«Це справжній політичний хід (заява Януковича щодо введення в Україні другої державної мови – Ред.), який має приховані цілі. Перша – це мобілізація російськомовного електорату. Але насправді Януковичу потрібно не лестити своїм виборцям, адже це не президентська кампанія, а парламентська. А він не зацікавлений у відновленні потужності Партії регіонів, оскільки в такому разі Сім'ї доведеться ділитися… Питання про дві мови небезпечне не самим рішенням, а тим, що в парламенті буде формуватися хоча би на короткий термін, але конституційна більшість – 300 депутатів. Насправді не російська мова хвилює Януковича, а здача ГТС чи інших об'єктів Росії. Іншими словами, ця більшість потрібна для прийняття рішення про економічну здачу України. Так, як наполягає Путін», – переконаний Небоженко.
За словами політолога, надання російській мові статусу державної може призвести до нівелювання перспектив Януковича на посту президента.
«Проблема полягає в тому, що це вбиває будь-які перспективи Януковича як президента, тому що в такому випадку, якщо буде прийнято рішення про введення двох державних мов, у Путіна виникне вимога, мовляв, якщо наші країни говорять одною мовою і входять в Митний союз, то для чого нам кордон… Україна ж матиме дуже великі проблеми з ЄС. Будь-який крок в бік об’єднання України і Росії одразу збудує Берлінську стіну між Європою і Україною», – зазначив він.
Водночас Небоженко вважає, що сформувати конституційну більшість у Верховній Раді цілком реально.
«Через жорсткість, використання силовиків, податківців, прокуратури цілком можливо ще 40 депутатів заставити голосувати і створити певний ефект достойності. Але з тієї ж хвилини доведеться віддавати державні символи», – додав політолог.
Щодо підтримки ідеї про двомовність в Україні, то експерт зауважує, що електорат, на який спрямована така ініціатива, дуже довірливий.
«Електорат Януковича дуже довірливий. Це зумовлено тим, що їх вже 30 років контролюють олігархи, а перед цим – радянська система. А отже, це ті категорії, які легко дають себе обманути. Тому питання російської мови спрацює», – запевняє Небоженко.
Втім, мовне питання, на думку політолога, в Україні вже не актуальне.
«Однак, якщо воно буде штучно розбуджене, то воно викличе дуже сильний політичний аспект. Про яку рівність мов може йти мова, коли поряд – велика країна, яка практично контролює наші ЗМІ, наших силовиків, книжний ринок, телебачення. Коли нам кажуть, що в Канаді є французька мова, то Франція ж не контролює канадську економіку і культуру так, як це робить Росія по відношенню до України. І крім того, якби там не було диктатора, а демократична влада, ми могли би бути спокійними. Однак, розуміємо, що формування двомовності не тільки розбудить політичні емоції, але й дозволить росіянам діяти далі. Мовляв, сказали «А», кажіть і «Б»», – підсумовує Небоженко.