«Замість євроінтеграції ми можемо отримати євроізоляцію з усіма наслідками. Європа і так втомлена Україною та історією навколо угоди про асоціацію, а після непідписання угоди буде дуже розчарована», – зазначив він.
«Уточню – непідписання угоди про асоціацію – це євроізоляція на політичному рівні і консервація відсталої і неефективної економіки України», – додав політолог.
Карасьов називає, зокрема, негативні наслідки непідписання угоди у суспільно-політичному житті України.
«Президентські вибори можуть піти за найгіршим сценарієм. Оскільки, по-перше, опозиція може отримати додатковий драйв, об’єднавшись на основі європейської ідеї і критикуючи Януковича і владу за зрив угоди. На виборах буде чіткий поділ: проєвропейська опозиція і антиєвропейська влада. А отже – цілком вірогідний жорсткий варіант їх проведення. І не тільки тому, що він чітко встановлює фронтальну структуру президентських виборів, а й те, що гра може піти не за правилами. Арбітрів, які могли би вплинути на те, щоб президентські вибори були б за мінімальних демократичних, правових, юридичних стандартів, – вже не буде», – вважає Карасьов.
Він навів приклад політичної ситуації в Білорусі.
«Якщо в Білорусі євроізоляціонізм привів до стабілізації, яка постійно трансформується в стагнацію або балансує на межі стагнації, то в Україні євроізоляція – дуже серйозний крок до поляризації суспільства і фактично електоральної війни на президентських виборах. Для України це шлях в нікуди. Це колапсування політичної і економічної системи з негативними наслідками для держави», – зауважує він.
Також у випадку припинення процесу євроінтеграції, на думку Карасьова, відчутним буде і розкол країни – на проєвропейську і неєвропейську частину.
«Виступаючи за євроінтеграцію, Партія регіонів нейтралізовувала цей розкол і робила так, що все ж таки більшість українців виступала за євроінтеграцію, а прихильники Митного союзу – це наслідок впливу політичних і економічних маргіналів», – зазначає експерт.
Президент центру «Український барометр» Віктор Небоженко вважає, що непідписання угоди викличе серйозний спротив в політичній еліті.
«В Януковича почнуться серйозні конфлікти з вищою елітою країни, яка швидко перейде на сторону Путіна… Він також отримає різкий негатив і образи від активу Партії регіонів, яких він принижував увесь цей час, заставляючи повертатися у бік ЄС, голосувати за єврозакони, які їх зовсім не розуміють, і зараз заставляє взяти на себе звільнення Тимошенко. Цього Партія регіонів не пробачить Януковичу», – вважає експерт.
Щодо негативних наслідків для України вцілому, то Небоженко зауважує:
«Україна не буде разом з Януковичем перебиратися в Росію. Для України це (непідписання угоди про асоціацію. – Ред.) буде доказом того, що все, що робить сьогодні еліта і Янукович – не справжнє. І українці тільки переконаються, що владу треба змінювати, а місце України в Європі».