Посол США назвав основні проблеми України у боротьбі з корупцією

30 Жовтня 2015, 12:30

Україна не може похвалитися значними успіхами у боротьбі з корупцією за останній рік, зокрема через неочищені суди та прокуратуру. Про заявив посол США в Україні Джеффрі Пайєтт на відкритті конференції бізнес-ради «США-Україна» та Київської школи економіки з реформи правової системи і системи управління 30 жовтня в Києві.

За словами Пайєтта поки в Україні досі не впроваджені зміни до Конституції у частині реформування суддівського корпусу, варто активніше послуговуватися наявними інструментами.

«Люстрація наразі неповна. Вже більше року йде цей процес, а корумповані суддів досі не звільнені. Судді досі залишаються безкарними, ігнорують права людини і демонструють зневагу до верховенства права. Тимчасовій Спеціальній комісії з атестації суддів потрібно більше часу для виконання своєї життєво важливої роботи. А судова система має діяти за рекомендаціями цієї комісії, щоб процесом люстрації досягти реальних результатів. Український народ заслуговує тільки на це і ніяк не менше.», – заявив посол.

За його словами, необхідно значно посилити самоврядування суддівської влади.

«Коли впливова або корумпована людина дзвонить, щоб купити рішення чи загрожувати судді, суддя повинен бути в змозі кинути слухавку з повною впевненістю у свої захищеності незалежністю та судовою владою. Судді мають відчувати себе вповноваженими й захищеними, щоб діяти самостійно, знаючи, що вони не понесуть покарання та не отримають помсти за рішення справи у відповідності до правових норм, а не політичних інтересів», – наголосив Пайєтт.

Він повідомив, що поправки до Конституції мають на меті позбавити парламент, Адміністрацію президента і Кабінет міністрів права призначати суддів, засновувати чи скасувати суди, ухвалювати рішення про розподіл фінансування судових установ. Тим не менше, лише ці поправки не зможуть гарантувати незалежність судової влади. 

Він зазначив, що окрім таких кроків, в Україні варто запровадити представництво громадян у кожному суді, публікацію всіх рішень у інтернеті та публікацію фінансових декларацій суддів і працівників судів.

Також Пайєтт учергове повідомив ставлення США до діяльності української прокуратури.

«Як я вже сказав в Одесі, Генеральна прокуратура повинна припинити підривати реформи, захищати корумпованих прокурорів у своїх рядах, таких як заарештовані в липні горезвісні «алмазні прокурори», а також припинити блокування кримінальних розслідувань хабарництва, змов і політичного угод», – заявив він.

«Сполучені Штати підтримують створення ефективної Генпрокуратури, якій українці можуть довірити захист своїх прав. Для цього нам потрібні чесні партнери, котрі прагнуть верховенства права», – додав посол.

Як повідомлялося, посольство США зробило заяву щодо зірваних виборів у Маріуполі.