82% громадян збираються брати участь у місцевих виборах 25 жовтня. Про це свідчать результати дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, проведеного з 14 по 19 серпня.
При цьому, політична мобілізація висока в усіх регіонах. 31% опитаних по країні підтримали б на місцевих виборах ту саму партію, за яку вони проголосували на виборах у Верховну Раду. 28% схиляються до голосування за ту саму партію, не виключаючи, що можуть проголосувати за іншу. 27% не визначилися з відповіддю.
Зазначається, що найвищий показник лояльності до обраних у 2019 році партій демонструють мешканці південних регіонів (41%) та виборці «Європейської солідарності» (47%). Найбільше тих, хто не виключає голосування за іншу партію, – у центральних областях (31%) та серед прихильників «Батьківщини» (38%). А тих, хто хоче проголосувати за іншу партію, – у східному макрорегіоні (10%) та серед тих, хто голосував за «Опозиційна платформу – за Життя» (8%).
Про наявність представництва партії у своєму населеному пункті, яку громадяни хотіли б підтримати на виборах, відомо 34% опитаних, 30% не знають про це, а 11% відповіли, що в населеному пункті, де вони проживають, такого представництва немає. 24% респондентів відповіли, що ще не змогли визначитися з кандидатом. Як виявилося, політичні партії більш активно працюють з мешканцями східних областей, де 40% респондентів знають про наявність таких осередків у своїх громадах.
57% українців вважають, що вибори загалом будуть чесними. При цьому 16% упевнені в тому, що вибори пройдуть без порушень, ще 41% – що окремі порушення не вплинуть на кінцевий результат. 23% припускають, що результати виборів можуть бути перекрученими, 6% – що результати будуть повністю підтасовані.
Найбільш упевнені в чесності виборів мешканці західного макрорегіону. Найбільша недовіра до чесності спостерігається у східних областях.
Найважливішою рисою кандидатів у міські чи селищні голови громадяни вважають доброчесність. Для 55,5% респондентів важлива прозорість доходів та статків, відсутність у біографії темних плям, непричетність до порушень і корупції. Виборці вважають також важливими якостями для кандидатів наявність успішного досвіду управління громадою (48%) та чітку програму дій (47%).
38% опитаних упевнені в тому, що місцеві вибори не змінять ситуації в громадах. 34% вважають, що вибори змінять стан справ у їхніх громадах на краще. Відповідаючи на запитання про становище країни після виборів, 41% респондентів підтримав думку, що нічого не зміниться, 29% – висловили упевненість у змінах на краще.
Найбільше сподіваються на краще після місцевих виборів у західному макрорегіоні.
Дослідження провели в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2022 респондентів віком від 18 років методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення.
Раніше повідомлялося, що 43% українців не знають, коли відбудуться місцеві вибори.