«Цей попит незначний і скорочується з року в рік, тоді як десятки мільйонів гектарів землі вибувають із виробничого використання», – зазначає автор.
Він підкреслює, що найбільш цінна складова сільськогосподарських угідь – орні землі – за останні вісім років (від початку переділу землі) зменшилася на 1,5 млн га проти 0,5 млн за два десятиріччя (1971–1990 роки).
«Продуктивні землі, як і колись, передавалися під забудову, розміщення транспортних комунікацій, промислових підприємств. Моніторинг показує, що в більшості випадків вимоги промисловців щодо виділення додаткових площ були викликані аж ніяк не виробничою необхідністю, а виключно комерційними інтересами, пов’язаними з наступним перепродажем землі чи здачею її в оренду. Це говорить про те, що систему ощадливого використання земель істотно порушено», – вважає Данилишин.
Він наголошує також, що об’єктивних умов для обігу земель сільськогосподарського призначення шляхом їх вільної купівлі-продажу в Україні практично немає.
Екс-міністр пропонує на перехідний період встановити твердий державний контроль за обігом земель і, крім того, здійснити комплекс заходів з обмеження обігу земель сільгосппризначення.
«Пріоритетними можна вважати запровадження заборони на продаж сільськогосподарських земель іноземним громадянам; встановлення термінів заборони на повторний продаж і зміну цільового призначення ділянки землі після її одержання; обмеження кола осіб, що мають право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення шляхом запровадження кваліфікаційних вимог;
А також: встановлення максимального розміру ділянок, що можуть перебувати у власності фізичних і юридичних осіб; запровадження реального оподатковування земель сільськогосподарського призначення і реальних вимог щодо підтримки родючості земель, їх інженерної облаштованості», – зазначає він.
Зазначимо, що одним із наслідків штучного мораторію на продаж землі стало зосередження її в «оренді» великих компаній і структур, пов’язаних з олігархами. Так, одними з найбільших орендарівсільгоспземель в Україні є компанії Ріната ахметова та сина екс-президента Олександра Кравчука.
Відзначимо також, що бізнесмени та політики орендуютьнайкращі мисливські угіддя України.