Увечері в четвер, 14 лютого, видання Jerusalem Post повідомило, що під час свого перебування у Варшаві прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що поляки співпрацювали з нацистами під час Голокосту.
Чи була заява?
Видання Haarets описав той самий інцидент зі словами: «Поляки співпрацювали з нацистами, і я не знаю нікого, хто б коли-небудь подав до суду за таку заяву».
У свою чергу посол Ізраїлю в Польщі Анна Азарі відразу спростувала дану інформацію.
"Я була присутня на брифінгу прем'єр-міністра, і він не сказав, що польська нація співпрацювала з нацистами, а тільки сказав, що нікому не пред'явили позов за згадку про тих поляків, які з ними співпрацювали", – сказала Азарі.
Крім того, офіс Нетаньяху і газета запевнили, що прем'єра процитували некоректно, але польський уряд заявив, що його не задовольняє це пояснення.
Ланцюгова реакція
Посла Ізраїлю в Польщі Анну Азарі викликали в міністерство закордонних справ країни з вимогою роз’яснити слова прем’єра Нетаньяху.
"Ми просто хочемо отримати роз'яснення у справі, яка є медійною, а саме стосується статті, що з'явилася в ізраїльській газеті про виступ прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху в Музеї історії польських євреїв. Ми хочемо отримати більше інформації та передати польську позицію", – заявила речниця польського МЗС Ева Сувара.
Посол підкреслила, що Jerusalem Post уже змінив свою статтю, зазначивши, що попередня версія не відповідає дійсності – це сталося на прохання прем'єр-міністра Нетаньяху.
Після пояснень Азарі польський заступник міністра закордонних справ заявив: «Ми висловили сподівання, що ізраїльська сторона недвозначно посилається на те, що мав на увазі прем'єр-міністр Нетаньяху, вважаємо існуючі пояснення нерозбірливими».
Офіс прем'єр-міністра Ізраїлю повідомив, що під час розмови з журналістами Бенджамін Нетаньяху говорив про поляків, а не про польську націю чи державу, "його заява була неправильно зрозуміла і процитована в пресі" і "в результаті втручання пізніше була опублікована корекція".
Подальші реакції на реакції
Пізніше прем'єр-міністр Моравецький подзвонив Бенджаміну Нетаньяху, та повідомив, що Польщу буде представлена на саміті V4 не прем'єр-міністром, а лише головою Міністерства закордонних справ. Це реакція на телевізійну заяву Ізраїлю Каца, який очолює ізраїльську дипломатію. Кац нагадав, що "поляки всмоктували антисемітизм з молоком своєї матері".
Польський посол в Тель-Авіві назвав слова міністра Каца «дивовижними, ганебними і расистськими зауваженнями, які є абсолютно неприйнятними», а голова канцелярії прем'єр-міністра Міхал Дворчик прямо сказав, що після виступу глави міністерства закордонних справ Ізраїлю будь-яка участь представника Польщі на саміті V4 в Ізраїлі є сумнівною.
Протягом години той самий міністр Ізраїлю Кац на ізраїльському військовому радіо заявив, що "Антисемітизм був уродженим у поляків до Холокосту, під час і після нього теж".
На що прем'єр-міністр Моравецький відповів так: "Ми чекаємо твердої відповіді на непрості і расистські слова нового міністра закордонних справ Ізраїлю." Якщо такої реакції не станеться, глава польського міністерства закордонних справ не встигне на вершину V4 в Єрусалимі ".
Варто додати, що опозиція Ізраїлю також поділяє обурення польської влади та готує спільну заяву, в якій засуджуються слова Ізраїлю Каца.
За неофіційною інформацією, посол Азарі знову запросили до польського Міністерства закордонних справ.
У понеділок, 18 лютого, у виданні Jerusalem Post вийшла стаття, що коротко описує ситуацію під заголовком "Poles furious" ("Поляки скажені")
Польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький скасував участь Польщі в саміті Вишеградської четвірки (V4) в Ізраїлі.
Нагадаємо, 6 лютого президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.