Спільна відповідальність України та решти світу полягає в тому, щоб подолати несправедливість, яка проявилася в анексії українського Криму Росією, та змусити агресора піти. Про це пише у своїй статті для американського видання The Wall Street Journal президент України Петро Порошенко.
«Я сам був свідком незаконної і ганебної окупації, і ніколи не забуду і не виправдаю її. Коли рік тому я прибув до кримської столиці – Сімферополя – щоб допомогти з врегулюванням конфлікту, я бачив багато «маленьких зелених чоловічків», які насправді були добре озброєними професійними бійцями. Хоча вони були в масках, переодягнені, а їх форма та розпізнавальні знаки змінені, стало ясно, команду про окупацію могли надіслати лише з одного центру: з Кремля», – йдеться у статті.
Порошенко зазначив, що з того часу в Україні відбулося багато змін, зокрема, Росія розпочала наступ на український Схід, що призвело до загибелі понад шести тисяч людей. Разом з тим, за словами президента, змінилося й українське суспільство.
«Крим – це не тільки українська проблема. Те, що, ймовірно, вперше з часів Другої світової війни одна країна в односторонньому порядку присвоїла територію іншої, є небезпечним прецедентом в сфері міжнародних відносин», – наголосив глава української держави, додавши, що Росія таким чином порушила умови Будапештського меморандуму 1994 року.
«Анексія українського півострова є не тільки порушенням норм міжнародного права, а й позбавленням громадян України можливості жити у власній державі. Москва швидко експортувала (до анексованого Криму – ред.) владу сильної руки, переслідуючи інакомислення, засоби масової інформації та перешкоджаючи доступу до інформації. Тих, хто відмовляється прийняти російське громадянство, вважають іноземцями, піддаючи їх ризику депортації та позбавляючи доступу до основних послуг», – підкреслив Порошенко.
Президент підкреслив і той факт, що окупаційна влада Криму переслідує активістів кримськотатарської громади. Крім того, на півострові закрили усі українські школи, а представникам УПЦ КП постійно погрожують.
«Рік потому Крим залишається Україною, і наша спільна відповідальність з рештою світу полягає в тому, щоб здолати несправедливість де-факто і де-юре та змусити агресора піти. Рано чи пізно Крим повернеться туди, де йому належить бути, і наш спільний обов'язок – пришвидшити цей процес – задля безпеки прав наших громадян, дотримання норм міжнародного права і збереження глобальної безпеки», – резюмував Порошенко.