За його словами, відмову України від вимоги про фіксацію в угоді про асоціацію з ЄС перспективи членства не можна назвати її поступкою у переговорах.
«Ті спірні пункти, які в останній момент почали з’являтися щодо угоди про асоціацію, були лише планом «В» для влади та можливістю відволікти увагу від головного. Мовляв, якщо договір не підпишуть, то вона позиціонує це як протиріччя у позиції України і Євросоюзу з цих питань, а не через порушення прав людини і ув’язнення Тимошенко. Ці пункти заздалегідь не могли бути виконані, зокрема, щодо європерспективи. А тому це не означає, що Україна поступилась, а їй просто не вдалося це зробити, і зараз вона веде переговори в іншій площині», – стверджує Таран.
На думку політолога, поки вигладає так, що українська влада не збирається йти на компроміс щодо справи опозиціонерів.
«Ця проблема значно глибша, ніж пункти угоди. Поки виглядає так, що влада і не збирається йти в цьому сенсі на поступки. В мене є великі сумніви, що Європа в таких умовах може піти на якість поступки, оскільки європейські політики дуже відповідальні за свої слова і досить важко від них відмовляються. А тому, як на мене, максимальний компроміс, на який може піти Європа, це парафування цієї угоди. А ратифікації її не буде до тих пір, поки Україна не відповідатиме стандартам ЄС з дотримання прав людини», – зазначив експерт.
Щодо декриміналізації статті Тимошенко, яку планують розглядати завтра, то Таран прогнозує невеликі шанси прийняття відповідного законопроекту.
«Тут нема що вгадувати. Наприкінці минулого тижня Литвин заявив, що голосів нема, і я думаю, що за цей період навряд чи вони з’являться. Тому є певні сумніви. Тим паче, що поки влада не давала зрозуміти, що голосуватиме за цю поправку», – повідомив політолог.
Хоча шанси щодо ухвалення цього законопроекту парламентською більшістю, звісно, є.
«З точки зору здорового глузду безперечно шанси є і для влади це був би порівняно безболісний варіант виходу із ситуації. Однак, на превеликий жаль, це далеко не основний критерій дій влади. А тому шанси є, але невеликі», – уточнив він.
Можливість зміни стратегії дій парламентської більшості щодо голосування за так звану статтю Тимошенко, за словами Тарана, полягає у здатності певної лобістської групи переконати Януковича.
«Всі рішення приймаються, звісно, лише на рівні Януковича, інших чинників тут просто не може бути. Можливий ще той фактор, який діяв за часів Кучми, – хто останній вийшов з кабінету, той і правий. Тобто може зіграти суб’єктивний фактор, що якась із лобістських груп переконає Януковича в необхідності продемонструвати готовність до компромісу, щоб мати шанс підписати угоду про асоціацію. Після цього лише один дзвінок лідеру фракції в парламенті і це буде зроблено», – підсумовує експерт.