«Можливо, відчули у високих кабінетах на Банковій критичні настрої у Брюсселі. Значна ж частина дипломатичної інформації йде і неофіційними каналами. Можливо, були надіслані сигнали, що може не відбутися місія Кокса-Кваснєвського, що ситуація може ускладнитися. Тому вирішили якомога швидше продемонструвати позитивну готовність вирішувати цю проблему. Думаю, скоріше за все, були дуже критичні оцінки, навіть у не публічному режимі, щодо рішення касаційного суду. Це відчули у нас і вирішили не чекати, а швидше зреагувати на ці настрої», – припускає він.
«Головна ж, я думаю, ексклюзивна причина – виконання однієї з важливих умов підписання Угоди про асоціацію. Одна з ключових тем у списку Фюле – це подолання вибіркового правосуддя. Йшлося, у першу чергу, про справи Тимошенко і Луценка. І, наскільки повідомлялося з різних джерел, правда, неофіційно, європейські представники казали Януковичу, що треба звільнити хоча б Луценка. Що, власне, і відбулося», – заявив експерт.
Він зауважив, що це зробили саме перед візитом в Україну місії Кокса-Кваснєвського.
«Саме для них і треба було продемонструвати, щоб у цієї місії були конкретні аргументи. Також, важливо було підтвердити статус і ефективність цієї місії. Тому що в Європі вже було багато дискусій, що місія не виконує своїх завдань, що треба, мовляв, то все припинити», – зазначив Фесенко.
А, за його словами, припинення місії Кокса-Кваснєвського означало би, що в України різко збільшуються шанси на непідписання Угоди про асоціацію.
«Тому, як вчора казали багато європейських політиків, зроблено важливий крок на шляху до підписання нової угоди між Україною та Євросоюзом», – резюмував він.
Проте політолог підкреслив, що підписання Угоди не відбудеться автоматично.
«Треба зробити й інші кроки. І зараз дуже важливою буде ситуація у Верховній Раді. Тому що треба буде ухвалити хоча би декілька законопроектів із так званого євроінтеграційного пакету, і від цього також залежатиме доля підписання цієї Угоди», – наголосив експерт.
На його думку, ситуація буде непростою, оскільки не всі пункти списку Фюле будуть виконані своєчасно.
«Але те, що звільнили Луценка, безумовно, збільшує шанси на підписання Угоди про асоціацію», – зазначив він.
Як повідомлялося, президент Віктор Янукович 7 квітня підписав указ про помилування шести засуджених, у тому числі колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука.
Європейські лідери та голови зовнішньополітичних відомств країн Європи привітали указ президента Віктора Януковича про помилування екс-міністра Юрія Луценка, наголосивши, що таке рішення наближає Україну до асоціації з ЄС.