Поліцейські чини у суді. Як несподівано затягнули резонансну справу

Суспільство
30 Вересня 2017, 10:44

  «То ви ще будете повертатися?»

«Ні. Ми чекаємо машину і будемо їхати».

На Хрестовому провулку, де розташована будівля Печерського райсуду Києва, майже порожньо. На годиннику по сьомій, вечір п’ятниці. Кілька осіб, які чекають транспорт, – прокурори Департаменту спецрозслідувань ГПУ. Вони залишають будівлю суду одними з останніх. Найголовніша дійова особа цього дня все ще в будівлі.

Зранку 29 вересня стало відомо про оголошення підозри двом високопосадовцям Національної поліції – голові Департаменту превентивної діяльності Ігорю Бабичу та його заступнику Анатолію Серединському. Разом із ними про підозру повідомили Сергію Поготову – нинішньому керівникові групи з охоронної діяльності НАК «Нафтогаз України». Понад три роки тому усі троє працювали в міліції. Поготов – на посаді першого заступника керівника Департаменту Громадської безпеки МВС. Двоє інших тоді були його колегами по департаменту і займали посади рівнем нижче. Бабич і Серединський працювали у підрозділі з довгою назвою «відділ організації служби управління організації служби роботи конвойних підрозділів спеціальних установ і судової міліції».

Трьох екс-міліціонерів підозрюють у причетності до низки злочинів, скоєних проти учасників акцій протесту в Києві у 2014 році. Серед іншого, йдеться і про штурм Майдану 18-19 лютого того року.

Розгляд питання про запобіжний захід підозрюваним призначено на третю дня. У визначений час в суді небагато преси та активістів, що спочатку викликає подив з огляду на резонанс справи. Однак початок затримується. Поступово і більшає людей: з’являються кілька знімальних груп телеканалів, активісти та народний депутат Ігор Луценко. Усі присутні збираються на другому поверсі, поближче до кабінету судді Віталія Писанця, на якого й поклали розгляд клопотання прокуратури. Періодично Писанець також виходить у коридор, але не затримується, та швидко зникає за дверима свого кабінету або вбиральні. Присутні по-різному використовують довгу затримку: хтось грає у комп’ютерні ігри на смартфоні, а хтось примудряється навіть подрімати.

Читайте також: Ціна виправдання

Після двох годин очікування нарешті всі проходять до зали судових засідань, найближчої до кабінету Писанця. Сторони процесу вже на місцях. Троє представників прокуратури, з одного боку, та підозрюваний Поготов і його двоє адвокатів – з іншого. Саме Поготов має стати першим із трьох підозрюваних, кому оберуть запобіжний захід. Не вистачає тільки судді, але здається він от-от має з’явитися у залі. Натомість до зали проходить дівчина, яка представляється секретарем судового засідання. Тихим і спокійним голосом вона оголошує рішення судді: справу перенесено на понеділок 2 жовтня. Зчинається суперечка.

«Ми хочемо отримати пояснення від судді. Чому і з яких причин перенесене судове засідання? Ми наполягаємо», – каже один із прокурорів.

«Дайте йому якийсь запобіжний захід. Він до понеділка в Росії буде», – чутно з глибини зали, де розмістилися журналісти та активісти.

«Який захід?» – тихим голосом запитує дівчина-секретар.

«Ми все ж наполягаємо, щоб судове засідання розпочалося сьогодні. Принаймні, щоб суддя вийшов і обґрунтував причини перенесення», – знову втручається у розмову один із прокурорів.

«Чому ми чекаємо дві години, а після цього переноситься судове засідання?», – підтримує його колега.

«Я вам говорю, судове засідання відбудеться 2 жовтня о 12:00», – тим самим тихим голосом повторює секретар. Розмова, вочевидь, починає йти по колу.

«Чекайте! Засідання призначили на 15:00. Всі сторони зібралися, всі вимоги КПК виконано, і ми чекаємо початку судового засідання», – стоять на своєму прокурори.

Однак подальша розмова остаточно зійшла на повторення тих самих речей. Секретар пояснює, що суддя повинен вивчити справу перед ухваленням рішення, адже вона непроста. Прокурори вимагають, щоб він з’явився особисто та оголосив своє рішення.

«Донесіть нашу позицію до судді. Йдеться про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і обґрунтовані ризики того, що у понеділок підозрюваний не з’явиться у судове засідання», – каже прокурор.

У цей момент в протилежній від нього стороні зали також триває нарада. Підозрюваний Поготов щось стиха запитує у свого адвоката Олени Малахової.

«Ну ми отримаємо повістку і в понеділок прийдемо у процес. А що нам робити?» – доволі голосно відповідає адвокат.

 

Майже одразу після цього Поготов у супроводі адвокатів залишає залу. Йому не чинять жодних перешкод. Як згодом пояснює прокурор у справі Олександр Ковальчук, ані Поготова, ані Бабича, ані Серединського не затримували до обрання запобіжного заходу, бо на це не було підстав. Так само у підозрюваних не вилучали документів, зокрема, і закордонні паспорти: «Ми не можемо без рішення суду забрати у підозрюваного паспорт чи інший документ… Ми прописували це в клопотанні. Це один із ризиків, що після повідомлення про підозру в скоєнні особливо тяжкого злочину, підозрювані ухилятимуться від слідства та суду… Затримання ж передбачає процедуру, коли це можна робити. В даному випадку в нас підстав не було. Відповідно до КПК ми звернулися до суду для обрання запобіжного заходу»

Окрім того, Ковальчук підтверджує – один із пунктів підозри, який стосується всіх трьох підозрюваних, передбачає найвищу міру покарання – довічне ув’язнення.

Адвокат Поготова Олена Малахова також погоджується поспілкуватися з журналістами. За її словами, прокуратура в цей день допустила низку порушень щодо її підзахисного: «Поготова викликали (до прокуратури – Ред.)сьогодні зранку десь о 07:00. Близько дев’ятої він уже був у прокуратурі. Без затримання, без адвоката. Адвокат прибув десь об 11:00. Оголосили підозру, але його не випустили, біля нього вартували. Фактично він був затриманий, але процесуальних документів про це не склали. Це порушення. Три роки велося слідство, на цей час він виконував усі обов’язки свідка. Він був свідком у цьому провадженні. На всі виклики прибував. На обшуках був. Я вважаю, що у понеділок ми будемо в суді».

Читайте також: Справи Майдану. Суд видав дозвіл на арешт двох екс-"беркутівців"

Пізніше аналогічні твердження щодо порушень з боку прокуратури і оголошення підозри без присутності адвоката повторить адвокат Середницького Олександр Панченко: «Мій підзахисний майже три роки ходив, був свідком, мені абсолютно незрозуміло як вручають підозру в особливо тяжкому злочині без присутності адвоката. Це все заради виконання прокуратурою показників».

Після того як дівчина-секретар і Поготов з адвокатами покидають залу судових засідань, до неї проходять близько десяти осіб у камуфляжній формі. Дехто із них має на руках шеврони ГО «Майдан». Свого часу кореспондент Тижня спостерігав як автомобілі з аналогічним маркуванням паркувалися у зоні, виділеній під базу поліції, під час торішніх масових заходів на річницю початку Євромайдану. Тоді до Києва стягнули велику кількість силовиків і були введені посилені заходи безпеки. Пізніше, вже на вулиці біля будівлі суду у частини з цих активістів виникне словесна суперечка з активістами організації «С14», яка щоправда завершиться без застосування сили. З боку «С14» закидатимуть опонентам роботу на замовлення поліції, ті відповідатимуть, що прийшли суто як вільні слухачі на вільний процес.

Так чи інакше, а цього дня підозрювані дійсно отримали неабияку групу підтримки з боку Нацполіції. До суду з’явився особисто заступник голови Нацполіції та голова Департаменту патрульної поліції Олександр Фацевич.

«Ви прийшли їх захистити?», – запитує у нього журналіст.

«Підтримати. Двох своїх підлеглих. Це Серединський Микола Петрович, полковник поліції і Бабич Ігор Сергійович, полковник поліції», – відповідає Фацевич.

 «Ви як приватна особа їх підтримуєте?»

«Як керівник! Як керівник, якому ці працівники дуже потрібні. Вони спеціалісти, і вони не порушували закон. Я зараз читав клопотання. Якщо я керівник, і я бачу, що дійсно люди порушували закон, то я б не стояв тут зараз».

На пропозицію виступити як свідок у справі, якщо у нього є докази невинуватості підлеглих, Фацевич визнає, що не може цього зробити, оскільки у 2014 році був вихователем у військовому ліцеї. Після цього Фацевич апелює до того, що його підлеглі брали активну участь в АТО та координували, зокрема, і підрозділ «Світязь», де служив сам нинішній голова патрульної поліції.

Цікаво, що його тези у багатьох моментах співпадають зі словами адвоката Серединського Олександра Панченка. Включно з деталями, наприклад, про «виконання прокуратурою показників».

Сам Серединський весь час також присутній у будівлі суду та не поспішає йти. Здебільшого він мовчить, тримаючись подалі від основних подій. «Скажіть, а ви будете тікати?» – намагається поспілкуватися з ним один із журналістів. «Та ну що ви таке говорите», – посміхається у відповідь підозрюваний.

Між тим, частина активістів оточили кабінет судді Писанця. Їм вдалося прорватися до приймальні, однак далі – ще одні зачинені двері, завішані жалюзями. Це – нарадча кімната, де й перебуває в цей момент сам Писанець. Серед активістів – нардеп Ігор Луценко. За його словами, небажання судді починати розгляд справи пояснюють вже інакше: «Нібито є якесь інше судове засідання, по якому він має оголосити ухвалу чи якесь рішення. І от він його готує. Причому там засідання закрите, це означає, що оголошувати ухвалу він також буде невідомо кому і як. Темна історія і всього дізнатися ми не можемо», – каже нардеп.

Читайте також: Як силовики можуть ункинути покарання за злочини часів Майдану

«Цю справу прислав сьогодні один зі слідчих органів. Більше я сказати не можу. Її прислали перед справою, через яку ви сюди прийшли», – каже пізніше дівчина-секретар Писанця.

Клінч, який утворився після відмови судді розглядати справу, затягується. «Ми досі не отримали ніяких документів про перенесення справи на понеділок. Відповідно, як ми можемо виписувати повістки?» – каже один із прокурорів перед тим як покинути будівлю.

Зрештою, на стенді оголошень суду хтось вивішує оновлений графік. Це – розклад засідань, призначених для розгляду суддею Писанцем у понеділок, 2 жовтня. У розкладі справи Бабича, Поготова і Серединського. Призначені на 09:00, 12:00 і 15:00 відповідно.

Тим часом із суду йдуть останні люди. Суддя Писанець залишається у нарадчій кімнаті. Він продовжує готувати рішення у невідомій закритій справі, яку так і не зміг відкласти.

читати ще

показати ще