«Дехто спробує приєднатися до окремих опозиційних партій, однак, скоріше на персональному рівні – не ліквідовуючи партію, як це було з «Партією промисловців і підприємців» Кінаха чи Соціал-демократичною партією (об’єднаною) після виходу Шуфрича. Зокрема, переговори про об’єднання чи персональний вступ або до партії Яценюка, або до УДАРу вів Катеринчук (лідер Європейської партії України – Ред.). Втім, результатів переговорів ще немає і, скоріше за все, він зробить ставку на мажоритарний округ. За останньою інформацією, Кириленко (лідер партії «За Україну!» – Ред.) і частина представників його партії йде до Яценюка. Думаю, він буде у списку «Фронту змін» або балотуватиметься в мажоритарний округ під прапором цієї партії. Загалом фактично більшість НУНСівців, які хочуть приєднатися, ведуть переговори або з «Батьківщиною», або з УДАРом Кличка, або з Яценюком», – зазначив політолог.
Фесенко вважає, що норма про подвійне балотування вигідна для більшості лідерів партій НУНС.
«Якщо не скасують норму про подвійне балотування, для лідерів малорейтингових партій є непогані шанси так би мовити зберегти обличчя, тобто балотуватися і на чолі партійного списку без шансів провести свою партію до Верховної Ради і одночасно зробити головну ставку на мажоритарний округ. Саме так, я думаю, робитиме більшість лідерів НУНСівських партій. В іншому випадку – не очоливши партійний список своєї партії, їх не зрозуміють партійці. Мовляв, як це ти кидаєш свою партію, не віриш в її перемогу? Хоча це питання синиці в руках, ніж журавля в небі», – зауважив експерт.
Водночас так звані «старі націонал-демократи», на думку Фесенка, ні до кого приєднуватись не будуть.
«Наприклад, Тарасюк би приєднався до «Батьківщини», але якщо він тільки на це натякне, його звинувачуватимуть, що він поховає Народний рух України, згубить першу націонал-демократичну партію і спадок В’ячеслава Чорновола. Таким чином, він може нарватися на дуже масштабну критику на свою адресу. Тому для нього також скоріше за все буде розглядатися варіант балотування в мажоритарному окрузі. Схожа ситуація і в Юрія Костенка. Я вже не кажу про маленькі партії, такі як партія Кармазіна, який також напевно шукатиме можливий варіант з мажоритарним округом або піде за списком «Батьківщини», якщо БЮТівці візьмуть його», – прогнозує політолог.
За словами експерта, конкуренція, аби потрапити до списку «Батьківщини», буде достатньо велика.
«За останніми рейтингами «Батьківщини», її прохідна частина може становити близько 60 мандатів. Це непогано, але у фракції зараз є 100 осіб. Не варто забувати і про потенційних союзників партії, яким також потрібно буде виділити місця. А отже, конкуренція буде достатньо велика, і тому я не думаю, що вони занадто розкриватимуть свої двері для колег по опозиції з НУНСу», – припускає Фесенко.
Щодо «Нашої України», то політолог підтвердив, що у партії немає жодних шансів на подолання виборчого бар’єру.
«Думаю, що ключові фігури з «Нашої України» робитимуть ставку також на мажоритарні округи. Велика інтрига з Ющенком, чи піде він по мажоритарці. Я не виключаю такий варіант, однак, думаю, йому взагалі не варто балотуватися. Оскільки буде дуже прикро і соромно програти вибори в мажоритарному окрузі для колишнього президента України», – додав Фесенко.
Найбільші шанси політолог визначає у Анатолія Гриценка – лідера партії «Громадянська позиція».
«У Гриценка серед усіх лідерів НУНСівських партій найбільший рейтинг і особистий, і партійний. Але не достатній для подолання 5 % бар’єру – десь на рівні 2 %. І тому він веде переговори з Кличком», – підсумував він.