Порошенко у Нью-Йорку. Про що вдалося домовитися Україні на полях Генасамблеї ООН

22 Вересня 2016, 12:00

Президент Петро Порошенко 18-21 вересня перебував у США, де взяв участь у у 71 сесії Генеральної асамблеї ООН, а також зустрівся з лідерами держав та організацій. Тиждень відстежив, про що український президент домовився протягом цих днів.

Під час зустрічі з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард відбулося обговорення реформ в Україні, зокрема, у фінансово-банківському секторі. Співрозмовники домовились про наступний візит місії МВФ в Україну восени цього року. Як відомо, 16 вересня в Україну надійшли кошти третього траншу кредиту МВФ у розмірі еквіваленту $1 млрд.

Порошенко поінформував генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про ситуацію на Донбасі та наголосив, що санкції проти Росії мають бути продовжені до повного виконання нею Мінських домовленостей. Столтенберг підтвердив, що НАТО підтримує позицію України щодо санкцій. Також співрозмовники обговорили подальші реформи оборонного сектору України для досягнення стандартів НАТО.

Віце-президент США Джо Байден повідомив Порошенку про готовність надати Україні $1 млрд кредитних гарантій, оскільки Україна виконала всі необхідні умови. Угоду про надання цих гарантів уряди України та США підписали 3 червня. За повідомленням Адміністрації президента, "було домовлено активізувати дипломатичні зусилля для припинення російської агресії проти України". Водночас, Посольство США в Україні повідомило, що під час зустрічі Байден наголосив про важливість прискорення реформ, необхідних для зміцнення енергетики та судоустрою в Україні.

Також в українського президента, за повідомленням АП, "відбулася довга розмова" з президентом США Бараком Обамою, де сторони обговорили подальші кроки щодо імплементації Мінських угод та підтримку Сполученими Штатами реформ в Україні. Зазначимо, за день до цього Барак Обама, виступаючи на Генасамблеї ООН, заявив. що Росія застосовує силу на світовій арені, зокрема, в Україні і Сирії, щоб спробувати таким чином повернути собі колишню велич. Також президент США заперечив будь-які зовнішні впливи на український Євромайдан, як на цьому наполягає російська пропаганда. "Жителі України не виходили на вулиці через якусь змову або вплив ззовні. Вони вийшли на вулиці, тому що керівництво країни було продажним", – сказав Обама.

У Нью-Йорку Порошенко мав намір зустрітися з кандидатами у президенти США Гілларі Клінтон та Дональдом Трампом. Проте відгукнулася лише Клінтон. Під час переговорів сторони погодилися, що у протистоянні російській агресії важливим є зміцнення трансатлантичної єдності і солідарності з Україною, також наголосили на дієвості санкцій проти Росії. Зустріч із Трампом не відбулася. ЗМІ повідомили, що штаб "республіканця" проігнорував пропозицію українського президента, проте сам Порошенко заявив, що не зустрівся з Трампом через невідповідність графіків

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запевнив Порошенка, що відновлення діалогу з Росією не вплине на позицію Туреччини щодо невизнання анексії Криму і наголосив, що Туреччина й надалі надаватиме Україні підтримку у питанні відновлення суверенітету та територіальної цілісності. Також Порошенко запросив турецькі компанії взяти участь у приватизації українських підприємств, співрозмовники домовилися про проведення найближчим часом українсько-турецької робочої групи з питань енергетики.

Порошенко попросив президента Латвії Раймондса Вейоніса посприяти розслідуванню українськими правоохоронними органами справ щодо представників колишньої влади та поверненню до України конфіскованих латвійським урядом $49 млн, у розкраданні яких підозрюють колишнього першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. Ці гроші могли бути викрадені з держбюджету України, а потім легалізовані через латвійські банки.

Із прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе президент обговорив спільну роботу щодо проектів у сфері енергетичної безпеки, інфраструктури та екології для залучення японських фірм та інвесторів в Україну. Також співрозмовники домовилися розглянути можливість подальшої лібералізації візового режиму для українців.

У Нью-Йорку відбулися перші в історії переговори між лідерами України та Нової Зеландії. Прем’єр-міністр країни Джон Кей та Порошенко домовилися активізувати роботу над проектами угод про захист інвестицій та уникнення подвійного оподаткування. Під час зустрічі лідери також обговорили перспективи взаємного спрощення візових вимог між країнами.

Під час зустрічі зі словацьким колегою Андреєм Кіскою український президент розкритикував слова прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який заявив, що Україна робить для виконання мінських домовленостей менше, ніж Росія. Андрей Кіска запевнив, що Словаччина поважає український суверенітет і підтримує продовження санкцій проти РФ, а також виступає за надання українцям безвізового режиму (Словаччина зараз головує в Раді ЄС).

Також відбулися зустрічі Петра Порошенка з президентом Угорщини Яношем Адером, президентом Хорватії Коліндою Грабар-Кітарович, президентом Аргентини Маурісіо Макрі та еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані.