Політолог: для перевиборів Ради потрібен тиск президента і суспільства на депутатів

19 Червня 2014, 15:27

"Перевибори можливі тоді, коли парламентська коаліція прийме рішення про розпуск і таким чином відкриє конституційно-правове вікно можливостей для розпуску парламенту нинішнього скликання і нових виборів. Але щоб змусити нинішню коаліційну більшість до такого кроку, потрібно, щоб зверху на парламент тиснув президент, який має мандат на розпуск парламенту, а знизу тиснуло нове українське суспільство, яке парламент сьогодні вже не представляє. Адже після революції 2014 року парламент не є репрезентативним, він не відображає настрої, атмосферу, інтереси нового українського суспільства", – переконаний Карасьов.

На його думку, окремих депутатів, як і Раду загалом, може задовольнити, якщо однією з умов перевиборів буде зниження прохідного бар'єру.

"Потрібно змінити процентний бар’єр – зменшити його до 3%, а можливо і до 2%, тому що сьогодні дуже велика диверсифікація суспільних інтересів і потрібно, щоб вони були відображені парламентом. Розуміючи, що навіть новий парламент довго не проіснує, він буде мати перехідний характер на 2-3 роки, потрібно, щоб маленькі партії мали можливість створювати передвиборчі блоки, але не з 7% прохідного бар’єру,  а, наприклад, з 5-3%, щоб багато хто з нинішніх депутатів мав шанс отримати можливість бути в парламенті в серйозній боротьбі", – зазначив політолог.

Водночас, на його думку, вибори мають відбуватися за партійними списками, а змішана система має відійти у минуле.

"Бажано було б мажоритарну систему залишити в пострадянському минулому. На мою думку, змішана система можлива, але така, як наприклад, в Німеччині, Угорщині, але це питання в теперішніх умовах не є таким актуальним. Якщо ми розуміємо, що цей парламент ми обираємо на 2-3 роки, то можна погодитися і на закриті партійні списки, а потім розробляти більш досконалу європейську виборчу систему", – зазначив Карасьов.

"Що стосується корупції, яка супроводжувала закриті списки, то вона не є наслідком відкритих або закритих списків. Якщо буде прийнято достойний закон про фінансування виборчих компаній і партій, то навіть при закритих списках можна зменшити рівень політичної електоральної корупції в умовах передвиборчої кампанії", – переконаний Карасьов. 

Як відомо, Петро Порошенко, приймаючи присягу, заявив у промові про  необхідність проведення дострокових виборів до Верховної Ради.

Нагадаємо, перевибори до парламенту є однією з вимог Майдану.

Водночас, 18 червня у Раді зареєстрували постанову про розпуск парламенту.