«Попутний вітер для Віктора Орбана» та євроскептиків — світові медіа про результати виборів в Італії

Світ
26 Вересня 2022, 16:43

Право-популістська партія «Брати Італії» на чолі із Джорджею Мелоні перемагає, згідно з проміжними результатами (пораховано вже 99% голосів), на парламентських виборах в Італії. Так, вона отримала 26% підтримки на виборах до Сенату. Разом із іншими правими партіями  – «Лігою» (отримала 8,9%) та «Вперед, Італіє» (8,3%), «Брати Італії» формують правоцентристську коаліцію, а отже матимуть більшість в обох палатах італійського парламенту – 44%. Тиждень зібрав реакцію світових медіа на такий (попередньо прогнозований) результат.

«Такий результат підніме серйозні питання щодо майбутнього напрямку руху Італії як у внутрішній політиці, так і на міжнародному рівні. Політика ідентичності, що викликає розбіжності, раптово опиниться в центрі національних дебатів, тоді як Мелоні вносить потенційно руйнівний голос до ключового столу із прийняття рішень в ЄС», – пише Politico.eu. Видання пояснює успіх правої коаліції тим, що її лідерка Джорджа Мелоні «не була заплямована зв’язками з попередніми урядами, оскільки залишалася в опозиції з моменту заснування своєї партії 10 років тому». Утім прихильники лівої ідеології в Італії розглядають Мелоні та її однопартійців як «нащадків фашистів Муссоліні». Партія «Брати Італії» бере свій початок від Італійського суспільного руху (MSI), який започаткували в минулому прихильники Беніто Муссоліні після Другої світової війни. Жорстка позиція щодо імміграції та наркотиків у поєднанні із несхваленням абортів лідеркою «Братів» («Я – Джорджа. Я – жінка, мати, італійка, християнка. Ніхто у мене цього не відбере», – саме цю фразу Мелоні найчастіше цитують у медіа) і стійким євроскептицизмом підсилює цю картину. «Мелоні пишається своїм статусом аутсайдера. Її характер невисокої, агресивної жінки з робітничого класу вирізняв її навіть серед багатьох найяскравіших політичних діячів Європи», – пише Politico.eu.

Читайте також: Ярослав Мельник: «Італія — не пасивний спостерігач у часи російської загрози»

Німецьке видання Die Welt пише, що і у Брюсселі, і в Берліні стурбовані результатами виборів в Італії. Видання цитує лівоцентристських політиків, які застерігають від того, що нова правопопулістська коаліція в Італії може на рівні ЄС формувати альянс із такими дружніми до Путіна політиками, як Віктор Орбан.

«У Мелоні є улюблений ворог: Німеччина. У своїй автобіографії 45-річна політикиня відкрито заявила, що «не любить» Німеччину», – пише Die Welt, «…Одного разу Мелоні сказала під час передвиборчого заходу, що оскільки німці багатші ніж інші країни, вони можуть дозволити собі вищі ціни на газ і навіть отримати вигоду від проблем в інших країнах. Кілька днів потому вона пояснила, що німецькі компанії мають особливо вигідні контракти з російською енергетичною компанією «Газпром», що означає, що їм доведеться сплатити лише третину витрат, які повинні будуть сплатити італійські компанії. Однак Мелоні не надала жодних доказів». Видання припускає, що критика Німеччини з боку Мелоні в майбутньому лише посилиться. Небезпека такого сценарію, на думку журналістів Die Welt, у тому, що ця критика «може впасти на благодатний ґрунт не лише в її рідній країні, а й в інших європейських країнах, таких як Польща, Греція чи Франція».

На відміну від інших популістів, Мелоні не грається із сценарієм Italexit, тобто виходу країни із ЄС чи єврозони. «Натомість вона хоче повторно домовитися з Брюсселем про те, як Італія може витратити гроші із 750-мільярдного фонду реконструкції NextGenerationEU. Країна має право на €192 млрд», – пише Die Welt.

Віктор Орбан разом зі своєю партією давно товаришують із Джорджою Мелоні та її «Братами Італії». Так, у 2019-му році він був почесним гостем їхнього партійного свята. Мелоні та лідер партії «Ліга», що має тісні звʼязки із Кремлем і входить до правої коаліції, що перемогла на цих виборах, Маттео Сальвіні також поділяють думку Орбана про те, що національні держави повинні зайняти більш чітку позицію щодо Брюсселя. «Орбан набув би значної ваги в ЄС, якби Італія підтримувала його політику в важливих питаннях», – пише Die Welt. Видання вважає, що результати виборів можуть принести «попутний вітер для Орбана» та мати небезпечний вплив на європейські санкції проти Росії. «Керівництво ЄС, якщо туди потраплять друзі Путіна, також може поставити під загрозу санкції Заходу в довгостроковій перспективі. За словами самої Мелоні, вона твердо стоїть на боці України. Але її потенційні партнери по коаліції Сальвіні та Берлусконі мають тісні зв’язки з Москвою і досі вважаються друзями Владіміра Путіна», – пише Die Welt.

Читайте також: Die Welt: Європейська правиця переформатовується

Так, Сільвіо Берлусконі нещодавно заявив, що Владіміра Путіна до війни проти України «підштовхнуло російське населення, його партія та міністри». 23 вересня, колишній італійський премʼєр заявив утім, що його не правильно зрозуміли. «Агресія проти України невиправдана і неприйнятна, позиція [партії «Вперед, Італіє» – Ред.] чітка. Ми завжди будемо із ЄС та НАТО», – заявив Сільвіо Берлусконі. Раніше у квітні він засудив вторгнення і сказав, що «глибоко розчарований і засмучений» поведінкою Путіна, додавши, що «вбивства мирних жителів у Бучі та інших місцях є справжніми військовими злочинами».

Оглядач The Washington Post Ішан Тарур у своїй статті на сайті видання пише, що Україна може мати підстави для занепокоєння щодо зміни політичного «вітру» в західних демократіях. Експерти та аналітики вже давно попереджають, що західна підтримка української боротьби проти Кремля може давати тріщини, з огляду на різке зростання цін на енергоносії та старі проблеми. Додалася до цього також електоральна хвиля для традиційно євроскептичних, дружніх до Росії, політичних фракцій. «Радикально праві виявилися головними учасниками коаліційних переговорів у Швеції. А в неділю італійські виборці обрали, ймовірно, коаліцію правих партій на чолі з ультраправими «Братами Італії» та харизматичною політикинею Джорджою Мелоні», – пише  The Washington Post.

Видання відзначає тенденцію, яка панувала в ЄС серед правих партій від 24 лютого, коли вони значно знизили своє схвалення щодо Росії та Путіна. Особливо відчутно це було серед італійських політиків. Однак посилаючись на нещодавнє опитування американського центру Pew Research, The Washington Post пише, що право-популістські партії все ще залишаються набагато більш позитивними щодо російського режиму, ніж решта громадськості в їхніх суспільствах.

«Оскільки війна затягується, як серед українців, так і серед західних стратегів є побоювання, що суспільний скептицизм щодо наслідків санкцій проти Росії, які спричинили стрибок цін на енергоносії в Європі, та значних фінансових витрат на підтримку Києва може зрости. Існує також ризик зростання байдужості», – пише The Washington Post. Посилаючись на інше опитування Pew Research, видання зазначає, що менше американців стурбовані перспективою поразки України, ніж таких було навесні. Значна більшість опитаних вважає зараз, що поточна допомога Україні є достатньою.