Попри гучні заяви про співпрацю Китай не поспішає зближуватись з РФ – експерт

8 Липня 2015, 18:18

Незважаючи на низку спільних масштабних проектів та помпезні заяви про дружбу, деякі плани Китаю повинні викликати занепокоєння в РФ. Про це пише у своїй статті для Reuters доктор Бьорн Дюбен (Björn Alexander Düben), експерт Лондонської школи економіки та автор доповіді на тему «Надія на Пекін: Як українська криза вплине на майбутнє китайсько-російських відносин».

Автор публікації зазначає, що оскільки Японія приєдналася до Заходу в питання економічних санкцій проти Росії, а торгівля Індії з РФ залишається порівнянно незначною, поворот Кремля до Азії «по суті був поворотом до Китаю».

За словами Дюбена, впродовж останніх місяців Москва та Пекін підписали низку угод про масштабні інвестиції та спільні проекти включно з новим інвестиційним банком на противагу Світовому банку та МВФ і потужним газогоном зі Східного Сибіру до КНР.

«Москва також пішла на безпрецедентний крок відкривши китайським інвесторам доступ до розвідки і видобутку нафти та газу, зокрема це стосується Ванкорського нафтогазового родовища у північному Сибіру. Москва уникала цього кроку в минулому, бо не хотіла надати Китаю вплив на її стратегічно важливі сектори внутрішньої енергетики», – пише експерт, додавши, що зміни стосуються автомобільної галузі та інших сфер, які раніше були закритими для китайських інвесторів.

Читайте також: Турецькі торгові центри та платні залізничні переїзди від італійців. Хто та скільки готовий інвестувати в Росію

Дюбен наголошує, що в умовах санкцій Заходу китайські компанії можуть надати росіянам сучасні технології, а банки КНР – такі необхідні кредити. Разом з тим, на думку автора публікації, суттєвого прогресу в реалізації двосторонніх угод наразі немає, а деякі проекти взагалі заморозили.

Читайте також: Москва чекає від Пекіна інвестицій для експорту російського вугілля до Китаю – ЗМІ

Експерт стверджує, що попри помпезні заяви про співпрацю насправді Пекін не надто прагне зближення з РФ і для підтвердження наводить декілька аргументів.

«Хоча державні ЗМІ Китаю висловили розуміння дій Москви в Україні, а високопоставлені китайські чиновники публічно виступили проти санкцій Заходу щодо РФ, Пекін відмовився надати дипломатичну підтримку Москві там, де це найбільш важливо. Китайське керівництво офіційно не визнало анексії Криму. Воно не підтримало позицію Росії щодо України при голосуванні за резолюції Ради Безпеки ООН і Генеральної Асамблеї, і швидко налагодило хороші відносини з новою українською владою», – пише Дюбен, додавши, що вже за кілька днів після повалення режиму Віктор Януковича Міністерство закордонних справ КНР заявило, що Китай «поважає самостійний вибір українського народу».

Читайте також: The Economist: Для Росії партнерство з Китаєм стало життєво необхідним, а для КНР – приємним бонусом

Крім того, автор публікації підкреслює, що суттєвою перешкодою для налагодження російсько-китайської дружби є невпинна економічна експансія Китаю в колишніх радянських республіках Середньої Азії – Казахстані Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані і Узбекистані – яка викликала заклопотаність у Москві.

«Недавнє потепління в китайсько-російських стосунків не слід переоцінювати. Їх не можна вважати тектонічним зсувом у міжнародних відносинах, і черговий роман Москви з Пекіном має небагато шансів на те, аби зашкодити поглибленню її (Москви – Ред.) міжнародної ізоляції», – резюмує Дюбен.

Позначки:

читати ще