Навіть якщо зусилля, направлені на залагодження конфлікту в східній Україні, виявляться успішними, для політичного рішення потрібні будуть десятиліття. Про це заявив глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, виступаючи під час заходу, організованого Центром Карнегі-Європа у Брюсселі.
«Якщо нам пощастить, якщо вдасться припинити військові дії, якщо нам вдасться домогтися політичного процесу, я не перебільшу, коли кажу, що це може зайняти роки або десятиліття, або навіть більше, щоб знайшлося політичне рішення», – заявив він.
Щодо відносин ЄС з Росією, Штайнмаєр зазначив, що все залежить від того, чи будуть «перешкоди для політичного процесу, чи буде можливість відновити довіру, яка була зруйнована і поліпшити у відносинах з Росією».
Щодо можливих поставок в Україну американського летального озброєння, Штайнмаєр наголосив, що після його нещодавнього візиту в США сумнівається в такій можливості.
«Я щойно повернувся з моєї поїздки до США в суботу (14 березня), я провів три дні в Америці, я провів інтенсивні переговори з адміністрацією, але я також зустрівся з республіканцями і демократами, так. Ставлення не таке, як описують», – додав Штайнмаєр.
Разом з тим німецький міністр прокоментував дані щодо дотримання режиму перемир’я на Донбасі, зважаючи на те, що ОБСЄ заявляє про деескалацію конфлікту, в той час як НАТО стверджує про загострення ситуації. Штайнмаєр не критикував заяви Альянсу, однак дав зрозуміти, що більше довіряє інформації від ОБСЄ.
«Ми не говоримо про думки, ми говоримо про факти. Ми двічі просили НАТО пояснити причини того, що наші працівники на місцях, ОБСЄ, подають нам інформацію відмінну від тієї, яку ми отримали від НАТО, і було підняте питання, як виникли ці розбіжності в цифрах. Через десять днів після підписання угоди Мінськ, у нас було враження, і це було підтверджено цифрами ОБСЄ, що акти насильства зменшилися, в той час як цифри, які ми отримали від Брідлава (генерал НАТО Філіп Брідлав – ред.) дали підстави вважати, що насильство посилилося» – зазначив Штайнмаєр.
Нагадаємо, раніше Штайнмаєр закликав проявити «стратегічне терпіння» у поведінці з Росією.