Поліція оголосила підозру директору ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігорю Грамоткіну в організації незаконного перерахування державних коштів за демонтаж металу АЕС, який в дійсності не виконується, а також подальшу його реалізацію за заниженими цінами. Про це повідомило видання "Наші гроші" із посиланням на ухвалу Печерського райсуду від 15 червня.
Досудовим розслідуванням установлено, що починаючи з 2012 року і дотепер проводилися тендери щодо закупівлі робіт з демонтажу, переробки, звільнення від регулюючого контролю обладнання та конструкцій Чорнобильської АЕС, учасниками та переможцями яких були ПП «Промметбуд», ТОВ «Метресурс», ТОВ «Метал-сервіс плюс» (ці фірми є пов’язаними). З цими компаніями укладались договори про виконання робіт та надання послуг, частина з яких в дійсності не виконувалась.
Разом з тим, згідно судових документів, демонтовані та радіоактивно забруднені металеві конструкції реалізовувались по занижених цінах.
Також Грамоткін долучив до протиправної діяльності Інесу Чулкову, яка, за його вказівками, здійснювала переведення незаконно привласнених коштів держпідприємства на рахунки іноземних компаній.
Легалізація коштів здійснювалася шляхом переведення їх на рахунки Свято-Іллінської Єпархії Української православної церкви м. Славутич Київської області (УПЦ МП), звідки вони спрямовувалися на рахунки іноземних компаній, однією з яких є естонська компанія МАСТЕ GZU OU.
Слідством встановлено, що впродовж 2013-2015 років службові особи ДСП ЧАЕС перерахували понад 17,87 млн грн на підприємства з ознаками фіктивності за нібито виконані послуги, а також закупівлю товарів. Серед таких фірм називаються ТОВ «Буденергомонтаж», ТОВ «Буд Перспектива», ТОВ «Вайт Роял», ТОВ «Активінвест Груп».
Крім того, посадовці ДСП ЧАЕС також привласнювали частину міжнародної технічної допомоги, яку впродовж 2015-2016 років держпідприємство отримує від різних країн світу у вигляді коштів на придбання будівельних матеріалів, приладів, металевих конструкцій тощо.
Компанія МАСТЕ GZU OU є співзасновником створеної наприкінці 2014-го ТОВ «Славутич-Тревел» разом з Леонідом Ревуновим, тестем Грамоткіна. Окрім Ревунова, кінцевими бенефіціарними власниками фірми вказані колишня дружина Грамоткіна – Валерія Жилевська, а також Інеса Чулкова. Остання є засновницею ТОВ «Технічний центр – Енергія», директором якого у 2013-2014 роках був Олексій Чулков. Людина з таким ім’ям відома як начальник дільниці цеху ремонту й демонтажу (ЦРД) ЧАЕС. Зауважимо, що до 2009 року співзасновником «ТЦ – Енергія» був Грамоткін.
Справу веде Головне слідче управління Національної поліції України. Розслідування проводиться за фактом розтрати службовими особами ДСП «Чорнобильська АЕС» державних коштів у великих та особливо великих розмірах, а також зловживання службовим становищем.
Як повідомлялося, на початку червня Чорнобильську АЕС повністю звільнили від відпрацьованого ядерного палива. Міністр екології Остап Семерак повідомив, що наприкінці осені 2016 року всі роботи з насування арки над зруйнованим четвертим енергоблоком АЕС повинні завершитися.
Крім того, президент України Петро Порошенко підписав Указ про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника на території Іванківського і Поліського районів Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення.