Політолог: «регіоналам» загрожує втрата парламентської більшості

6 Січня 2012, 14:31

За його словами, вибори можуть розвиватися по-різному, залежно від застосування адміністративного ресурсу у мажоритарних округах.

«Якщо вдадуться до масштабного застосування адміністративного ресурсу, різного роду зловживань та маніпуляцій на виборах, що більшою мірою буде помітно на мажоритарних округах, а тому виникне серйозний розрив між оцінками екзитполів чи суспільства, що в свою чергу призведе до серйозної політичної кризи після виборів. Якщо ж влада буде діяти гнучкіше, відхилення офіційних результатів від реальних будуть невеликі, тоді ми вийдемо на нову політичну ситуацію. Вона полягатиме в тому, що партія влади програє вибори і не матиме парламентської більшості. Водночас, скоріше за все, своєї більшості не буде і в опозиції, бо вона не наберуть по мажоритарних округах відповідної кількості мандатів. Можуть виграти лише за партійними списками. Вочевидь, тоді чекатиме важка боротьба за посади у Верховній Раді», – стверджує Фесенко.

За прогнозом політолога, може виникнути необхідність для влади шукати певний компроміс в Раді навіть з частиною опозиції.

«Можуть виникнути і певні зміни в уряді, навіть на рівні керівництва», – вважає він.

Щодо опозиції, то на думку Фесенка, вона матиме шанси сформувати більшість, якщо їй вдасться виграти вибори у більшості округів в Києві та Центральній Україні.

«І звичайно, треба нейтралізувати сценарій з тушками. Якщо Турчинов, Кличко, можливо й «Свобода» захочуть заробляти на своїх партійних списках, а таке відчуття вже є, щоб поповнити партійну касу, тоді вони можуть завести так званих «троянських коней» (депутати-перебіжчики – Ред.) у свої списки. Якщо вони мінімізують цей варіант, скоординують діяльність і на мажоритарних округах, по партійних списках домовляться не курвитися, не воювати між собою, не знищувати один одного під час партійних перегонів, тоді буде шанс отримати достатньо позитивний сценарій. Вирішувати буде Київ і Центральна Україна», – зауважив політолог.

Втім, за попереднім аналізом, Фесенко стверджує, що опозиція навіть не починала серйозну передвиборчу кампанію по мажоритарних округах.

«Тому мої прогнози дуже стримані. Результат опозиції буде кращий, ніж зараз, але все залежатиме від того, наскільки скоординованими і мобілізованими підійдуть опозиціонери до виборів», – переконаний політолог.

Водночас політолог Віктор Небоженко прогнозує перспективу формування більшості в парламенті між Партією регіонів та «Фронтом змін».

«Я вважаю, що БЮТ буде навіть не другим, а третім (за результатами виборів – Ред.). На другому місці – «Фронт змін». І тоді більшість буде формувати «Фронт змін» і звісно Партія регіонів, мовляв, в ім’я збереження країни», – зазначає Небоженко.

Нагадаємо, 17 листопада 2011 року Верховна Рада ухвалила закон про вибори народних депутатів. Відповідно до закону, вибори проводитимуться за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою. Закон встановлює 5% виборчий бар`єр і заборону на участь у виборах блоків партій.

Парламентські вибори відбудуться у жовтні 2012 року.

Позначки: