Політолог: Чвари у «Самопомочі» – наслідки нерівного «шлюбу» активістів із бізнесменами

4 Листопада 2014, 13:57

Партію потрібно створювати виключно своїми силами, а не сподіватися на гроші інвесторів. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«Справа у тому, що за останні роки в Україні чітко виробилася стратегія, за якою будь-яка політична організація повинна мати у своєму складі бандитів, бізнесменів і крутих пацанів. І коли там опиняються журналісти, активісти, актори, громадські активісти, то їм важко вплинути на бізнес-кампанію і мафіозну структуру», – наголошує Небоженко.

Політолог порівнює такий альянс із нерівним шлюбом, «в однієї сторони якого – влада, гроші, а в іншої – уявлення про організацію».

«Обоє сторін чинять неправильно. Я розумію людей, які заробляють гроші і лізуть у політику, прикриваючись молодими, але й громадські активісти повинні розуміти, що від грантових грошей чи від фінансування незрозумілих людей можуть бути сюрпризи. Їм не варто ображатися, коли бізнесмени починають наказувати їм, як чинити далі. Партію потрібно створювати виключно своїми силами, а не вступати у шлюб за розрахунком. На Заході, якщо й ти даєш гроші, то повинен бути щасливим, що політики в тебе їх беруть»,  – наголошує політолог.

На його думку, приклад «Самопомочі» – це розуміння політиків, що потрібно рахуватися з новими тенденціями, але вони цього не хочуть втілювати у життя, а продовжувати диктувати своє.

«"Самопоміч" дуже швидко виникла, а те, що швидко виникає, має схильність швидко зникнути. Там немає ідеологів, є один лідер, партія носить регіональний характер. Її успіх може стати початком її поразки, тобто партія може стати жертвою свого успіху. Якби вони набрали 5,5%, то вони б вижили, а так вони набрали 10% – у результаті у партії виникають процеси з поділу шкури вбитого ведмедя», – вважає політолог.

За словами Небоженка, по репутації «Самопомочі» вихід тушок вдарить мало, бо поки що «там репутації немає».

«Їм ще потрібно довести, що вони політичний організм. Делегування повноважень політсилі не означає, що ця політсила їх може витримати. Цікаве питання – чи буде голова Львівської ОДА від «Самопомочі» і які у них відносини складуться з мером?», – заявив Небожанко.

На його думку, такий розкол у ВОЛІ більше вдарив по репутації Єгора Соболєва, бо тепер «виборці сумніватимуться в ефективності люстрації, якщо він не зміг вибрати собі соратників».

Тим часом, за його словами, «Демальянс» «розпався через свій неуспіх».

Як повідомлялось, після виборів один із лідерів «Волі» Єгор Соболєв (балотувався по списку «Самопомочі») повідомив, що «величезною помилкою було взяти в партію і у творення люстраційного законодавства Юрія Дерев’янка. Це дуже талановитий шахрай, за яким стоїть величезне угруповування з викачування грошей платників податків».

У відповідь Дерев’янко заявив, що буде вимагати спростування цих слів.

Нардепи, які були делеговані партією "ВОЛЯ" у спільний з Об’єднанням "Самопоміч" виборчий список – Ірина Суслова, Андрій Немировський, Олексій Кузьменко, Руслан Солодовніков та Юрій Дерев’янко – вирішили сформувати у Верховній Раді окреме "міжфракційне депутатське об’єднання або депутатську групу".

На парламентських виборах 26 жовтня "Самопоміч" посіла третє місце за кількістю голосів виборців, набравши 10,97%.