Політолог: у Януковича та Банкової немає оптимального вирішення мовної проблеми

29 Травня 2012, 18:09

За словами експерта, законопроект про мови – це пропагандистська акція, скоординована з Кремля, зі своїми акторами і режисерами. «Президент не може дати зобов’язання про зміну державної мови. Це нонсенс. Ви помітили, як усі російські телеканали, від Владивостока до Бреста показали про те, які погані українці, як вони при цьому б’ють захисників російської мови? Це пропагандистські акції, в якійсь мірі скоординовані з Кремлем. Нічого дивного у тому, що президент мовчить, а спеціально підготовлені депутати, які здатні працювати на кіномотографічних майданчиках Голівуда, у фільмах жахів, спокійнісінько беруть участь у захисті російської мови», – сказав Небоженко.

«Як людина досвідчена, із важким минулим він (Янукович – ред.) не буде висловлювати свою позицію в надії, що Верховна Рада візьме на себе відповідальність щодо цієї позиції. Але, незалежно від його позиції, висловлює він її, чи ні, саме президент несе відповідальність за катастрофу, чи розвиток державної мови. Відповідно до конституції 1996 року», – додав експерт.

На думку директора Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, у питанні мови є протиріччя між партійними інтересами, і загальнодержавними. «З точки зору державних інтересів мовне питання чіпати не варто. Це джерело збурення, політичних проблем, конфліктів, протистояння в суспільстві. З точки зору партійних інтересів це питання варто провести через Верховну Раду з метою мобілізації своїх виборців, з метою демонстрації, що хоча б частина обіцянок Януковича і Партії регіонів виконується», – вважає Фесенко.

«Теоретично, Янукович може виступити у цьому питанні як миротворець. Але, насправді, це може зашкодити його електоральним інтересам. Думаю, у Януковича і у адміністрації немає оптимального рішення цієї проблеми. З точки зору Януковича подібним чином (виступити миротворцем – ред.) можна було вдіяти в інший період часу, не перед виборами», – вважає політолог.

На думку експерта, Януковичу краще не втручатися в цей процес узагалі, а «мовчки на нього дивитися», незважаючи на те, що главу держави критикуватимуть прихильники опозиції. «Десь в Донецьку Янукович може сказати про мову. От, я обіцяв, от ми зробили: попри протидію опозиції, ми все ж ухвалили цей закон», – додав він.

Нагадаємо, на  засіданні Верховної Ради 24 травня під час обговорення законопроекту про мовну політику між депутатами від опозиції й від Партії регіонів сталася бійка, після якої було госпіталізовано депутата від фракції БЮТ Миколу Петрука. Пізніше стало відомо, що БЮТівцю Степану Курпілю під час бійки зламали палець на руці.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин прогнозує продовження розгляду закону про мовну політику на наступному пленарному тижні.