«Політичний медовий місяць, схоже, закінчився»: західна преса про 100 днів Трампа

29 Квітня 2025, 13:52

Минають перші 100 днів Дональда Трампа на посаді 47-го президента США. Особисто він уже назвав їх «історичними» та заявив, що «побив усі рекорди, які встановлювали попередні адміністрації». Щоправда, і рейтинги, і оцінки багатьох аналітиків свідчать про протилежне.

Так, наприклад, згідно з новим опитуванням ABC News/Washington Post/Ipsos, Трамп має найнижчий 100-денний рейтинг схвалення роботи серед усіх американських президентів за останні 80 років, при чому спостерігається значне економічне невдоволення, включаючи широкі побоювання щодо рецесії.

Видання The Guardian пише, що «політичний медовий місяць Трампа, схоже, закінчився», адже навіть серед республіканців існує неоднозначне ставлення до пріоритетів американського лідера. Лише близько половини з них вважає, що Трамп зосередився на правильних речах.

«Вуличні протести зростають по всій країні, судді продовжують приносити йому поразки, а Гарвардський університет стоїть на своєму проти нього. Поки Демократична партія намагається перегрупуватися, Трамп може виявити, що його другі 100 днів будуть важчими, ніж перші», — прогнозує медіа.

Тим часом, видання Financial Times пише про «100 днів хаосу», оскільки команда Трампа не має єдиного, узгодженого плану, а лідер віддає перевагу власним «нестабільним інстинктам». Як наслідок, політичні заходи часто є настільки поспішними або погано продуманими, що виявляються контрпродуктивними або приреченими на провал.

Як приклад, видання наводить те, що «перезавантаження» торгівлі з Китаєм не може бути досягнуто шляхом багатосторонньої тарифної війни, а забезпечення тривалого миру в Україні не може передбачати виконання майже всіх пунктів зі списку бажань Владіміра Путіна.

Водночас The Washington Post порівняло перші 100 днів Трампа та Франкліна Рузвельта, зазначивши, що до цього часу жоден президент не міг зрівнятися з драмою та руйнуванням того 15-тижневого спринту 1933 року, який переписав стосунки між американцями та їхнім урядом.

«Але у вівторок, коли виповнюється 100 днів президентства Трампа, відмінності стають щонайменше такими ж разючими, як і подібності. Наступ Рузвельта у розпал Великої депресії був спрямований на розширення присутності федерального уряду в житті американців. Хрестовий похід Трампа спрямований здебільшого на його демонтаж», — йдеться у матеріалі.

Видання ВВС також підкреслює, що зусилля Трампа, спрямовані на демонтаж значної частини федерального уряду, займуть роки — якщо не десятиліття — для відновлення наступними президентами. Однак є одне «але».

«Без підтримки нових законів, ухвалених Конгресом, багато з його масштабних реформ можуть бути зведені нанівець майбутнім президентом. Тож питання, якою мірою цей старт призведе до довготривалих змін, залишається відкритим. Згодом цього року вузька республіканська більшість у Конгресі спробує забезпечити законодавчу підтримку порядку денного Трампа, але їхній успіх далеко не гарантований. Крім того, на проміжних виборах до Конгресу наступного року ця більшість може бути замінена вороже налаштованими демократами, які прагнуть розслідувати діяльність адміністрації та обмежити його повноваження», — зазначає медіа.

Західна преса наголошує і на тому, що якщо Трамп побачить, що його популярність продовжуватиме падати, то може спробувати подвоїти зусилля і піти ще більш авторитарним шляхом. А тому цей стоденний рубіж, можливо, лише передвісник справжньої битви за американську демократію.

читати ще