантувати, що таємничий Q, який поки що мовчить, раптом не вигулькне знову й не вкине зерна в благодатний і підготовлений до теорій змови ґрунт. Попри те, що QAnon, на перший погляд, перебуває в режимі сну, він не перестає активно жити.