«Після консультацій з лідерами фракцій, які висловились за прийняття цього кодексу, ми впевнені та оптимістично налаштовані на те, що в Україні з’явиться новий Кримінально-процесуальний закон», – сказав Портнов під час прямого ефіру на телеканалі ICTV.
З його слів, зміни, запропоновані опозицією, були взяті до нового КПК та оформлені як поправки.«Ми взяли кращі зауваження членів опозиційної команди: і Романа Зварича, і Юрія Кармазіна, І Володимира Мойсика, і пана Стретовича … Ми вдячні членам певних опозиційних політичних сил за допомогу в тому, щоб знайти більш кращий варіант нового КПК» – зазначив Портнов.
«З урахування ментальності українського чиновника, українського правоохоронця, ми максимально спробували в тексті цього закону позабирати альтернативи у випадках, коли чиновник має прийняти рішення або так зробити, або інакше», – зазначив Портнов.
Зокрема, це стосується визначення міри запобіжного заходу: «В діючому КПК ми передбачаємо, якщо немає підозри в скоєнні насильницького злочину, то суд не може застосувати міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Навіть якщо суд приходить до висновку, що потрібно застосувати саме цю міру, суд повинен наступним пунктом своєї ухвали встановити розмір застави, який має гарантувати виконання підозрюваним в скоєнні злочину своїх процесуальних обов’язків перед слідством та судом», – сказав Портнов.
З його слів, новий КПК, за попередніми розрахунками, зменшить кількість утриманих в СІЗО на 30-40%.
Іншим запобіжним заходом, передбаченим новим КПК, має стати домашній арешт, який забезпечуватиметься електронним моніторингом. З його слів, в розвинених демократіях лише 2% людей не виконують цю міру та виходять за межі домівок. За результатами сплачення застави як запобіжного засобу, Україна не має перевищувати цю межу. «Із 17 січня цього року, відколи діють зміни до Кримінально-процесуального закону щодо застосування застави, на депозитних рахунках судових органів ми маємо понад 100 млн грн, які внесли громадяни, як гарантію виконання процесуальних обов'язків перед судом. Всього 0,3% цих коштів поступили до дрежбюджету України як наслідок невиконання громадянами своїх обов'язків», – сказав Портнов.
Нагадаємо, 9 лютого за прийняття в першому читанні відповідного законопроекту №9700 проголосувало 253 депутати при 226 мінімально необхідних.