Польща та країни Балтії втрачають довіру до США і НАТО, зважаючи на їхню бездіяльність під час війни, яку Росія веде в Україні. Про це пише у своїй статті для Atlantic Council Стівен Бланк – експерт з питань Росії в американської Ради зовнішньої політики.
Автор публікації наголошує, що Польща та країни Балтії наразі вимагають в НАТО збільшити свою потужність на східних кордонах Альянсу.
На думку Бланка, така ситуація відображає дві важливих тенденції.
«По-перше, наростає занепокоєння цих чотирьох урядів щодо майбутнього їх країн. Підвищена активність Росії в їхньому повітряному просторі, військово-морські операції в Балтійському морі і Ла-Манші, ядерна загроза, збільшення кількості й інтенсивності навчань, безжальна інформаційна війна, підривна політична діяльність, шпигунство на рівні холодної війни, і постійні погрози в сфері енергетики з 2014 року підтвердили їх оцінки, що Росія буде використовувати військову силу, щоб знівелювати результати холодної війни і позбавити їх (Польщу та країни Балтії – ред.) безпеки, суверенітету та територіальної цілісності», – пише експерт, зазначивши, що згадані кроки РФ змусили збільшити видатки на оборону Фінляндії, Норвегії та Швеції.
«Друга тенденція є не менш важливою і потребує суттєвої уваги. Якщо ми будемо чесними самі з собою, польсько-балтійський запит на постійну присутність військових сил відображає відкритий обвинувальний висновок щодо невдалої політики США та НАТО і недовіру поточній політиці союзників», – йдеться в публікації.
Автор заявляє, що занепокоєння Польщі, Латвії, Литви та Естонії зростає й через наратив
ключових європейських держав – Німеччини і Франції – де певні сили готові змусити Україну виконати російські вимоги попри те, що це переведе її в статус держави, що не відбулася. Бездіяльність Заходу під час російської агресії в Україні змушує інші країни Східної Європи хвилюватися за своє майбутнє.
«Поїздка держсекретаря США Джона Керрі в Сочі, де він публічно вже не згадував Крим, свідчить, що у США та Заходу загалом відмовляють нерви. Поїздка Керрі відбулася відразу після того, як президент Росії Владімір Путін виправдав радянсько-нацистський пакт перед канцлером Німеччини Ангелою Меркель яка відверто і чітко засудила агресію Росії як злочинну», – додав Бланк..
«Відмова Сполучених Штатів дотримуватися умов Будапештського меморандуму не минулася без наслідків. Коли ми зраджуємо наш священний обов’язок використовувати мову Декларації про незалежність, ми не повинні очікувати, що інші довірятимуть нашій риториці, якщо вона розходиться з ділом. Справді, ця віра в риторику, не пов'язану з будь-якими справами і відхід від повсякденного управління НАТО та європейською безпекою, змушують характеризувати політику США, і це буде чимось інакшим, ніж срібна риторика президента США Барака Обами про відновлення довіри», – резюмує автор статті