Передвиборчі перегони між двома найбільшими партіями Польщі: провладною «Громадянською платформою» прем’єр-міністра Дональда Туска та «Правом та справедливістю» Ярослава Качинського виявилась несподівано жорсткою. Опитування громадської думки кількамісячної давності свідчили про те, що громадянська платформа Туска переможе з орієнтовним розривом до 15%. Разом з тим, вже зараз Туск зазначає, що він відчуває як партія «Право та справедливість» вже «дихає йому у спину».
Розрив між двома партіями напередодні виборів 9 жовтня дуже швидко скорочується в першу чергу завдяки правильній тактиці Качинського. Так, за останні 4 роки Качинський уникав прямих дебатів з Туском та не коментував авіакатастрофу, в якій загинув його брат як можливу змову. Качинський також послабив тон своєї зовнішньополітичної риторики і лише впродовж кількох минулих місяців заявляв, що Польща була «Російсько-німецьким кондомініумом».
Останні кілька днів «Громадянська платформа» намагалась активізувати виборців, лякаючи їх тим, що може статися з зовнішньою політикою Польщі, якщо до влади прийде Качинський.
Несподівана зміна в думках виборців лякає також бізнес, котрий очікував легку перемогу «Громадянської платформи» та фокусувався на економіці.
«Наші клієнти несподівано прокинулись у відповідь на результати опитування та дуже уважно спостерігають за ситуацією», – заявив інвестиційний банків.
Хоча «Громадянська платформа» може отримати гарні результати на виборах, експерти все ж передбачають, що вона буде не в змозі сформувати наступний уряд, оскільки всі інші партії, які можуть увійти до парламенту, приєдналися до коаліції, яку очолює Качинський. З іншого боку, громіздка коаліція Качинського матиме труднощі з продовженням нинішнього курсу фінансового посилення країни в умовах турбулентності, викликаної кризою в єврозоні.
Коментуючи таку ситуацію, економіст польського банку Citi Handlowy Пьотр Каліш заявив: «Я думаю, що політичний ризик недооцінюють».