Як COVID-19 впливає на перебіг пологів, а куріння – на симптоматику хвороби, і що показали нові клінічні дослідження тоцилізумабу. Про це докладніше в науковому огляді Тижня.
Пологи при коронавірусі
Респіраторні захворювання і зміни в роботі імунної системи, викликані ними, можуть ускладнити хід пологів. Науковці із декількох американських медичних установ (як-от Brigham and Women’s Hospital – частина Гарвардської медичної школи) порівняли пологи у жінок, що мали COVID-19, із здоровими. Результати дослідження вони опублікували в журналі JAMA. Науковці зібрали дані про 406 446 жінок, що народжували в американських лікарнях з 1 квітня до 23 листопада минулого року. У 6380 (1,6%) з них на момент потрапляння у лікарню було підтверджено COVID-19. Загалом вони були трохи молодшими від жінок без коронавірусу, проте дещо більший відсоток мав проблеми із діабетом на надмірною вагою.
Читайте також: Цифрові падіння та злети. Як пандемія вплинула на ІТ-ринок
З них 212 (3,3%) потребували знаходження в палаті інтенсивної терапії, 86 (1,3%) знадобилася штучна вентиляція легень, а 9 (0,1%) померли в госпіталях. І хоча кількість померлих невелика, та у відносних величинах смертність хворих на COVID-19 значно перевищувала смертність жінок у госпіталях без цієї хвороби (при перерахунку на 100 тис – 141 жінка проти 5). Ризик інфаркту міокарду підвищився в 25 разів, тромбозу вен – у 2 рази. Трохи (у 1,17 рази) підвищився ризик народити раніше.На ризики опинитися на апаратах ШВЛ або померти найбільше впливали вік (підвищення ризику в 1,91 рази на кожні 10 років), надлишкова вага (3,85 разів), діабет (4,51 рази), захворювання нирок (21,57 разів), утворення тромбів (майже 45 разів).
Вчені вказують, що хоча в абсолютних числах кількість смертей була невисокою (що і слід очікувати для молодих жінок), та через суттєвий ризик ускладнень для здоров’я в госпіталях має бути план мінімізації ризику пологів жінок із COVID-19.
Нове дослідження тоцилізумабу
У журналі The New England Journal of Medicine 7 січня вийшла стаття, що описує клінічні дослідження ліків від ревматоїдного артриту тоцилізумабу, які раніше вказувалися як перспективні і проти коронавірусу. Цей препарат – моноклональні антитіла до рецепторів інтерлейкіну-6, які пригнічують вироблення цього білка. Інтерлейкін-6 є цитокіном, одним із засобів «збудження» імунної системи внаслідок зіткнення її із інфекцією, і виробляється під час гострої фази запалення. Надмірне вироблення цитокінів призводить до «цитокінового шторму», занадто сильної реакції організму на збудника, через що у випадку коронавірусу у людини розвивається гостре запалення легень, що може призвести до смерті.
Читайте також: Щеплення живим вірусом
Для дослідження науковці розділили 389 пацієнтів на дві групи – 249 з них отримували стандартне лікування, а також 8 мг тоцилізумабу на кілограм маси, а 128 отримували замість нього плацебо. Критерієм, за яким порівнювали стан пацієнтів, було чи потребуватимуть вони штучної вентиляції легень та чи помруть на 28 день з моменту потрапляння до шпиталю. Кількість таких людей в експериментальній групі склала 12%, проти 19,3% у групі плацебо. При цьому тоцилізумаб також дещо знизив час перебування у госпіталі – до 6 днів (медіанний час) за 7,5 днів у групі плацебо.
Автори дослідження вказують на те, що хоча тоцилізумаб не зменшив ризик смерті від COVID-19, проте він статистично достовірно знижує кількість пацієнтів, яким потребується штучна вентиляція легень, що призводить до економії ресурсів лікарень. До того ж, зменшення часу перебування в госпіталях також важливий момент, що трохи знизить навантаження на систему охорони здоров’я.
Куріння та коронавірус
На початку пандемії ходила інформація про те, що люди, які систематично курять, мають нижчий ризик захворіти або ж хворіти тяжко – буцімто в їхніх легенях постійно відбувається мікрозапалення, внаслідок чого їхня імунна система знаходиться у більш збудженому стані і адекватно відповість на вірус. Група науковців із Імперського коледжу Лондона перевірила цю тезу. Своє дослідження вони опублікували в журналі Thorax з групи The BMJ. Вони використали базу даних з британського додатку, в який люди вносили свої симптоми. Усього вчені зібрали записи про 2 401 982 користувачів додатку. На самому початку статті науковці наводять дані, що курці загалом більш вразливі до вірусних чи бактеріальних інфекцій, у них в 5 разів частіше виникають симптоми грипу, і вдвічі частіше розвивається пневмонія.
Читайте також: Імунітет до інфодемії
З дослідження виключили людей, що не входили у вікову групу 16-90 років, а також таких, які мали занадто великий індекс маси тіла. Тих, хто залишився, поділили на чотири групи – людей, яким підтвердили лабораторно наявність SARS-CoV-2 (усього 7123 людини), хто отримав негативний тест, хто вірив, що хворий, базуючись на самопочутті, та всіх інших. У людей, що курили, приблизно в 1,5 рази частіше спостерігалися (за їхніми словами) симптоми, що асоційовані із COVID-19 – кашель, лихоманка, утруднення дихання. При цьому відносна кількість курців, в яких було діагностовано коронавірус, трохи менша за тих, хто не палить. Проте у них були тяжчі і більш різноманітні симптоми, і вони частіше потребували госпіталізації.