"Протягом останніх років ми спостерігаємо нечуваний розвиток на Західній Україні культу Степана Бандери і Української Повстанської Армії. При повному мовчанні влади у Києві і Варшаві в українських містах з'являються пам'ятники Степану Бандері та іншим керівникам ОУН, їхніми іменами називають вулиці і площі, проходять марші, що прославляють "героїзм" УПА, публікуються матеріали, які заперечують участь УПА у вбивствах поляків", – прокоментували законопроект польські депутати.
Один з авторів проекту документа до 70-річчя Волинської трагедії – депутат від урядової Селянської партії (PSL) Франтішек Єжи Стефанюк пояснив, що вони не розглядають це питання у політичному плані."Це справа ні моя особиста, ні моєї політичної партії. Треба прокоментувати цю трагедію, нагадати про неї. Якщо злочин скоєно, і його доведено, я думаю, що на ньому ніхто не буде будувати фундамент. Просто треба, щоб ці злочини стали попередженням для наступних поколінь і не повторювалися у майбутньому", – сказав Стефанюк.
"Коли йдеться про радикалізацію, то зверніть увагу саме на радикалізацію в Україні. Це відродження націоналізму саме у той момент, коли настала епоха тероризму або деяких крайніх поглядів, які потім дуже болісно дають про себе знати у багатьох країнах. Необхідно засуджувати такі рухи. У чому проявляється радикалізм документа? Ми прагнули встановити лише один День пам'яті жертв колишніх "креси" Другої Речі Посполитої. Так де і хто бачить радикалізм?", – підкреслив польський політик.
При цьому Франтішек Єжи Стефанюк зазначив, що про засудження українського народу не йдеться. "Люди хочуть миру і спокою, жити нормальним життям. Ми хочемо співпрацювати, оскільки Україна – наш найближчий сусід. Ці злочини давні, коли вбивали сокирами. Ми хочемо зробити 11 липня Днем пам'яті і мучеництва "кресов'ян", оскільки це було безперечно мучеництво", – заявив польський політик.
Разом з тим польські джерела DT.UA стверджують, що жорсткі заяви парламентаріїв щодо Волинських подій мають виключно внутрішній підтекст. Вони вважають, що таким чином PSL (яка і раніше вже намагалася провести відповідне рішення через сейм) намагається підсилити свої електоральні позиції. Відносне падіння рейтингу прем'єра Дональда Туска, партія якого – партнер "селян" у влади, є додатковим стимулом для PSL мобілізувати своїх виборців, зігравши на їхніх патріотичних почуттях. І, скориставшись ювілейною річницею Волинської трагедії як зайвим приводом, нагадати про себе.
Як повідомлялось, 11 квітня в сеймі Польщі був зареєстрований проект постанови про визнання ОУН і УПА злочинними організаціями, котрі скоїли геноцид щодо польського населення Східних Кресів в 1939-1947 роках. Проектом постанови пропонується визнати Організацію українських націоналістів, Українську повстанську армію, "СС-Галичина" і українську поліцію на німецькій службі злочинними організаціями.
У МЗС України заявили, що можливе рішення польського Сейму про визнання ОУН-УПА злочинними організаціями не відповідатиме високому рівню стратегічних відносин між двома країнами.
Співголова Польсько-українського форуму партнерства Павел Залевський заявив, що радикалізація позицій із польської та української сторони щодо Волинської трагедію шкодить примиренню країн.
Читайте також: Чи заспіває польський Сейм голосом КГБ/ФСБ?