Польща домовилася про співпрацю з українськими обласними архівами щодо репресій НКВС проти поляків

27 Березня 2018, 12:17

Інститут національної пам’яті (ІНП) Польщі у понеділок, 26 березня, підписав договір з Державними архівами в Одеській, Вінницькій та Хмельницькій областях щодо відкритого доступу до документів у справі злочинів Народного комісаріату внутрішніх справ Радянського Союзу(НКВС) проти поляків у 1937-1938 роках.

 

Зазначається, що договір підписали президент Інституту національної пам’яті Польщі Ярослав Шарек та директори українських Державних обласних архівів в Одесі, Вінниці та Хмельницькому – доктор Лілія Білоусова, доктор Юрій Легун та доктор Володимир Байдич.

 

Зокрема, очільник польського ІНП відзначив, що попри так звані перешкоди співпраці з Україною щодо ексгумацій,  в архівній сфері "співробітництво проходить добре". 

 

"Ми сусіди і це важке та болюче минуле не може нас ділити, зокрема тому, що Україна, як і Польща, була жертвою однієї тоталітарної системи. Це був більшовизм, комунізм", – підкреслив він.

 

Наголошується, що оцифрування архівних документів охопить так звану польську операцію НКВС 1937-1938 років, внаслідок якої комуністи вбили щонайменше 111 тисяч поляків на території колишнього СРСР.

 

Нагадаємо, 25 березня в Міністерстві закордонних справ Польщі заявили, що будь-які звинувачення Варшави у щодо її бажання обирати героїв для України є невиправданими.

 

Як повідомлялось, міністр юстиції та генеральний прокурор Польщі Збігнєв Зьобро заявив, що одне з положень польського закону про Інститут національної пам'яті (ІНП) є неконституційним.

 

Польський закон про Інститут національної пам’яті, що передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту, набрав чинності 1 березня.

 

Раніше президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

 

Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.