Polityka: 70% поляків підтримують боротьбу українців аж до звільнення окупованих територій

16 Червня 2022, 13:58

Переважна більшість поляків (70%) вважають, що з огляду на тривалу війну та втрати, Україна все одно повинна боротися аж до визволення своїх земель «принаймні до кордонів перед нападом 24 лютого». Тих, хто висловився проти або утримався від відповіді – 15% та 9% відповідно. Це, як пише заступник головного редактора польського тижневика Polityka, відрізняє поляків та інших східноєвропейців від громадян країн Західної Європи. Там значно більше прихильників «миру за будь-яку ціну».

Поляків також запитували «чи готова Польща припинити імпорт нафти та газу з Росії». Позитивну відповідь на це запитання дали 76% (разом безперечно так і скоріше так). Не згодні з такою формою санкцій 18% респондентів і 6% — не визначилися. При цьому, однозначне «так» санкціям кажуть 44% (у березні цей показник становив 56%). Для порівняння у нещодавньому подібному опитуванні в Італії, лише 17% були «рішучими» прихильниками санкцій проти Росії, порівняно з 24% ще в березні 

Можна зробити висновок, говорить автор Polityki, що польське суспільство все ще жорстко ставиться до Москви, але починають з’являтися перші сумніви, про які сигналізують перетікання у питанні санкцій від «однозначно так» до «скоріше так». Можливо, на цю тенденцію впливає інформація про те, що  санкції досі не перемогли режим Путіна, а основним ефектом є підвищення цін на паливо, тоді як у перші тижні війни Росії прогнозували швидкий економічний спад, який поки не підтвердився. 

Саме тут, на думку автора, криється небезпека: якщо економічні неприємності для Європи зростатимуть але не призведуть до набагато більших проблем для Росії, ніж раніше, ентузіазм щодо санкцій як інструменту боротьби з Путіним може згаснути.

Читайте також: Спільним шляхом. Де Польща та Україна можуть стати корисні одна одній

В питанні біженців з України, попри нарікання на те, що державна допомога, зокрема й неурядовим організаціям, недостатня, а органи місцевого самоврядування вичерпують ресурси, кількість громадян Польщі, які висловилися за те, що українці «повинні залишатися у Польщі стільки, скільки потрібно» залишається тою ж, що і два місяці тому – 52%. Ті ж, що і два місяці тому 6% вважають, що українців «потрібно якомога швидше перемістити до інших країн Європейського Союзу». 

В останньому опитуванні, щоправда, додали опцію, якої не було в березні: «українці мають повернутися в Україну» – і 10%. Автор припускає, що так проголосували ті, хто під час першого березневого опитування погодився на тимчасовий прихисток українців, але вважав, що далі їм слід рухатися у інші країни Європи.

Втім, як показало дослідження, проведене у травні кафедрою соціології політики Варшавського університету, попри високу підтримку на декларативному рівні, думка щодо конкретних проявів підтримки може варіюватися. Так, хоча є громадська згода на прийняття українських дітей до шкіл та на безкоштовне медичне обслуговування біженців, більшість респондентів виступають проти надання українцям пільг та соціальної допомоги на тих самих умовах, що й полякам, і ще більша кількість тих, хто проти надання біженцям виплат у межах програми «500+» (28% так, 42% – ні).

 

Дослідження проводилося агенцією Kantar 3–6 червня 2022 року за допомогою телефонних інтерв’ю CATI із репрезентативною вибіркою у 1000 поляків.