Приводів відвідати Польщу безліч, адже там практикуються всі види туризму: культурний, подієвий, спортивний, лікувальний… Мені як ревному мандрівникові випало спробувати майже всі.
Та взимку насамперед хочеться снігу, катання на лижах і санках. Гори Польщі – це не лише загальновідомі Татри, а ще й Карконоше, Клодська улоговина, Пеніни, Бещади і Бескиди. Тож, вибравши тур і визначившись із датою старту, авіаквитки чи квитки на потяг слід купувати заздалегідь. Надто вже популярний узимку цей напрямок!
Столиця сніжних гір
Найвідоміший зимовий курорт країни – Закопане, що за 100 км від Кракова. «Зимова столиця Польщі» – славне містечко на висоті близько 800 м, що вгніздилося в улоговині поміж невисоких гір. Тут навсібіч траси й підйомники, підйомники й траси. Плюси Закопаного, як, зрештою, й усієї гірськолижної Польщі, такі: доглянуті траси, чіткі покажчики й розмітки, снігові гармати, що страхують Діда Мороза навіть за плюсових температур… І добре розвинена туристична інфраструктура, а також, що особливо цінується в горах, колиби й автентичні ресторани-харчевні.
У Закопане ми їздили через турфірму, тому що потребували візової підтримки. У зв’язку з Шенгеном посилилися вимоги до оформлення візи: тепер потрібно обов’язково мати запрошення-підтвердження польської сторони. Тож загалом тур обійшовся у близько €300 з особи за сім днів перебування. Й готель ми оплачували звідси, гадаючи, чи буде там усе як годиться. Нам пощастило: кіт у мішку не підвів, пансіонатик виявився пристойним, із каміном, та й сніданки відмінні. Одного дня ми замовили святкову вечерю – столи ломилися. Але особливо здивував розрекламований господарями «делікатес для українців» – ним виявилися… бочечки зі смальцем!
А ось нашим друзям за ті самі гроші пощастило менше: вони жили у великому будинку, де зручності були десь у коридорі, а потужності бойлера явно не вистачало, щоб забезпечити гарячою водою всіх снігових королев.
Фанаткою лиж я себе не вважаю, але й без них нудно в Закопаному не буде, надто вечорами. У деякі дні наша компанія розділялася: хтось ішов штурмувати гори, всякі там Носалі, інші рушали, приміром, на дискотеку 1980-х, ще хтось – на шопінг або в аквапарк із геотермальним басейном, що розташований у центрі міста, на вулиці Ягеллонській. Найцікавіше, що стіни цього аквапарку скляні, вид на засніжені Татри з води надзвичайний.
Спортивна частина програми займає приблизно півдня: походи-поїздки на гору й спуски на лижах або, як у моєму випадку, на санчатах. А далі? Закопане – місто святкове завдяки багатолюдній тусовці, має відмінне «апре скі» – комплекс розваг після лиж. Та тут навіть прогулятися Крупувкою – головною вулицею – задоволення! Там наші дами каталися на кониках, танцювали зі смолоскипами і їздили в Татранський національний парк…
Однак на цьому курорті з кожним роком дедалі відчутніші віяння масової індустрії. Траплялося нам зависати у черзі до підйомника: якось «незабутньо» провели дві години й дуже змерзли. Хоча Закопане, на щастя, не Сибір, куди колись засилали поляків за прагнення до «неподлєглості». А торік ми були неприємно здивовані недешевим порошковим глінтвейном і «гржане-пивом», розігрітим у мікрохвильовці! Тому вирішили розвідати й альтернативні місця.
Шклярська Поремба – що ще треба?
Родина моїх друзів – він, вона і 12-річна дитина – зважилася за порадою знайомих поляків вирушити в Судети, містечко Шклярська Поремба, що біля підніжжя гори Шрениця заввишки 1362 м. На її схилах розташований Skі Arena Szrenіca – комплекс лижних трас різного ступеня складності. Чоловіка зацікавила «Лолобриджида» – траса така сама довга, як її назва (4440 м), та й інші маршрути не залишилися поза його увагою: «Швидка» (завдовжки 2910 м) і «Сніжинка» (2080 м). Ну а мати й дитя каталися на не надто крутому й довгому спуску «Пухатек» (1468 м). Ця траса підсвічується й працює до 22.00.
«Черг на підйомники жодних – щонайбільше 10 хвилин очікування, – був задоволений глава сімейства. – Ціни майже такі самі, як у Закопаному, й містечко приємне, гарненьке. Там є чимало кафе і ресторанчиків, сувенірних крамниць і магазинчиків, базар… Загалом таке враження, що орієнтація тут більше на німців, тому й із сервісом якось прагнуть вивищитися. Мені, наприклад, сподобалося фірмове лижне екіпірування в прокатних центрах – воно супер, до того ж дешевше, ніж у Закопаному».
У Шклярській Порембі теж можна перепочити від катання на лижах й відвідати водоспади Камєнчик (27 м) і Шклярка (13,5 м), оточені мальовничими скелями. На них охочі вправляються у скелелазінні під наглядом інструктора.
З німецькою орієнтацією курорту друзі не помилилися: територія до 1944 року належала Німеччині, й до кордону тут недалеко. Минуле цього невеликого затишного міста з населенням лише 8 тис. осіб пов’язане зі скляною промисловістю й видобутком дорогоцінних каменів. Хоча воно відоме ще з ХIХ століття і поміж туристів. А ставши найбільшим центром лижного спорту в Судетах, тепер щороку приймає 6 тис. приїжджих. Крім того, у Шклярській Порембі давно діє Музей мінералів, «імперія гірського короля», поруч із яким розташувався сувенірний магазинчик. Хочете камінь за пазуху? Два євро, прошу пана!
Пірнути у Криницю
Оздоровчий і лижний курорт Криниця розташувався в Бескидах на висоті 600 м над рівнем моря. За моїми враженнями, це не гірськолижне селище, як Закопане, а радше невелике місто з історичною біографією. Тут ще Ян Матейко відпочивав! Є тут будинки у стилі швейцарських шале, трапляється чимало санаторіїв та будинків відпочинку знайомого нам радянського зразка, тільки поліпшених після євроремонтів. Є й приватні будиночки, розкидані там-сям у паркових та лісових угіддях. Більші готелі компенсують свої європейські розцінки спа-салонами, а маленькі приватні пансіонати виправдовують відсутність пафосу невисокою ціною.
Наші знайомі їздили у Криницю досить великою компанією – 11 осіб – і зіткнулися з проблемою харчування своєї «армії лижних партизанів». Ресторанного розмаїття, як у Закопаному, вони для себе не знайшли. Тож порада: ще на стадії бронювання слід з’ясувати питання зі сніданками і, можливо, вечерями. Адже десь тут харчуються 1800 VIP-персон із 60 країн світу – учасники великого економічного форуму ЄС, «польського Давосу», який щороку проводиться саме у Криниці.
А з катаннями тут благодать. Гора Явожина (1116 м) підносить приємні несподіванки у вигляді повного набору трас різної складності. Трохи менша гора Слотвин. До них містом збирає лижників автобус, а сучасний підйомник приємно здивував навіть мене, досвідчену туристку. Моя подруга, яка після скорення нашої карпатської гори Тростян завмирає від одного лише слова «підйомник» («кріселки на одного, чоловіка спереду не видно, ноги бовтаються, а височина – жах, жах!»), тут нарешті позбулася своєї фобії. Побудували це диво підйомної техніки у Криниці австрійці, його пропускна спроможність – 1600 осіб на годину. Курсує на невеликій височині понад 70 кабін веселого червоного кольору на шість місць кожна.
Ще до популярних Криницьких розваг зарахуємо Льодовий палац, де дають ковзани напрокат, а також «санечкові гори». Проїдьмося металевим жолобом лише кілометр завдовжки з перепадом висот 55 м?.. Що, дітям страшно? Так є й двомісні санки!
А ще де Криниця, там і водиця: тут б’є з-під гір 21 цілюще джерело. Найпопулярніші води «Зубр», «Криничанка», «Ян», «Слотвинк», «Кароль», «Юзеф»… Посередині міста розташований Головний павільйон мінеральних вод із зимовим садом – оазою квітучого літа посеред заметілей.
Краків, Wow!
Однак зимова Польща знаменита не тільки лижнею, а й численними концертами, якими ця країна вабить меломанів, як мало яка інша. Полюс притягання зимових туристів – Новий рік. Якщо хтось засумує у горах, від Закопаного лише дві години їзди до Кракова (100 км). 18–21 грудня там відбудеться свято «Малопольский смак Різдва». У ці дні на прилавках центральної краківської площі Ринок будуть представлені кам’яні квіти з янтарю, харчові продукти від м’яса, риби й до солодощів. А на Новий рік міський офіс з організації святкових заходів обіцяє наймасштабніші у Польщі торжества. Ринкова площа перетвориться на найбільшу в Європі клубну сцену: тут відбудуться мегавечорниці Wow! Nіght. Musіc-Squere-Sessіon. Модні ді-джеї й популярні польські естрадники поведуть публіку у відрив від старого, 2009 року.
[1700][1701]
ВАРТО ПОБАЧИТИ
Татранский національний парк неподалік Закопаного – біосферний заповідник під егідою ЮНЕСКО. Близько 250 км маршрутів з гірськими озерами, водоспадами й печерами. Водяться бабаки, козулі, сарни, олені й навіть ведмеді.
Гуральский фестиваль колективів народної творчості щороку відбувається у Закопаному на початку січня.
Великий Трамплін. Побудований у 1925 році, він і донині є найвищим у Польщі – 120 м. Тут відбуваються змагання Чемпіонату світу зі стрибків із трампліна на лижах.
Аквапарк із геотермальними водами у центрі Закопаного. Загальна площа критих басейнів – 900 м2, найвища гірка – 12 м.
Музей мінералогії у Шклярській Порембі. Саме тут, кажуть, мешкає Дух гір. Музей має у своєму розпорядженні колекцію з понад 2 тис. мінералів, дорогоцінних і декоративних каменів
ВАРТО ВІДВІДАТИ
Музей Никифора Дровняка в Криниці – стародавня вілла Romanowka. Тутешня експозиція – найбільше зібрання творів художника в Польщі від картин до начерків на клаптиках паперу.