Президент України Петро Порошенко після тривалої паузи підписав закон "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо мораторію на експорт лісо – та пиломатеріалів в необробленому вигляді) (законопроект №1362). У повідомленні на сайті парламенту уточнюється, що закон за підписом президента надійшов до законодавчого органу 7 липня.
Читайте також: Карпатська різня бензопилою
Як повідомлялося, один з найбільших в Європі виробників шпону ЗАТ "Єврошпон-Смига" 12 червня подав судовий позов до президента України та голови Верховної Ради про неналежне виконання ними обов'язків, пов'язаних із непідписанням і неопублікуванням цього закону, а Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств (ВАДЕП) звернулася в суд для спільної участі у цьому процесі.
За даними асоціації, у пошуку виходу з кризової ситуації в галузі та за результатами зустрічі з асоціацією "Меблідеревпром" та Західноукраїнською асоціацією лісозаготівельних і деревообробних підприємств ВАДЕП уклала меморандум про консолідацію зусиль у вирішенні незрозумілої ситуації із законопроектом №1362 та інших проблемних питань галузі та направила відкритого листа до Адміністрації президента. В ньому йшлося про порушення законодавства у лісозаготівельній галузі, корупції, реформування та необхідність підписати закон про заборону експорту необробленої деревини.
Потім голова парламентського комітету з питань екологічної політики та природокористування Микола Томенко подав позов до Вищого адміністративного суду до голови Верховної Ради Володимира Гройсмана у зв'язку з порушенням норм Конституції про оприлюднення цього закону, ухваленого парламентом 9 квітня і підписаний спікером 14 квітня.
"Статтею 94 Конституції передбачено, що "… закон підписує голова Верховної Ради і невідкладно направляє його президентові. Президент протягом 15 днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, офіційно оприлюднює його або повертає зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради для повторного розгляду. У разі, якщо президент протягом встановленого терміну не повернув закон на повторний розгляд, закон вважається схваленим президентом, має бути підписаний та офіційно оприлюднений", – пояснював свої претензії М.Томенко.
На думку експертів у сфері міжнародних торговельних відносин, зволікання з ухваленням рішення щодо цього закону пов'язана з тим, що він несе ризики порушення міжнародних зобов'язань України, зокрема перед Всесвітньою торговельною організацією та ЄС.