Попереду спекотний рік

Світ
29 Серпня 2014, 15:35

Іспанці називають двох співбесідників, які не бажають слухати один одного, «бесугос» –морськими лящами, рибами з банькатими очима і скривленими ротами. Цей опис загалом нагадує стиль політичних дискусій в Іспанії, однак нинішній спосіб їхнього ведення може швидко змінитися. Традиційні іспанські партії переживають не найкращі часи, а каталонський сепаратизм, навпаки, на підйомі, і, можливо, їм доведеться, зрештою, почати нормальний діалог.

Іспанський прем’єр-міністр Маріано Рахой не скористався нагодою розпочати таку дискусію 30 липня, коли зустрічався з ре­гіо­нальним головою Каталонії Артуром Масом. Регіональний парламент Каталонії, де коаліційну партію Маса («Конвергенція і союз», КiС) підтримує сепаратистська «Республіканська ліви­­ця Каталонії» (РЛК), планує на початку вересня ухвалити закон про референдум із незалежності 9 листопада. Рахой хоче заборонити референдум, тож попросить суд оголосити його неконституційним. Це змусить Маса зробити неможливе, адже він пообіцяв і залишитися в межах закону, і обговорити із каталонцями незалежність.

Розв’язанням може стати проведення дострокових регіональних виборів, хоча там, напевно, переможе РЛК: крайні партії відберуть голоси у поміркованих. Соціалісти пропонують «третій шлях» – ширшу федералізацію, яку дедалі більше підтримують іспанці. Проте якщо Шотландія проголосує на референдумі 18 вересня за незалежність від Сполученого Королівства, це створить прецедент у Європейському Союзі і ще більше розпалить сепаратистські настрої каталонців.

У решті Іспанії, де регіональні вибори призначені на наступний травень, а загальні вибори відбудуться приблизно за шість місяців, політичний істеблішмент роз­­­ко­люється. Опитування демонструють рекордно низький рівень популярності правоцентристської Народної партії Рахоя за останні 25 років. У опозиціо­нерів-соціа­лістів справи ще гірші. При ВВП на рівні 2006 року і 24% безробіття виборців починають дратувати ці дві партії, які керують Іспанією впродовж трьох десятків років.

Читайте також: Нове Євангеліє від німців

Тим часом у соціалістів з’я­вився новий лідер, 42-річний Педро Санчес, відносно нове облич­­чя, який у липні змінив Альфре­до Переса. Санчес очолює нове покоління партійних лідерів, але все ще мусить грати за старими правилами. Він поки лише генеральний секретар партії; щоб стати кандидатом від соціалістів на загальних перегонах, йому потрібно виграти ок­ремі праймеріз, а це може означати брудну боротьбу.
Великі шанси змінити правила гри має нова крайня ліва партія «Подемос» («Можемо»), яка на травневих виборах здобула 8% усього лише за кілька місяців після створення. Свіжі опитування свідчать, що вона має троїстий зв’язок із соціалістами і Народною партією. Як і грецька ліворадикальна коаліція СІРІЗА, італійський рух «П’ять зірок», «Подемос» виникла на новій хвилі підйому радикальних партій, збуреній європейсь­кою економічною кризою. Вона виступає за націоналізацію ключових галузей промисловості, збільшення податків для бізнесу, підвищення мінімальної заробітної платні, запровадження максимальних обмежень на оклади, скорочення робочого тижня до 35 год і зниження пенсійного віку до 60 років. Вона також закликає не виплачувати «незаконні» частини державного боргу і провести референдум що­­до виходу з НАТО. Якщо «Подемос» витримає регіональні вибори, вона отримає ключ до бастіонів Народної партії на кшталт Мадрида і Валенсії.

«Подемос» має розумного і телегенічного лідера – університетського викладача Пабло Іґлесіаса. Але найкраще її популярність пояснює незадовільна поведінка мейнстримових партій. Минулого місяця Йорді Пуйоль, каталонський націоналіст з коаліції КiС Артура Маса і шестикратний ре­гіо­нальний голова, зізнався у приховуванні мільйонів доларів від податківців. Він потрапив у список відомих осіб, які ухиляються від сплати податків, склавши там компанію керівникам банків, політикам і навіть, як припускають, членам королівської родини. Колишній лідер уряду Балеарських островів, член Народної партії Хауме Матас сидить у в’язниці, як і екс-скарб­ничий Народної партії, в Андалузії, твердині соціалістів. Через серію скандалів перед судом постали члени керівництва партії і профспілок.

Читайте також: Ще один гордіїв вузол

«Крапля за краплею корупція допомагає «Подемос», – каже Хосе Пабло Феррандіс із соціологічної групи Metroscopia. Становище ускладнив і крах інтернет-компанії Gowex, яка займалася масштабними бухгалтерськими махінаціями. Зараз іспанці вважають корупцію більшою проблемою, ніж економіка. На першому місці залишається питання безробіття.

Прем’єр Рахой сподівається, що проблиск покращення в Іспанії допоможе йому виграти вибори. У другому кварталі економіка зросла на 0,6%, уперше з 2008 року спостерігався чистий річний приріст кількості робочих місць. Швидкий старт допоміг би Народній партії, хоча небезпеку має в собі застій у експорті. Гарантованим здається лише одне: роздроблення іспанського політикуму. У результаті партії стають меншими і їм, очевидно, доведеться створювати коаліції, щоб формувати уряд. Тож рано чи пізно «бесугос» таки доведеться заговорити між собою.

© 2014 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Автор:
The Economist