За даними польського тижневика Polityka з 2015-го року поляки почали активніше озброюватися. З того часу кількість власників зброї збільшилася до приблизно 170 тис. осіб. Хоча, як зазначається, ці цифри не точні, оскільки поліція «неохоче подає якісь дані». Кількість зброї серед приватних осіб зросла утричі (тобто до цих даних не входять цифри щодо зброї в руках військових, поліції та військ територіальної оборони). «Як результат, в оселях поляків вже є близько 600 тис. одиниць вогнепальної зброї. Приблизно вдвічі більше вони мають зброї, що розрахована на застосування димного пороху (йдеться про копії та оригінали історичної або антикварної зброї – Ред.). ЇЇ можна придбати без будь-яких обмежень та дозволів», – пише журналіст Polityka Юліуш Чвєлюх.
Читайте також: Небезпечний дуалізм
Власниками зброї у Польщі стають в основному представники середнього класу. Найчастіше це чоловіки віком 35-55 років, хоча кількість жінок, що цікавиться зброєю та стрілецьким спортом також зростає. Ті, хто мають більше грошей та більш зацікавлені такою справою відкривають навіть власні тири. Збільшення зброї у приватних руках пов’язують із кількома причинами. Одна з них звісно ж доволі ліберальне законодавство. «Прийнятий у 2011 році закон про зброю та боєприпаси значно розширив поняття спортивної зброї. Так, нею може бути будь-яка зброя, включаючи штурмову гвинтівку, якщо вона веде одиночний вогонь, а не стріляє чергами. В інших нормативних актах професіоналів та аматорів зрівняли у правах», – пояснює Polityka. Такі зміни призвели до того, що стрілецькі клуби почали з’являтися у Польщі, як «гриби після дощу». Як відзначає видання, лише у Мазовецькому воєводстві зареєстровано 33 такі організації. А саме членство у стрілецькому клубі є для поляків перепусткою у світ зброї. Після трьох місяців членства в такій організації громадянин Польщі може почати оформлення дозволу на володіння вогнепальною зброєю. Спершу треба здати іспит, що складається із теоретичної та практичної частини, а далі можна розпочати процес оформлення документів. «Процедура досить трудомістка і, як кажуть ті, хто її пройшов, набридлива. Однак вона ефективна, оскільки поліції не залишається іншого вибору, як видати відповідний дозвіл після отримання всіх необхідних довідок», – пише Polityka.
Читайте також: Зброя. Влада №0
Інша причина, що призвела до більшого зацікавлення поляками вогнепальною зброєю, це російська агресія та анексія Криму. «Лише в 2014 році, після анексії Криму, люди почали цікавитися, як отримати зброю. Більшість з них зрозуміли, що у разі неприємностей держава не захистить їх», – каже в коментарі виданню власник одного із приватних польських стрільбищ Павел Збєрський.
Після отримання дозволу, як відзначає видання, у власників зброї починається нове життя. «Власники спортивної зброї упродовж останніх років настільки розширили власні права, що можуть навіть легально ходити по вулицях зі зброєю», – відзначає видання. Обмеження полягає у тому, що власник зброї, який має її при собі не може її демонструвати.