Президент України Петро Порошенко найближчим часом внесе на розгляд парламенту законопроект про внесення змін до законодавства в частині призначення та звільнення уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Про це повідомили в прес-службі глави держави.
«31 липня Президент Петро Порошенко підписав Закон «Про Конституційний Суд України». Цей закон спрямований на реалізацію змін до Конституції щодо організації та діяльності Конституційного Суду, статусу суддів Конституційного Суду та інституту конституційної скарги – нового додаткового механізму захисту прав і свобод людини. Без цього закону зазначені прогресивні конституційні новації не можуть запрацювати на практиці, а тому зволікання із введенням його у дію є неприпустимим», – наголошується у повідомленні.
Також повідомляється, що в прикінцеві положення цього закону народними депутатами були включені норми щодо процедури призначення та звільнення омбудсмена.
«Це не стосуються функціонування Конституційного Суду. Тим не менш, парламент ухвалив закон про Конституційний Суд в цілому разом із цими нормами, а тому введення закону в дію без них неможливе. Питання процедури призначення та звільнення омбудсмена потребує окремого вирішення, тому найближчим часом президент внесе на розгляд парламенту пропозиції щодо внесення змін до Закону «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та Закону «Про Регламент Верховної Ради України» в частині призначення та звільнення омбудсмена», – наголосили в прес-службі.
Читайте також: Таємно чи публічно? Рада заплуталася з процедурою обрання омбудсмена
Нагадаємо, 13 липня,під час голосування за законопроект про Конституційний суд виникли розбіжності під час ухвалення поправки, яка зберігає таємне голосування за призначення Уповноваженого з прав людини. У результаті формально депутати змінили процедуру з таємної на публічну, а фактично – зберегли її таємною, оскільки номер озвученої правки не збігся з її змістом. Представник омбудсмена Михайло Чаплига вважає, що в парламенті відбулася маніпуляція на користь "Народного фронту", який має намір пролобіювати на посаду Уповноваженого свого кандидата.
Пізніше депутати звернулися до голови Верховної Ради Андрія Парубія з вимогою правильно відобразити результати голосування в остаточному тексті закону. На думку підписантів, "подібні маніпуляції із відомостями щодо результатів голосування можуть свідчити про наміри сфальшувати й остаточний текст самого проекту Закону України "Про Конституційний Суд України"".
Зазначимо, термін повноважень нинішнього омбудсмена Валерії Лутковської закінчився 27 квітня 2017 року. Комітет Верховної Ради з прав людини розглянув і схвалив три кандидатури, подані народними депутатами. Таким чином, у Верховній Раді має відбутися голосування за три кандидатури – Людмилу Денісову (фракція "Народний фронт"), Сергія Алексєєва (фракція "Блок Петра Порошенка"), Андрія Мамалигу (адвокат, правозахисник, громадський діяч).
Проте 6 червня Верховна Рада не розпочала обрання уповноваженого з прав людини, оскільки Нацагентству щодо запобігання корупції було потрібно більше часу для перевірки всіх кандидатів.