Єнджей Бєлецький, журналіст польського видання Rzeczpospolita, пише, що у боротьбі проти газопроводу Північний Потік – 2 Польща та Україна розчарувалися в Америці і роблять ставку на ЄС.
"Наша країна, як і Україна, також дуже розчарована позицією США", – пише Бєлецький. Він нагадує, що через кілька хвилин після публікації Державним департаментом змісту угоди була опублікована також спільна декларація глав МЗС України та Польщі. Бєлецький відзначає, що Польща у подальшому фокусуватиметься на юридичному аспекті боротьби із газопроводом.
"Вона (Польща – Ред.) сподівається, що процес сертифікації трубопроводу займе багато місяців, а може навіть років, оскільки Газпром не готовий виконувати європейське законодавство", – пише журналіст Rzeczpospolita. Зокрема, він має на увазі вимогу газової директиви ЄС щодо роз’єднання оператора газопроводу і постачальника газу. Газпром на це поки не погоджується. Окрім того, навіть якби Німеччина й у цьому питанні пішла Газпрому на зустріч, то цього не зробить Європейська Комісія. А Єврокомісія у свою чергу у цьому може розраховувати на чимало країн ЄС на чолі з Польщею.
Читайте також: Втрата суб'єктності та катастрофа: як українські політики коментують угоду США та Німеччини про "Північний потік-2"
"Оптимізм з’явився у польському уряді після рішення Суду ЄС минулого тижня щодо газопроводу OPAL", – відзначає Бєлецький. Зокрема, суд погодився із позицією Польщі і скасував рішення, яке дозволяє збільшити потужність газопроводу OPAL. Згідно з інформацією Rzeczpospolita, Варшава не соромитиметься подавати до Суду Справедливості ЄС і щодо Північного потоку-2, якщо цього не зробить Європейська Комісія.
Оглядач Gazeta Wyborcza Анджей Кублік на сайті видання пише, що угода між Джо Байденом та Анґелою Меркель щодо Північного потоку-2 фактично є "поділом європейських енергетичних ринків та схваленням домінування Німеччини в ЄС".
На думку Кубліка, угода між США та Німеччиною щодо Північного потоку-2 – це своєрідне алібі для президента Байдена, який критикував газопровід, але не поспішав накладати санкції.
"Можна навіть скласти враження, що команда Байдена від самого початку хотіла закрити очі на закінчення Газпромом нового балтійського трубопроводу до Німеччини", – пише журналіст. На його думку, Вашингтону потрібна була лиш обіцянка з боку Німеччини, що в разі чого Берлін візьме на себе відповідальність за усі нещастя.
Читайте також: Михайло Гончар: Адміністрація Байдена мобілізувала останній аргумент щодо “Північного потоку-2” і він називається “замовкніть”
Головний редактор порталу BiznesAlert.pl Войцех Якобік у своєму матеріалі також відзначає, що Польща може "грати на час" та протягом тривалого періоду перешкоджати початку запуску газу через Північний Потік-2. Журналіст зауважує, що опір німецької опозиції та парламенту США угоді між США та Німеччиною дає надію на перегляд її положень на користь критиків у Польщі, Україні та всій Центральній та Східній Європі.
Окрім того, якщо газопровід врешті добудують (що може трапитися у найближчі тижні), то з трьох причин газ ним може не почати рухатися. По-перше, це санкції США у випадку радикалізації позиції Конгресу. По-друге, вже згадана іншими журналістами газова директива ЄС. По-третє, вже також згаданий прецедент із рішенням Європейського суду щодо газопроводу OPAL.