Політолог: Кличко вирішив йти на вибори самостійно з математичних, а не політичних міркувань

2 Квітня 2012, 15:03

Як зазначив в коментарі Тижню політолог Сергій Таран, політичне підґрунтя в цьому рішення поки не помітне.

«Я би поки не шукав у цьому рішенні політичного контексту, тому що в принципі Кличко ідеологічно дуже близький до об’єднання Яценюка і Тимошенко. Він критикує владу і має проєвропейський вибір. А от математичні розрахунки, на мою думку, підштовхнули його саме до такого кроку. Річ у тім, що прихильники Яценюка і Тимошенко перетинаються набагато більше, ніж прихильники Кличка з ними зокрема. Яценюк і Тимошенко все таки сприймається як такий собі пост-помаранчевий табір, який пов’язує політичну долю з Майданом, демократизацією, безперечно, з європейським вибором, але вони не сприймаються, як нові політики. А от у Кличка – інші виборці, вони, безумовно, також проєвропейські, втім, насамперед хочуть реалізувати запит на нові політичні сили. Сумарно об’єднання Яценюк-Тимошенко і окремо Кличко можуть зібрати більше голосів, ніж якби вони брали участь у виборах разом», – вважає політолог.

Водночас Таран виключає особистісні конфлікти між лідерами цих трьох партій.

«Поки що вони не очевидні. Як на мене, причин для конфліктів немає. Надзвичайно важливо і навіть критично, якщо ці три політичні сили, які очолюють відповідно Тимошенко, Яценюк та Кличко зуміють висунути кандидата по кожному мажоритарному округу. Адже в тих мажоритарних округах, де навіть опозиція має більшість, вона може програти, якщо виставить не єдиного кандидата. Може виникнути схожа ситуація, як на виборах мера Києва, Обухова тощо. Вони чудово програли Партії регіонів в тому регіоні, де в принципі опозиційні настрої переважають», – зазначив він.

«Єдине – потрібно пояснити виборцям рішення брати участь у виборах окремо, щоб вони не сприйняли його, як розкол в опозиційному таборі. І знову таки єдиний спосіб це зробити – висунути єдиного кандидата по мажоритарних округах. Це буде кращим доказом, що жодних конфліктів немає і опозиція єдина, хоча суто з тактичних міркувань йде двома колонами», – пояснює Таран.

Щодо об’єднання опозиційних сил після виборів у Раді, то експерт вважає, що все залежатиме від виборчого списку Кличка.

«Імовірність об’єднання між партіями Тимошенко, Яценюка та Кличка напряму залежить від наявності потенційних «тушок» в цих політичних таборах. Як на мене, важливо, щоб «тушок» не було в Кличка, тому що всі, хто міг стати «тушкою» в опозиції, вже став давно. А повний список Кличка ми ще не бачили. Однак, зауважу, що наявність в ньому окремих персоналій, дозволяє говорити, що таке об’єднання (після виборів – Ред.) можливе», – додав Таран.

Нагадаємо, Віталій Кличко заявив, що партія «УДАР» має намір самостійно брати участь у виборах Верховної Ради, які пройдуть 28 жовтня. Хоча зауважив про намір об'єднатися в парламенті. Разом з цим він додав, що, відповідно до соціологічних опитувань, за формування єдиного опозиційного партійного списку з партіями «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» і «Фронт змін» досягти максимального результату не вдасться.