Остання «подача» у Жюстін Енен вийшла такою ж рішучою, як і все, що вона робила на кортах. 14 травня в пресі з’явилися повідомлення про її намір, а вже 15 травня до керівництва Туру надійшла письмова заява про виключення з рейтингу Жіночої тенісної асоціації (WTA). Бельгійська тенісистка не захотіла, аби її ім’я «тануло» в таблиці, як роса на сонці. Тепер вона назавжди залишиться тією спортсменкою, яка пішла з власної волі. Пішла непереможеною.
Сестра (не)милосердя
Жюстін росла у великій і дружній родині. Дівчинка сама обрала теніс. І коли всі зрозуміли, що до втілення своєї дитячої мрії, – стати такою, як знаменита чемпіонка Штеффі Граф, – маленька спортсменка йде вперто й наполегливо, то тільки підтримали її бажання. Але найбільше в процесі становлення брала участь мама Жюстін, яку не переконав навіть «вирок» фахівців, котрі постійно наголошували на посередніх фізичних даних її дочки. В середині 1990-х теніс стає атлетичнішим, а мініатюрна Жюстін у свої 14 років
була лише 145 см на зріст.
Саме в цей час у родину Енен прийшло горе: за один тиждень від злоякісної пухлини, яку вчасно не діагностували, буквально «згасає» мати. Залишившись із чотирма дітьми на руках, батько починає пити й втрачає роботу. Цілеспрямований підліток із гарними перспективами перетворюється на хатню господиню й виховательку. Жюстін доглядає молодшу сестру, пильнує за старшими братами, готує їсти, прибирає. При цьому й далі непогано вчиться та відвідує тренування. Тоді їй пощастило лише в одному: менеджерська компанія тенісного клубу, попри невтішні прогнози щодо професійного майбутнього спортсменки, підшукала їй серйозного спонсора.
Жюстін не тримає зла на рідних. Із перших значних гонорарів на початку 2000-х вона побудувала дім за $1 млн. Для братів, сестри й батька в ньому було облаштовано окремі кімнати. Про всяк випадок – раптом вони захочуть оселитися всі разом. До цього батько не розмовляв із Жюстін 8 років. Із братами й сестрою Енен згодом також пов’язували не прості стосунки: рідні не могли «вибачити» їй того, що вона важко йде на контакти й не схильна виявляти емоції.
Один із затятих критиків тенісистки, спортивний журналіст Пітер Бодо, який спеціалізувався на вигадуванні для неї дошкульних епітетів, згодом мав виправдовуватися за дане ним прізвисько «сестра немилосердя». Мовляв, образити не хотів. А назвав так за майже релігійну відданість Енен спорту й аскетичну поведінку поза кортом.
Залізна тенісистка
Формальну причину рішення залишити тенісний трон більшість колег бельгійки вбачають у її фізичному й психологічному виснаженні. Минулий рік вона провела просто блискуче – із 67-ми матчів перемогу святкувала у 64-х, до звитяг додала ще два турніри Великого шолому. Натомість 2008-й складався аж ніяк негладенько: програла в третьому раунді Berlin Open і незабаром через утому знялася з Internazionali BNL d’Italia.
Можливо, інші спортсменки подібні невдачі розцінювали б як тимчасові. Та бельгійка якраз і славиться тим, що в її лексиконі немає слів «не той настрій», «раптом» або «погане самопочуття». На кожну гру вона виходила, наче це її останній бій. І була передбачуваною в найкращому розумінні цього слова: поразки від неї ніхто не чекав.
Той самий гостроязикий Бодо час від часу ремствував: з цього «божевільного карлика» Жюстін д’Арк і не покепкуєш від душі. Ні тобі скандальних фотосесій, як у Шарапової, ні кумедних спроб посісти місця світських левиць, як у сестер Вільямс. Папараці обламалися навіть там, де зазвичай вони отримують найвищі дивіденди: шлюб і розлучення зірки. Енен закохалася в старшого від неї майже вдвічі тенісного тренера П’єра-Іва Арденна. Вони камерно одружилися. Так само негучно провели 4 роки спільного життя. І, не заглиблюючись у подробиці, тихо розлучилися. Послідовність, розуміння власної мети й працелюбство компенсували всі її фізичні недоліки. Маючи 167 см зросту й вагу 57 кг, Жюстін стала найбільш універсальною тенісисткою сьогодення, яка однаково добре виступала на різних покриттях, а її бекхенд (удар зліва) вважався еталонним.
Жодного разу її не торкнулися розмови про «замовні» матчі. Не було сенсу: навіть у нібито програшній ситуації Енен буквально «вигризала» перемогу. Фанати тенісу й досі не можуть забути US Open 2003 року. Після півфіналу, який тривав понад 3 години, спортсменка потрапила до лікарні з діагнозом зневоднення організму й защемлення нерва. А вже за 10 годин у фіналі вона перемогла свою співвітчизницю Кім Клійстерс – на той момент першу ракетку світу. Саме того року Жюстін уперше очолила рейтинг WTA, та надійно закріпитися на вершині їй вдалося лише наприкінці 2006-го. Відтоді, за винятком кількох місяців початку 2007-го, коли вона, у зв’язку із розлученням, не брала участі в змаганнях, її вже ніхто не міг наздогнати. На момент сенсаційної заяви відрив Жюстін від найближчої переслідувачки Марії Шарапової становив понад 1700 очок.
«Тепер я вільна»
Прес-конференцію із сумного приводу незмінний тренер бельгійки Карлос Родрігес розпочав із жарту: «Ну, ось я і залишився без роботи». Річ не в тім, що фахівець його рівня безробітним не буде. Він разом зі своєю підопічною уже заснував цілу мережу тенісних академій. І хоча Жюстін особливо не афішувала свою діяльність бізнес-леді, її успіхи й у цій царині вражають. Відкривши на батьківщині академію 6th Sense, яка, по суті, є низкою тренувальних центрів з окремою інфраструктурою, Енен вирішила, що на таке здатний будь-який авторитетний тенісист.
Логічним продовженням «академічної» діяльності Жюстін стало ініціювання нею програми Just in Team, покликаної допомогти юним грав цям увійти до професійного середовища. Адже щоб перейти з юніорського в дорослий теніс, потрібно не тільки показувати гарну гру, але й працювати над розвитком певного типу мислення. Не випадково підготовку до цьогорічного Відкритого чемпіонату Франції саме в академії 6th Sense уже розпочала 6-та ракетка світу Анна Чакветадзе.
А ось Енен всі домисли про власне повернення на корт рішуче відкидає. Навіть попри закиди, що своєю категоричністю вона позбавила уболівальників двох непересічних подій: побачити її першу перемогу на Вімблдоні – єдиному турнірі Великого шолому, який тенісистці не підкорився. Й поплакати під час прощального матчу Жюстін.
«За свою кар’єру я виграла практично все, що можна. Тривалий час жила лише тенісом, але тепер я вільна», – каже вона. Наразі в планах Енен закінчити університет, подорожувати світом (який дотепер вона спостерігала хіба з готельних номерів), уперше в житті покататися на лижах. І, коли пощастить, нарешті знайти людину, котра покохала б її такою, якою вона є. Своїх шанувальників вона просить про одне: запам’ятати її як маленьку тенісистку, котра зуміла кинути виклик великим.
[580][581]
БІОГРАФІЧНА НОТА
Жюстін Енен народилася 1 червня 1982 року. Вперше взяла до рук ракетку в 2-річному віці. З тренером працювала з 5-ти років. За неповних 10 сезонів професійної кар’єри заробила майже $20 млн. З 600 матчів виграла 493 з колосальним відсотком перемог – 82,16%. В одиночному розряді тріумфувала в 41 турнірі WTA. В її особистій колекції – 7 трофеїв турнірів Великого шолому: 4 перемоги на Rolland Garros, дві на US Open, одна на Australian Open. Олімпійська чемпіонка 2004-го року.
РЕЙТИНГ ЖІНОЧОЇ ТЕНІСНОЇ АСОЦІАЦІЇ
Перша десятка WTA станом на 19 травня 2008 року