Посол: ЄС не компенсуватиме збитки України від економічного тиску Росії

28 Листопада 2013, 17:51

Томбінський «із сумом відзначив, що протягом останніх місяців Росія здійснює на Україну шалений тиск, створюючи перешкоди в торгівлі, розриваючи контракти, незаконно застосовуючи заходи із харчової безпеки та застосовуючи інші кроки».

«ЄС у найрішучіших формулюваннях засудив такі дії. Ми також засуджуємо втручання Росії у суверенне право України власноруч формувати свою майбутню економічну та зовнішню політику», – сказав дипломат.

Водночас він наголосив, що тиск Росії не може бути причиною для  паузи у підготовці до підписання Угоди про асоціацію. «Дозвольте бути відвертим: жодні проблеми з боку Росії не мають нічого спільного із впливом Угоди про асоціацію, зокрема її положень про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі. Угода про асоціацію не містить нічого такого, що може змінити будь-які аспекти торгівельно-економічних відносин між Україною та Росією, або між Україною та будь-яким іншим торгівельним партнером. Саме Росія, а не ЄС, вирішила вдатися до економічного тиску», – підкреслив політик.

 Водночас він назвав «неймовірною» аргументацію українського уряду щодо компенсації  за втрату російського ринку.

«Україна просить Європейський Союз компенсувати збитки, завдані її економіці Росією. Чому ЄС має покривати збитки, завдані іншими сторонами? І, в будь-якому разі, в якій формі має бути надана така компенсація? ЄС буде радий зробити внесок в економічні реформи. Однак ми не збираємося сплачувати борги України», – заявив Томбінський.

Він підкреслив, що кредити і гранти, що надаються українському уряду, не призначені для допомоги компаніям зі сходу України, яким Росія погрожує втратою свого ринку.

Посол ЄС підкреслив, що «набагато кращою формою компенсації для таких компаній є можливість доступу на нові ринки», чому сприятиме глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі з ЄС та впровадження євростандартів.

«Набагато кращою формою для таких компаній буде отримання допомоги для модернізації, залучення інвестицій та нових технологій від міжнародних партнерів. Вони, своєю чергою, завдяки покращеному бізнесовому клімату, – що стане можливим після впровадження ЗВТ, – із задоволенням здійснюватимуть інвестиції в Україну», – додав посол.

 Також він наголосив, що угода могла би зробити важливий внесок у підвищення передбачуваності української економіки та довіри з боку інвесторів з-поза меж ЄС.