Польща у ПАРЄ закликає Росію повернути уламки літака Качинського

16 Вересня 2018, 14:25
У жовтні Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) на засіданні розгляне проект резолюції, у якому є заклик до РФ повернути уламки літака екс-президента Польщі Леха Качинського, які 8 років утримуються у Смоленську. Про це повідомив депутат польського Сейму від правлячої партії PiS Аркадій Мулярчик.
 
 
"Це дуже важлива подія з політичної та юридичної точок зору. Вперше міжнародний орган, як я сподіваюся, закличе РФ повернути літак", – підкреслив Мулярчик.
 
 
За словами Мулярчика, Варшава використовуватиме цю резолюцію в інших міжнародних інститутах, зокрема, в ООН та НАТО.
 
 
Зазначається, що дискусія над проектом резолюції відбудеться 8-12 довтня цього року.
 
 
"Будь-яка країна, на території якої трапилася авіакатастрофа, у відповідності до додатку № 13 до Чиказької конвенції, повинна повернути уламки розбитого літака та всі матеріальні цінності після завершення слідства країні, якій належить розбитий літак.
 
 
У РФ слідство завершилось у 2011 році, коли був опублікований рапорт МАК про причини катастрофи", – наголошується у проекті резолюції.
 
 
Документ містить заклик до Росії повернути уламки літака без зволікань.
 
 
"Постійна відмова повертати уламки літака та інші матеріали є порушенням закону з боку влади РФ, це посилює з польської сторони спекуляції, що Росія може щось приховувати", – йдеться у проекті резолюції.
 

Нагадаємо, 9 квітня речниця Національної прокуратури Польща Єва Бялик заявила, що під час проведення ексгумації та судмедекспертизи тіл 77 жертв Смоленської катастрофи виявили 69 фрагментів тіл 26 осіб, які були в трунах інших жертв.  Зазначається, що було виявлено підміну двох тіл. Так, у гробах виявлено багато сторонніх предметів: гумові рукавички, пакети, пляшки, флакони дезінфікуючих речовин та інші речі. Зокрема, у 90% випадків документація з проведення судмедекспертиз жертв в РФ містить явні помилки. Загалом у дослідженні було розглянуто понад 800 зразків, зібраних під час аутопсії, проведеної в Москві. Польські експерти, які проводили ексгумацію 77 тіл загиблих, підготували генетичні, токсикологічні та гістопатологічні експертизи. Лабораторії в Великій Британії, Італії та Північній Ірландії повинні провести фізико-хімічні експертизи на наявність слідів вибухових матеріалів.

 

21 лютого керівник підкомісії в розслідуванні Смоленської катастрофи Антоні Мацеревич повідомив про нові докази того, що на борту президентського літака Ту-154М перед катастрофою стався вибух. За версією польської підкомісії з розслідування катастрофи, вибух у крилі не вказує на замах. Так, на борту сталися "подальші події, які остаточно призвели до того, що літак не вдалося врятувати".

 

Польська підкомісія зазначила, що ліве крило літака Ту-154М було знищене внаслідок внутрішнього вибуху. 

 

Додамо, що літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей – 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих – президент, його дружина і частина керівництва країни. У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.

 

7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи. Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.

 

Також міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування. 21 березня 2017 року Міноборони Польщі звинуватило Туска в злочинній бездіяльності у справі щодо Смоленської катастрофи. Мацеревич заявив, що голова Євроради заключив з Путіним нелегальну угоду на шкоду Польщі і повинен за це відповісти.

 

Як повідомлялося, 11 грудня 2017 року в Міноборони Польщі повідомили, що комісія з розслідування Смоленської катастрофи знайшла докази, які вказують на два вибухи на борту літака ТУ-154М.

 

Згодом, у МЗС Польщі заявили, що РФ приховує ключових свідків Смоленської катастрофи і не віддає Польщі уламки літака Ту-154М, а це у свою чергу гальмує встановлення правди.