«Аналітики у Києві довгий час піднімали питання про те, коли українське суспільство знову вийде на політичну арену. У 2004 році, під час Помаранчевої революції масові протести спричинили зміну результатів сфальсифікованих виборів та змінили курс країни на роки. Але лідери, яким Помаранчева революція надала владу, викликали розчарування, завдавши таким чином тяжкого удару громадському активізму та знищивши надію на зміни в Україні» – пише Парусінскі. І додає, що незважаючи на те, що протести, пов’язані з такими питаннями, як система оподаткування, розвиток національної мови та обмеження свобод всеж-таки трапляються, їх розмах зазвичай обмежуюється невеликою групою людей і лише кількома днями.
Експерт зазначає, що соціальні опитування показують, що для багатьох українців демократія означає низький рівень безробіття та помірні ціни. «У цьому сенсі правління Януковича було успішнішим, аніж правління його попередників», – вважає Парусінскі.
За його словами, за умови таких суспільних настроїв, найвигідніша для української влади політика полягає у підтриманні крихкого балансу економічної системи.
«Україна вступила в період економічної та політичної стагнації. Наявний баланс є стабільним, але крихким. Досвід Бразилії, Туреччини та Єгипту показав, що погіршення якості життя – чи полягає воно у підвищенні вартості проїзду, чи у руйнуванні парку, чи у паскудній системі збору сміття – може викликати диспропорційну реакцію. Українські посадовці знають це надто добре, і тому вони працюють над тим, аби забезпечити усім їх належну їм частку», – пише польський експерт.
«Таким чином, збереження сучасної системи перетворюється на абсолютний пріоритет… офіційний Київ готовий вишкребти кожну копійку, яку зможе, із міжнародних резервів центрального банку, з бізнесу, з міжнародного ринку облігації, аби система продовжувала функціонувати. До 2015 року, тобто до того часу, коли усі ставки вже не будуть актуальними», – підсумовує Парусінскі.