Популярність сланцевого газу матиме драматичні наслідки для Росії

25 Жовтня 2011, 14:40

Розробки сланцевого газу у США можуть вплинути на європейський енергетичний ринок, навіть якщо у ЄС видобуток цього вида палива не буде дуже поширеним. Збільшення у світі попиту на сланцевий газ,  на думку дослідників, дозволить Євросоюзу посилити тиск на Газпром з вимогою реформувати існуючу систему довготермінових контрактів, за якими ціни на газ прив’язуються до цін на нафту. Так, в 2010 році під таким тиском Газпром вже був змушений піти на деякі поступки щодо індексації цін. Експерти вважають, що в коротко- та середньостроковій перспективі такі кроки можуть справити серйозний вплив на рівень цін. 

«Бум сланцевого газу може і далі загальмувати процес переговорів між Газпромом та Китаєм, особливо, якщо бум пошириться на Китай, який, за інформацією Управління з енергетичної інформації США, має навіть більші запаси, ніж США», – зазначає The Economist Intelligence Unit

Крім того, в звіті згадується нещодавнє дослідження Інституту публічної політики імені Джеймса Бейкера при Університеті Райса, в якому йдеться про те, що за умови вільного розвитку сланцевого газу в світі частка Росії в європейському газовому ринку скоротиться до 13% в 2040 році з 27% в 2009 році (За умови, що з усіх запроектованих трубопроводів буде побудований лише «Північний потік»). Разом з тим, за відсутності масштабних розробок сланцевого газу частка Росії складе 19%, що дозволить країні забезпечити високі ціни.

Бум сланцю в США також безпосередньо зачіпає один з основних стратегічних проектів Газпрому – його гігантське Штокманівське газове родовище в Баренцовому морі. Близько 90%  газу, який буде вироблятись зі Штокмана було призначено для США. Проте, в лютому 2010 року було оголошено, що запуск виробництва відкладено до 2016 року, а в лютому влада зазначила, що запуск може бути відкладено до 2018 року через скорочення попиту в США на зріджений природний газ, який поступається сланцевому

Експерти The Economist Intelligence Unit зазначають, що російські чиновники прагнуть применшити потенціал свого сланцевого газу, заявляючи, що ціна його розробки буде набагато вищою, ніж очікувалось, а такі розробки призведуть до заперечень екологів. Разом з тим, на думку аналітиків, «ця бравада маскує зростаючу стурбованість. В той час як феномен сланцевого газу  стає глобальним – від Східної Європи до США та Китаю, наслідки для Росії  є драматичними». 

читати ще