Польща та країни Балтії запропонували посередництво для врегулювання кризи в Білорусі

13 Серпня 2020, 18:50

Лідери Польщі, Литви, Латвії та Естонії запропонували своє посередництво для врегулювання ситуації в Білорусі. Вони також закликають зупинити насильство. Спільну заяву опубліковано у четвер, 13 серпня, на сайті президента Польщі.

 

У зверненні підкреслюється, що найближчі сусіди Білорусі в регіоні зацікавлені в стабільній, демократичній, процвітаючій і незалежній Білорусі.

 

Тому представників органів влади Білорусі закликають:

 

  • знизити напруженість і припинити застосування сили проти громадян;
  • негайно звільнити затриманих учасників протестів і припинити їх подальше переслідування;
  • негайно ініціювати діалог з білоруським народом, прислухатися до голосу громадян і гарантувати свободу слова.

"Якщо білоруська влада виконає ці вимоги, двері для співпраці з міжнародним співтовариством має залишитися відкритою. Ізоляція – не шлях до процвітання і розвитку для жодної нації. Ми готові запропонувати своє посередницьке зобов'язання для досягнення мирного врегулювання в Білорусі та зміцнення незалежності та суверенітету Білорусі", – йдеться у зверненні.

 

Підписи під цією заявою поставили президент Польщі Анджей Дуда, президент Естонії Керсті Кальюлайд, президент Латвії Егілс Левітс і президент Литви Гітанас Науседа.

 

Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Аляксандр Лукашенка за попередніми результатами набирає 80,08%, а Святлана Ціханоуска – 10,09%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України. Згодом стало відомо, в Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Реуцького та Євгена Васильєва.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах. 12 серпня стало відомо, що у Мінську силовики затримали двох українців – волонтерів благодійної організації "Восток SOS" Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що наразі тривають пошуки затриманих громадян України.