Поплічники Януковича у розшуку: від службового підроблення до масових убивств

6 Квітня 2015, 16:45

Екс-депутати у розшуку

4 квітня стало відомо, що МВС оголосило у розшук сина екс-прем'єр-міністра України Миколи Азарова, та колишнього нардепа від ПР Олексія Азарова. Згідно з повідомленням, молодший Азаров зник 20 лютого 2014 року. Його підозрюють у скоєнні злочину, передбаченого ст. 2-368 (одержання неправомірної вигоди посадовою особою).

26 березня Генпрокуратура оголосила в розшук 76 екс-депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Усіх підозрюють у державній зраді через голосування за «незалежність» та подальшу анексію Криму Росією. Як повідомляється, з метою забезпечення виконання вироку суду про можливу конфіскацію майна, накладено арешт на майно та корпоративні права зазначених осіб на суму понад 1,2 млрд грн.

Ще раніше (12 березня) оголосили у розшук п’ятьох депутатів VII скликання ВР. Чотирьох членів фракції Партії регіонів Володимира Демидка, Андрія Пінчука, Станіслава Скубашевського та Ярослава Сухого, а також члена фракції комуністів Олександра Зубчевського підозрюють у зловживанні владою або службовим становищем та службовому підробленні під час організації «ручного» голосування за диктаторські «закони 16 січня» на початку 2014 року. Водночас, у прес-службі Партії регіонів повідомили, що принаймні Демидко від слідства не переховується, а перебуває у комі після інсульту в лікарні у Феофанії. Варто додати, що жодного з депутатів у базі розшуку МВС немає.

27 січня у розшук оголосили соратника екс-президента Віктора Януковича екс-депутата ВР від Партії регіонів Юрія Іванющенка. Іванющенка розшукують у зв'язку зі звинуваченням у привласненні, розтраті майна в особливо великих розмірах. Зазначається, що він зник із поля зору правоохоронців 15 грудня 2014 року. ГПУ наклала арешт на належні Іванющенку грошові кошти у сумі понад 72 млн швейцарських франків, що зберігаються на його банківських рахунках у Швейцарії.

16 січня у розшук оголосили екс-депутатів від Партії регіонів Миколу Левченка і Вадима Колесніченка. Їм інкримінують публічні заклики до зміни меж території та кордону України, до виходу зі складу України її окремих регіонів, що призвело до тяжких наслідків у вигляді порушення суверенітету України, її цілісності і недоторканості. Колеснічено, за власними словами, нині проживає в окупованому Севастополі.

Щонайменше з липня 2014 року у розшук оголошено екс-нардепа від Партії регіонів та нинішнього лідера московського руху «Новоросія» Олега Царьова. У базі даних МВС зазначено, що він зник 16 червня 2014 року, а підозрюють його за ч. 3 ст. 108 КК України (Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, скоєні представником влади). За власними словами, Царьов проживає у Москві, має офіс поблизу Адміністрації президента РФ.

Довгий час у розшуку перебував нардеп-«регіонал» V та VI скликань Ради Олександр Шепелєв. Його звинувачують у розкраданні та причетності до замовного вбивства. У 2014 році нардепа екстрадували до України з Угорщини, де його затримали, однак згодом він знову втік з-під варти. 19 березня повідомили, що Шепелєва затримали у підмосковному ресторані.


Екс-міністри у розшуку

З 24 міністрів та очільника другого та останнього уряду часів Віктора Януковича, у розшуку в базі даних МВС перебувають семеро, а ще одного вдалося затримати у Іспанії.

Колишнього прем’єр-міністра Миколу Азарова, за інформацією МВС, розшукують за перевищення влади або службових повноважень, що призвели до тяжких наслідків. Водночас, у міжнародний розшук Азарова оголошували за привласнення, розтрату або зловживання майном, вчиненому в особливо великих розмірах або організованою групою.

Колишнього першого віце-прем'єр-міністра України, екс-главу Нацбанку Сергія Арбузова оголосили у внутрішній український розшук у травні 2014 року. Звинувачують його у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем організованою групою осіб. За таким же обвинуваченням у розшуку перебувають екс-міністр аграрної політики Микола Присяжнюк та міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.

Ще двох міністрів вказаного уряду: доходів і зборів Олександра Клименка та екології і природніх ресурсів Ігоря Проскурякова оголосили у розшук за ч. 2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем, які спричинили тяжкі наслідки).

Ще один екс-міністр екології та природніх ресурсів України Микола Злочевський, який працював у «першому» уряді Азарова, оголошений у розшук за підозрою у хабарі.

Стосовно ще трьох міністрів попереднього уряду з’являлися повідомлення про відкриття кримінальних справ. Йдеться про міністра освіти і науки Дмитра Табачника та екс-міністра охорони здоров’я Раїсу Богатирьову. У січні 2015 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявляв, що на прохання України Богатирьову внесли до міжнародного розшуку Інтерполу, однак її анкети немає ані там, ані у розшуку МВС. Табачник 28 лютого побував в Україні проїздом з Ізраїлю та не був затриманий. Після цього начальник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк визнав, що Табачник не перебуває у розшуку. Екс-міністра оборони Павла Лебедєва також немає у базі даних розшуку МВС, хоча навесні торік заявляли про його втечу до Криму разом з оголошеним у розшук екс-главою СБУ Олександром Якименком.

Ще одного оголошеного у розшук екс-міністра фінансів Юрія Колобова вдалося затримати в Іспанії. Про це стало відомо на початку березня, однак щодо питання про екстрадицію колишнього чиновника досі не інформували.

Окрім того, колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка оголошено у розшук за ст. 115 ч. 2 п.1 (Умисне вбивство двох або більше осіб). Санкція за статтею передбачає довічне ув’язнення.


Інші екс-посадовці

Голову Адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва спочатку оголосили у розшук за тією ж статтею, що і Захарченка. Однак зараз Клюєва розшукують за ч. 1 ст. 340 (Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій). Санкція за цією статтею передбачає «виправні роботи на строк до двох років або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк».

Окрім того, у розшуку перебуває колишній заступник глави Адміністрації президента Андрій Портнов, який підозрюється в правопорушенні за ч. 3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене за змовою з групою людей). За власним зізнанням у ЗМІ, Портнов переховується у Москві та судиться стосовно обвинувачень проти себе.

31 березня 2014 року колишнього голову Черкаської ОДА Сергія Тулуба також оголошено у міжнародний розшук. За інформацією МВС 23 лютого з Донецька Тулуб вилетів у Стамбул і в Україну не повертався.