«Партія регіонів намагається копіювати досвід «Єдиної Росії» і це була би мрія для неї бути фактично монопольною силою в суспільстві. Однак наші політичні системи настільки різні, що ці намагання нічим не закінчаться», – запевняє Таран, коментуючи можливість запозичення досвіду Росії під час проведення виборів в Україні.
«Варто розуміти, що «Єдина Росія» тримається насамперед на харизмі Путіна, якого щиро вважають патріотом фактично у всіх регіонах Росії і дуже багато росіян вірить, що він врятував країну від розпаду і зберіг певну політичну та економічну стабільність. Натомість Партія регіонів не має такого лідера, який би мав подібну харизму і якщо говорити про номінального лідера – Януковича, то не можна сказати, що в кожному регіоні його вважають рятівником України. А отже, про пряме копіювання ми не можемо казати. Більше того, у Путіна є й інші інструментарії, які дозволяють йому тримати авторитет, – це наприклад, так звана «ядерна кнопка», геополітичне протистояння з Китаєм та іншими країнами, завдяки чому Путін може проводити геополітичну гру, це, зрештою, газ і нафта. Всіх цих інструментаріїв (дуже важливих для політики, в тому числі і міжнародної) у Януковича немає, тому відповідно й авторитет всередині політичної сили він не може довго тримати. Звісно, можливо й буде певна мімікрія кимось із політиків Партії регіонів, але це абсолютно немає сенсу. Тим більше, як показали останні вибори в Росії, навіть пріоритети Путіна не гарантують монопольне становище в суспільстві», – пояснює політолог.
Втім, за словами Тарана, українська влада вже запозичила в Росії політичний досвід забезпечення перемоги на виборах.
«Певною мірою, це намагання зробити кишеньково-керовану опозицію. Це той російський досвід, який українська влада запозичує на повну котушку. Це намагання не мати справу з Тимошенко, яка на думку влади небезпечна, а співпрацювати з більш поміркованими опозиційними лідерами. Наприклад, з Яценюком. Власне, схожу технологію використовувала Росія, оскільки всі справжні опозиціонери з певних причин не змогли взяти участь у виборах. Тому ця технологія – створення ілюзії демократії через віртуальну опозицію – це той досвід, який, я думаю, має шанси втілитися і в Україні, як і в Росії», – зазначив Таран.
Нагадаємо, 4 грудня у Росії відбулися парламентські вибори. Після підрахунку приблизно 96% протоколів у Держдуму Російської Федерації проходять чотири політичні партії: «Єдина Росія», Комуністична партія, «Справедлива Росія» і Ліберально-демократична партія Росії. При цьому «єдинороси» втрачають конституційну більшість.
Як відомо, раніше президент РФ Дмітрій Мєдвєдєв у штабі «Єдиної Росії», куди приїхав разом з прем'єр-міністром Владіміром Путіним, заявив, що попередні результати виборів – це «демократія в дії», і партії доведеться вступати в коаліційні блокові угоди з іншими фракціями.