Політологи: мовним законопроектом влада закладає велику бомбу під себе

30 Червня 2012, 17:52

«Опозиціонери, якщо висловлюватися футбольною термінологією, пропустили усі можливі голи, і зараз відігратися уже не зможуть. На наступному етапі проблема вийде на рівень Конституційного суду, на рівень підписання президентом закону. Я думаю, він буде тягнути. Це питання може стати темою для торгів з опозицією, коли президент зі своїми зауваженнями поверне документ до Верховної Ради», – зазначив Небоженко.

На його думку, прийняття мовного закону стане першим кроком до того, щоб закріпити другу державну мову в Конституції. Така ініціатива, за словами Небоженка, може з’явитися буквально за 1 тиждень до парламентських виборів.

«Поява такого законодавчого акту, по-перше, несе протиріччя з чисельними законодавчими актами на зміцнення культури і мови. По-друге, Ківалов і Колесніченко казатимуть, що тепер у відповідність до цього рішення (підтримки їхнього мовного законопроекту – ред.) потрібно привести і всі інші. А це набагато небезпечніше. Це небезпечно тим, що додає сумбуру, конфлікту із законодавчими актами незалежної України за останні 20 років».

Читайте також: Законопроект Колесніченка-Ківалова робить українську мову бездержавною

За словами політолога Олександра Палія, проштовхуючи скандальний мовний законопроект влада закладає надзвичайно велику бомбу і під державу, і під себе. «Швидше за все, до другого читання цей законопроект не буде редаговуватися. Потім, можливо, будуть якісь відміни, скасування положень через Конституційний суд», – вважає експерт.

Втім, він не виключає, що існує теоретична можливість того, що законопроект Колесніченка Рада не підтримають. «Якщо влада показала, що у неї є тільки 231 голос (для підтримки законопроекту в першому читання – ред.), то, теоретично, може знайтися кілька депутатів, які не підтримають його в другому. З іншого боку, самій владі, президенту зокрема, цей законопроект не дуже вигідний на сьогоднішній день. Тому що Янукович в такому разі втратить можливість переобратися на другий термін, втрачає можливість заручитися підтримкою більшості українського населення, і отримає проти себе достатньо радикалізоване суспільство», – додав Палій.

На думку політолога, цим законом, якщо він буде прийнятий, державний статус української мови абсолютно знівелюється. «Можна буде прожити все життя в Україні, не знаючи мови, від дитячого садочка до цвинтаря, й не мати жодного стимулу для її вивчення. Державний статус після прийняття цього закону залишиться чистим папірцем і декларацією, яка абсолютно немає ніякого відношення до реальності. Тому це вже запровадження державної мови – російської», – сказав він.

Нагадаємо, 5 червня, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про засади державної мовної політики, ініціаторами якого є народні депутати від Партії регіонів Вадим Колесніченко і Сергій Ківалов.

Голова фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов прогнозує ініціативи своєї партії з надання російській мові статусу державної в Конституції у разі відмови Ради прийняти в цілому законопроект про мовну політику.

За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, наразі про надання російській мові статусу державної в Україні не йдеться.

Фракція ПР вирішила опублікувати законопроект №9073 "Про засади державної мовної політики" у парламентському виданні "Голос України" за своєю квотою. Депутати Ради подали понад 2 тис. поправок до другого читання законопроекту №9073.

Опозиція має намір не допустити прийняття законопроекту про мовну політику в цілому. Проектом встановлює офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади за проживання щонайменше 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджено цю мову.