Віце-прем'єр Польщі Януш Пехочіньскій 5 квітня заявив, що, незважаючи на підписаний з Росією меморандум про будівництво "Ямал-Європа-2", Польща може відмовити Газпрому в реалізації проекту, якщо вважатиме його невигідним, пише «КоммерсантЪ-Украина».
"Конкретні пропозиції" Газпрому "з реалізації проекту будуть підготовлені протягом шести місяців. Тоді ми дамо відповідь з урахуванням власних інтересів", – заявив Пехочіньскій.
Крім того, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск підкреслив, що Варшава не зацікавлена у різкому збільшенні імпорту газу з Росії. "В останні роки Польща працює над диверсифікацією поставок. Тому ми не зацікавлені в радикальному зростанні обсягу газу, який ми купуємо у Газпрому", – сказав Туск, коментуючи можливу участь Польщі в будівництві газопроводу "Ямал-Європа-2".
Заяві польської влади передував демарш членів опозиції. Представник партії Prawo i Sprawiedliwosc (займає 138 з 450 місць в польському сеймі – Ред) Давид Яцкевіч запропонував висловити вотум недовіри міністру фінансів Польщі Міколаю Будзановські. "Обурює, що ще в четвер міністр стверджував, що ніяких планів по будівництву газопроводу "Ямал-Європа-2"немає. Він називав це віртуальними ідеями і говорив, що така угода не прийматиметься без згоди уряду. Але вже в п'ятницю меморандум підписали ", – заявив Яцкевіч. На його думку, будівництво газопроводу невигідне полякам, оскільки зміцнює монопольне становище Газпрому в Європі. "Ми не зацікавлені в створенні газової інфраструктури, яка посилює нашу залежність від Росії і створює проблеми, наприклад, Україні", – заявив Яцкевіч.
Проект "Ямал-Європа-2" для Росії економічно невигідний, впевнений президент київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук. "Споживання російського газу в Європі не збільшується. А у зв'язку зі "сланцевої революцією"в США ця країна найближчим часом почне експортувати газ до Євросоюзу, і російському газу доведеться ще гірше", – нагадує експерт. На його думку, демарші Росії викликані небажанням України виходити з європейського Енергосообщества і збільшенням імпорту газу в Україну з Угорщини і Польщі.
Посол Росії в Україні Михайло Зурабов пов'язує будівництво обхідного газопроводу з ускладненням українсько-російських переговорів щодо створення консорціуму з управління газотранспортною системою.
Як повідомлялось, минулого тижня Газпром несподівано заявив, що повертаються до ідеї реалізації давно замороженого проекту – газопроводу в обхід України "Ямал-Європа-2". 4 квітня глава правління російської монополії Алєксєй Міллер і гендиректор польської Europolgaz Мирослав Добрут підписали меморандум про спільний розвиток проекту. "Ямал-Європа 2" повинен пройти територією Польщі в напрямку Словаччини та Угорщини. Його потужності – 15 млрд кубометрів газу в рік.
Згодом міністр державного майна Польщі Міколай Будзановській звинуватив представників Газпрому у поширенні неправдивої інформації про підписаний меморандум щодо реалізації проекту.
"Я не згоден з коментарем Газпрому", згідно з яким мова йде про створення нового проекту, це помилкова теза. Не згоден також з інформацією про збільшення постачань до Польщі через нову систему газопроводів. Ці інформації неправдиві і не відповідають технічній угоді, підписаною між Europolgaz і Газпромом, – сказав Будзановській.